Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Žerzej
Z Multimediaexpo.cz
Žerzej je všeobecné označení pro lehké až středně těžké pleteniny. Výrobky mají měkký omak, dobře splývají, jsou nemačkavé, mírně roztažné a elastické. Povrch je hladký nebo lehce členitý.
Podle některých definicí se jedná výhradně o zátažné pleteniny s tzv. žerzejovou úpravou ( valchování za účelem snížení elasticity, aby zboží bylo vhodnější pro svrchní ošacení). Název se však používá také pro osnovní pleteniny, které se podobají tkaninám z vlněných nebo viskózových přízí. Ve starší české odborné literatuře (např. Tkalcovská příručka z roku 1980) se žerzej popisuje jako krepová pletenina nebo tkanina, zatímco v aglických pramenech se najdou zcela odlišné verze úpravy této textilie (zvláštní barvivo, impregnace olejem atd.). Obvykle se rozeznává jednoduchý a dvojitý žerzej, pro které se v češtině používá (dosud jen) aglické označení single a double jersey.[1] Název pochází od ostrova Jersey, kde rybáři nosili vesty s hladkým povrchem pletené z hrubé vlny.
Obsah |
Single jersey
je obchodní označení pro zátažné pleteniny v jednolícní vazbě. Úplety jsou v porovnání s double jersey méně roztažné, používají se na spodní a ložní prádlo, a lehké svrchní ošacení.
Double jersey
je souhrnný pojem pro dvouvrstvé zátažné pleteny, jejichž základem je oboulícní nebo interloková vazba. Vzniká spletením jednolícních řádků, zčásti s podloženými nebo chytovými kličkami. Pletací sroj musí být vybaven dvěma jehelními lůžky.
Například vazba milano-rib (nákres vpravo) se tvoří ve třech řádcích. V prvním řádku pletou spolu jehly obou lůžek dohromady, ve druhém řádku pracuje jen přední lůžko a ve třetím jsou v činnosti jen jehly zadního lůžka. Na obou stranách zboží je vidět lehké žebrování (vzniklé ve 2. a 3. řádku pleteniny). Jiné žerzejové pleteniny, pokud nejsou žakárově vzorované, mají málo členitý povrch, dobře splývají a nestáčí se. Vyrábí se zpravidla na okrouhlých strojích s ojehlením jemnějším než E 10 (nejméně 4 jehly na cm). Ke známým druhům patří např. bourret, overnit, milano a barevné žakárové vzory. Používají se nejčastěji na svrchní ošacení a spodní prádlo.
Tkaný žerzej
(zvaný také crépe-jersey) se vyrábí většinou z gréžového hedvábí s vysokým zákrutem v panamové vazbě, útek se zatkává střdavě: 2 niti s pravým zákrutem a 2 niti doleva točené. Je to tkanina s měkkým omakem, podobná crépe-romain, používá se na šaty a bundy. V posledních letech nabízí textilní obchod v různých jazycích pleteniny (trička, legins, spodní prádlo) pod označením tkaný žerzej (woven jersey, gewebter Jersey). [2] Komentář textilních nebo jazykových odborníků k tomuto jevu nebyl zatím (do roku 2011) zvěřejněn.
Literatura
- Spencer: Knitting technology, CRC Press, 2001, ISBN 1-58716-121-4, 9781587161216
- Wünsch: Lexikon Wirkerei und Strickerei, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2008, ISBN 978-3-87150-909-4
- T.Meyer zur Capellen: Lexikon der Gewebe, Deutscher Fachverlag, Frankfurt/Main 2001, ISBN 3-87150-725-3
Reference
- ↑ Trička z jednoduchého žerzeje: http://www.proven.cz/cs/katalog-6_6c-tricka.htm?kat%5Bpage%5D=3
- ↑ Příklad „do kruhu tkaného“ žerzeje z okrouhlých pletacích strojů: http://www.koridor.cz/inshop/triko-5.11-utili-t-baleni-3-tricek.html?ItemIdx=22
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |