Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

José Luis Rodríguez Zapatero

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 29. 6. 2014, 12:37; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


José Luis Rodriguez Zapatero (* 4. srpna 1960, Valladolid) je španělský politik za stranu PSOE, od 16. dubna 2004 je španělským premiérem. Je ženatý se Sonsoles Espinosa a je otcem dvou dcer.

Obsah

Život

Zapatero pochází z otcovy rodiny, která měla dlouhou levicovou politickou tradici. Jeho dědeček Juan Rodriguez Losa, který bojoval jako náčelník ve španělské občanské válce na straně republikánů, byl zabit nacisty na začátku války v roce 1936. Jeho dědeček z matčiny strany, Faustino Zapatero Ballesteros, byl naproti tomu důstojník generála Franka.

Politická kariéra

Politického boje se Zapatero poprvé zúčastnil v Gijónu v roce 1977, když se Španělé připravovali na své první demokratické volby po smrti diktátora Francisco Franka. Zapatero podle vlastní výpovědi vstoupil do Španělské socialistické dělnické strany (PSOE), protože na něj udělalo dojem vystupování předsedy strany Felipa Gonzáleze. Od roku 1982 vedl mládežnickou organizaci PSOE ve svém domácím regionu León. V roce 1986 se stal nejmladším poslancem ve španělském parlamentu. Roku 1988 se stal předsedou PSOE v provincii León. V roce 1997 nastoupil do předsednictva španělských sociálních demokratů a konečně po volbách v roce 2000 byl překvapivě stranickým předsedou. V roce 2004 pod jeho vedením PSOE překvapivě vyhrála parlamentní volby.

První vláda (2004 až 2008)

Zapatero se během prvního vládního funkčního období zaměřil reformu vzdělávací systému, řešení problémů s imigrací a na zmírnění napětí mezi španělskými regiony. Mimo jiné umožnil politické vyjednávání s baskickými separatisty z ETA. Jeho vláda uzákonila od 1. července 2005 sňatky párů stejného pohlaví. Za symbolické po považováno rozhodnutí jeho vlády z března 2005 odstranit poslední sochy diktátora Franka z Madridu. V zahraniční politice je za nejvýznamnější považováno stažení zhruba 1300 příslušníků španělských jednotek z Iráku, které Zapatero ohlásil 19. dubna 2004. Jeho vláda byla aktivní ve spolupráci se zeměmi Jižní Ameriky a podílela se na mírových vyjednáváních v izraelsko-palestinském konfliktu. Osobně se též angažoval ve volebních kampaních v Německu a Francii na podporu Gerharda Schrödera a Ségolène Royalové.

Druhá vláda (od 2008)

V parlamentních volbách v březnu 2008 PSOE svou pozici ještě posílila a Zapatero získal mandát k vládnutí po další 4 roky.

Reference

Tento článek je zčásti založen na překladu článku José Luis Rodríguez Zapatero na německé a anglické Wikipedii.

Externí stránky


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
José Luis Rodríguez Zapatero