Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Karnské Alpy
Z Multimediaexpo.cz
Karnské Alpy jsou pohoří na území dvou zemí - Rakouska (Jižní Tyrolsko, Korutany) a Itálie (Provincie Udine, Belluno). Na rakouské území zasahují pouze svým hlavním hřebenem a v podstatě kopírují státní hranici s Itálií. Geologicky se řadí k Jižním vápencovým Alpám. Celý hřeben Karnských Alp se skládá z mnoha skupin a menších celků a je dosti lineárně nejednotný. Nejvyšším vrcholem je Hohe Warte (italsky Monte Coglians) s výškou 2780 m, ležící v hlavním hřebeni, západně od sedla Plöckenpass.
Obsah |
Geologie
Geologická stavba pohoří je poměrně komplikovaná vzhledem ke své rozlehlosti a nejednotnosti i bohatá. Hlavním stavebním prvkem je mimo dominantního vápence také krystalická břidlice. Na rakouské straně hřebene se nalézá také křída. Na několika místech se nachází také pískovec a dolomit.
Poloha
Pohoří zaujímá plochu 6600 km². Na severu je vymezení Karnských Alp vedeno linií řeky Gail. Jižní hranici Hlavního Karnského hřebene tvoří tok řeky Taglimiento, později tekoucí až do Jaderského moře. Celkově však jižní hranici Karnské Alpy pevně určenou nemají. pozvolna přecházejí do Benátské nížiny. Na východě odděluje od sousedních Julských Alp Karnské Alpy řeka Fella a prakticky i jí kopírující dálnice A23 vedoucí z Villachu do Udine. Západ pohoří je ohraničen řekou Piava.
Členění
Karnské Alpy jsou změtí nepřehledně uspořádaných hřebenů a údolí, které nemají jednotnou linii. Dle geologického složení se dělí na dvě základní skupiny:
- Hlavní Karnský hřeben
Zahrnuje území ležící severně od řeky Taglimiento až po tok řeky Gail v Rakousku. Hlavní hřeben (hraniční) je dlouhý skoro 100 km. Toto území má rozlohu 2200 km² a nazývá se Karnischer Hauptkamm. Hlavní Karnský hřeben se dělí na mnoho menších částí, zahrnujících většinou jen samotné vrcholy nebo menší skupiny např. Poludnig, Zermula, Volaia (jinak zvaný Wolayer Gruppe - zde leží nejvyšší vrchol Hohe Warte), Lodin, Avostanis, Sernio, Dolomiti di Sappada, Sauris, Nassfeld-Gorriacher Alpe aj.
- Jižní Karnské Alpy
Představují doslova labyrint samostaných horských skupin a masivů bez náznaku výraznějšího hřebene. Plocha této části pohoří je 3400 km². Pro svou podobnost s blízkými Dolomity se kterými sousedí na západě jsou také nazývány Dolomiti di sinistra Piave. Dále se dělí na menší horské oblasti, např. Preti, Monfalconi, Col Nudo, Monte Cavallo či Verzegnis. Oblast je bohatá na vodu. Nachází se zde velké množství říček, i větších jezer (Vajont, Barscis, Verzegnis).
Významné vrcholy
- Hohe Warte (2780 m)
- Monte Peralba (2694 m)
- Grosse Kinigat (2689 m)
- Porze (2589 m)
- Monte Brentoni (2548 m)
- Monte Chiadenis (2459 m)
- Monfalcon di Forni (2453 m)
- Helm (2433 m)
- Creta di Aip (2280 m)
- Monte Cavallo (2251 m)
- Cellon (2238 m)
- Gartnerkofel (2195 m)
- Monte Sernio (2187 m)
Chaty
Většina horských chat patří spolku Alpenverein, v ať už rakouské (ÖAV), německé (DAV) či italské (CAI) verzi.
- Sillianer Hütte (2447 m) (hlavní hřeben)
- Hochweißsteinhaus (1859 m) (hlavní hřeben)
- Wolayer See Hütte (1959 m) (hlavní hřeben)
- Rifugio De Gasperi (1767 m) (jižní část)
- Rifugio Monte Siera (1606 m) (jižní část)
- Rifugio C. e M. Semenza (2020 m) (jižní část)
Turistická sídla oblasti
- Itálie
- Rakousko
Související články
Externí odkazy
- Karnské Alpy na Summitpost (anglicky)
- Oficiální stránky Karnské vysokohorské cesty a celého regionu (německy)
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |