Jihočeské pánve

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 3. 2011, 22:47; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Jihočeské pánve (německy Südböhmische Talkessel) jsou geomorfologickou oblastí na jihozápadě Česko-moravské subprovincie, na jihu zasahují na rakouské území. Jejich reliéf je tektonicky podmíněný a má rovinný až plochý pahorkatinný charakter.

Obsah

Členění

Asymetrickou hrástí Lišovského prahu jsou rozdělěny na Českobudějovickou pánev na západě a na Třeboňskou pánev na východě.

Vznik

Jihočeské pánve vznikly jako rozsáhlá sníženina působením tlaku od jihu v počátcích alpinského vrásnění. První poklesy zemských ker podél hlubinných zlomů jsou datovány do konce křídy v období před 100 miliony lety, a později pokračovaly téměř do současné doby. Koncem druhohor se Jihočeské pánve staly dnem moře. Později s výzdvihem Českého masivu zaplavovalo pánevní prohlubně sladkovodní jezero s odtokem k jihu. Svoji dnešní podobu začaly pánve získávat až koncem třetihor asi před 4 miliony let.

Vodstvo

Jihočeské pánve se rozkládají v povodí Vltavy, Otavy a Lužnice. Nacházejí se v nich největší české rybníky Rožmberk, Horusický rybník, Bezdrev, Dvořiště, Velký Tisý, Záblatský rybník, Dehtář, Staňkovský rybník, Velká Holná, Svět, Koclířov, Kačležský rybník, Opatovický rybník.

Klimatické podmínky

Průměrná teplota v oblasti Jihočeských pánví se pohybuje mezi 7,5 - 8,5 °C. Průměrný objem ročních srážek činí asi 600-650 mm.

Související články

Externí odkazy