Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Salesiáni Dona Bosca

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 3. 6. 2024, 11:18; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Svatý Jan Bosco, zakladatel řádu
Budova Salesiánů Dona Bosca v Praze-Kobylisích

Salesiáni Dona Bosca (též Saleziáni Dona Boska, Společnost sv. Františka Saleského, Societas Don Bosco, Societas S. Francisci Salesii či SDB) jsou významnou římskokatolickou řeholí, která se původně specializovala na práci s mládeží. Ve 20. století však svůj záběr rozšířila na misijní činnost, poskytování exercicií a výpomoc ve farní struktuře diecézí. Řád založil italský kněz Jan Bosco v roce 1859 a pojmenoval ji k poctě svatého Františka Saleského (papež Pius IX. schválil regule řádu v roce 1874). V čele řádu stojí rector major a generální shromáždění společnosti. V roce 1995 měl řád asi 17 000 členů a spravoval 1616 středisek ve 122 zemích světa. Existuje i ženská obdoba řádu - tzv. salesiánky (oficiálně Kongregace Dcer Panny Marie Pomocnice). Heslem řádu je latinské Da mihi animas, cetera tolle - česky Dej mi duše, ostatní si vezmi. Sv. Don Bosco jím chtěl vyjádřit, že důležité je pouze to, spasit lidské duše (zejména zanedbaných chlapců z ulic, jimž se věnoval), tělo může být zahubeno. Pomyslně oslovován je zde Ďábel. Tato věta se nachází i ve Starém zákoně (Gn 14, 21): Dixit autem rex Sodomorum ad Abram da mihi animas cetera tolle tibi. (Vulgáta; ve znění ČEPu "Pak řekl Abramovi král Sodomy: „Dej mi lidi, a jmění si nech.“"). Do Československa přišli salesiáni v roce 1925 (Slovensko), v roce 1927[1] je do Čech a na Moravu přivedli Ignác Stuchlý a Štěpán Trochta. V čele české provincie stojí provinciál František Blaha, v létě 2010 jej vystřídá o Vánocích 2009 jmenovaný Petr Vaculík.[2] V České republice salesiáni k 1. červenci 2007 provozovali deset středisek mládeže (v Brně, Českých Budějovicích, Fryštáku, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze, Rumburku, Teplicích a Zlíně), zřizovali prestižní nakladatelství pedagogické, psychologické a náboženské literatury Portál a vyšší odbornou školu JABOK v Praze, vydávali Salesiánský magazín a časopis pro děti Nezbeda a podíleli se významně na výuce na teologických fakultách Jihočeské a Palackého univerzity a vedení TV Noe.[3]

Obsah

Významné osobnosti v historii řádu

Současnost salesiánů v ČR

Salesiáni působí dnes na mnoha místech v ČR v duchovní správě, zakládají a spravují Salesiánská střediska mládeže (oficiální a používaná zkratka SaSM). Velkou tradici mají v litoměřické diecézi, kam je svého času povolal tehdejší biskup - také salesián, kardinál Štěpán Trochta. Ve farnostech působí jeden kněz, nebo i celá komunita řeholníků.

Salesiánské komunity v ČR

Farnosti v ČR spravované salesiány

Vedle komunit působí salesiáni také samostatně na farách. Místy jejich působení jsou např. Jiříkov, Nový Bor, Ostrava-Heřmanice nebo např. Ochoz u Brna a mnohé farnosti další.

Salesiánské středisko v Ostravě, kostel sv. Josefa

Související články

Reference

  1. http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=14206
  2. Salesiáni Dona Bosca. Salesiáni dostali "pod stromeček" provinciála [online]. 2009-12-31, [cit. 2010-01-04]. Dostupné online.  
  3. Převzato k danému dni z oficiálních stránek české provincie http://www.sdb.cz/

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Salesiáni Dona Bosca