Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Sociální demokracie

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 17. 11. 2013, 10:27; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Sociální demokracie je politická ideologie, která se na konci 19. století vyvinula z klasického socialismu. V posledních letech přijalo mnoho sociálně demokratických stran ideologii tzv. Třetí cesty.

Obsah

Socialistická internacionála

Socialistická internacionála (SI) - celosvětová organizace sdružující sociálně demokratické strany a strany demokratického socialismu - definuje sociální demokracii jako ideální formu (liberální) demokracie, která je schopná řešit společenské problémy, které vytváří neregulovaný kapitalismus. SI zdůrazňuje následující principy lidského společenství (následuje volný překlad):[1]

  • Svoboda. Princip svobody zajišťuje svobodu jednotlivce, ale i svobodu člověka uvnitř společenství. Každý člověk má právo chovat se a konat tak, aby mohl nejlépe dosáhnout svých individuálních cílů a naplnit a využít své schopnosti a možnosti. Právo na svobodnou vůli v chování a jednání musí být zachováno pro každého, realizací tohoto práva jedním člověkem nesmí být omezeno toto právo u jiného člověka. Zachování svobody pro každého člověka uvnitř lidského společenství je možné pouze v případě, že lidstvu jako celku se podaří v dlouhověkém zápase osvojit si vlastní historii a zajistit, aby žádný člověk nebyl na základě různosti společenské vrstvy, pohlaví, náboženství nebo rasy omezen na svých svobodách.
  • Rovnost a spravedlnost. Princip rovnosti zaručuje stejnou vážnost všech lidských bytostí a je základním předpokladem pro svobodný vývoj každé lidské osobnosti. Základní ekonomická, sociální a kulturní rovnost uvnitř společenství je nezbytná pro společenskou rozmanitost a sociální rozvoj. Princip spravedlnosti ve společenství se řídí principem rovnosti a principem svobody. Znamená rovnost v právech a příležitostech a požaduje vyrovnávání fyzických, mentálních a apriorních sociálních nerovností, stejně jako osvobození od absolutní závislosti na vlastnících výrobních prostředků nebo držitelích politické moci.
  • Solidarita. Solidarita je všezahrnující a globální. Je praktickým projevem lidské humanity, lidskosti a schopnosti soucítění s obětmi nespravedlnosti a nerovnosti. Solidarita je oprávněně vyzdvihována a oslavována všemi významnými humanistickými tradicemi. V současné době s bezprecedentní vzájemnou závislostí mezi jednotlivci a národy nabývá solidarita ještě většího významu, protože je nezbytná pro samotné přežití lidstva.

Původně byly členy sociálně demokratických stran jak demokratičtí socialisté, tak revoluční socialisté, např. Rosa Luxemburgová nebo Vladimir Lenin. Po první světové válce a Ruské revoluci je sociální demokracie spojena výlučně s ne-revolučním politickým směrem.

Poznámky

  1. Declaration of Principles, přijaté na XVIII Kongresu SI, Stockholm, červen 1989

Sociálně demokratické strany

V tomto úseku článku naleznete přehled všech sociálně demokratických stran. Pokud v zemi existuje více stran této orientace, jsou zmíněny pouze ty, které jsou zastoupeny v tamním (hlavním) parlamentu. V závorce je vždy uveden počet mandátů. Je zvykem, že sociálně demokratické strany se v západní Evropě nazývají socialistickými, proto pokud je u strany poznámka „socialistická strana“, zamená to, že strana je demokraticko socialistické orientace. Problém nastává u nacionalistických levicových stran. Některé staví svůj program na socialismu, jiné na komunismu. Často však tyto strany utvářejí spojené bloky.

Amerika

Portoriko

Asie

Libanon

Západní Evropa

Belgie

Francie

  • Parti socialiste - navazuje na tradice SFIO (Francouzská sekce dělnické internaionály) (186)

Lucembursko

Spojené království

Severní Evropa

Dánsko

Faerské ostrovy

Norsko

Švédsko

Střední Evropa

Česko

Maďarsko

Rakousko

Slovensko

Švýcarsko

Jižní Evropa

Andorra

Itálie

Řecko

San Marino

Španělsko

Jihovýchodní Evropa

Bosna a Hercegovina

Turecko

Související články

Externí odkazy