V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Bitva u Caporetta

Z Multimediaexpo.cz

Bitva u Caporetta
Konflikt: První světová válka
Battle of Caporetto.jpg
Plán bitvy
Trvání: 24. říjen-18. listopad 1917
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Italská fronta
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: drtivé vítězství Ústředních mocností
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Flag of the German Empire.pngNěmecké císařství
Flag of Austria-Hungary 1869-1918.pngRakousko-Uhersko
Flag of Italy (1861-1946) crowned.pngItálie
Velitelé
Otto von Below Flag of Italy (1861-1946) crowned.pngLuigi Cadorna
Síla
35 divizí Flag of Italy (1861-1946) crowned.png41 divizí
Ztráty
20 000 mrtvých a raněných Flag of Italy (1861-1946) crowned.png31 000 mrtvých a raněných
275 000 zajatých
{{{poznámky}}}

Bitva u Caporetta (24. říjen-18. listopad 1917) byla významnou bitvou první světové války. Německo-rakousko-uherské síly v ní rozdrtili italská vojska a posunuly frontu hluboko na italské území, až k řece Piavě. Itálie se přes rozsáhlou pomoc Spojenců z této porážky vzpamatovávala přes půl roku. V bitvě se vyznamenal Erwin Rommel, který zde získal Pour le Mérite za dobytí Monte Matajuru.

Obsah

Průběh bitvy

Útok spojených rakousko-uherských a německých vojsk na italské pozice u Caporetta začal v 2 hodiny v noci plynovým a dělostřeleckým přepadem. Proti 2. italské armádě vyrazila rakouská pěchota v půl osmé ráno. Hlavní útočná vlna představovaná 12. pruskou divizí prorazila k Caporettu a vnikla do týlu italských vojsk na hoře Krnu. Rakousko-uherským divizím se podařilo do večera prorazit tři italské linie a během několika hodin se podařilo dobýt silně opevněné pásmo, které Italové považovali za nedobytné.

Italský odpor se zhroutil. Rakousko-uherská a německá vojska dobývala jednu obrannou linii za druhou a dostávala se k Piavě. Boje se úspěšně účastnil známý 35. pěší pluk z Plzně, který byl známý mezi lidem jako "Pětatřicátníci." Vojáci 21. pěšího pluku z Čáslavska vzpomínali[1], že Italové postupně zpanikařili a opouštěli svá postavení. Překvapení bylo pro Italy dokonalé, fronta se neudržela. Útok směřoval do týlu vojsk nejen na Soči, ale i v Dolomitech a Karnských Alpách. Nastal hromadný ústup, který se změnil v útěk. Ztráty mrtvých, raněných a zajatých Italů čítaly přes 400 tisíc mužů. Útočníkům padly do rukou obrovské zásoby válečného materiálu a potravin.

Události po bitvě

Na řece Piavě se však podařilo Italům počátkem listopadu 1917 svoji obranu zkonsolidovat a boje zde probíhaly prakticky až do konce října 1918. Italská vojska pak i za pomocí československých legionářů podnikla na hroutící se rakousko-uherskou armádu útok, při kterém byly rakouské jednotky vytlačeny zpět. Vše skončilo ukončením 1. světové války.

Související odkazy

Literatura

  • Miroslav a Hana Honzíkovi, 1914/1918 Léta zkázy a naděje, Nakladatelství Panorama 1984

Reference

  1. Petr Čornej, Pavel Bělina, Slavné bitvy naší historie

Externí odkazy


První světová válka

Srbská kampaň Bitva u Krašniku Bitva u Tannenbergu Bitva o Halič První bitva na Marně Bitva o Tangu Bitva o Gallipoli Bitva u Gorlice Bitvy na Soči Bitva u Verdunu Bitva u Jutska Brusilovova ofenzíva Bitva na Sommě Nivellova ofenzíva Kerenského ofenzíva Bitva u Zborova Bitva u Caporetta Bitva u Cambrai Bitva u Bachmače Ludendorffova ofenzíva Třetí bitva na Aisně Bitva u Lipjag Bitva na Piavě Druhá bitva na Marně Bitva u Doss Alto Bitva u Terronu