Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Domažlice

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 1. 2017, 17:13; Loki (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Domažlice (německy Taus) jsou okresní město v Plzeňském kraji a tradiční centrum regionu Chodsko. Město se rozkládá na potoce Zubřina. Jeho zástavba má protáhlý tvar, ve východo-západním směru měří 4 km, od severu k jihu potom jen asi 1,5 km. Je vzdáleno 53 km jihozápadně od Plzně a 14 km severovýchodně od HP Folmava/Furth im Wald. PSČ pošty Domažlice 1 je 344 01. Historicky cenné městské centrum je městskou památkovou rezervací.

Obsah

Historie

Chodský hrad v pohledu z městské věže.

Původně zde existovala v 10. století osada, později jí Přemysl Otakar II. udělil městská práva. Roku 1231 bylo město obehnáno hradbami, aby tak bylo zabezpečeno před Bavory. Od 13. století bylo na hradě purkrabství, v 60. letech byly Domažlice povýšeny na královské město. Pod pravomoc purkrabství náležely svobodné chodské vsi. Roku 1373 byla předměstí a okolní vsi vypáleny bavorskými vojsky. v 15. století se město přidalo na stranu Táboritů.

14. srpna roku 1431 zvítězili na vrchu Baldov západně od města Táborité nad vojsky páté křížové výpravy. V období pozdní gotiky byl vylepšen obranný systém města, a byla postavena také například kruhová hláska na náměstí, známá dominanta Domažlic. Z roku 1592 pochází potom nejstarší vyobrazení města, podle kterého se dají vysledovat proměny jeho centra.

V 15. a 16. století vládlo městu několik rodů. Počátkem 17. století se Domažlice i přilehlé obce připojily ke českému stavovskému povstání, na které po Bílé hoře navázalo povstání Chodů. Celkově znamenalo 17. století pro město úpadek. Situace se postupně zlepšovala až ve století 18. Tehdy se již začíná rozvíjet drobný průmysl a Domažlice se stávají významným trhovým městem. 19. století přináší české národní obrození. Národopisná oblast Chodska se tehdy stává velmi oblíbenou pro mnohé významné osobnosti. V této době však také dochází k další modernizaci města - bourají se hradby a některé brány, hradební příkopy jsou zasypávány, a město se může rozšiřovat i za své původně jasně stanovené území.

Dolejší brána s novou kašnou na náměstí Míru.

13. srpna 1939 se při příležitosti Vavřinecké poutě, jako vyjádření odporu odstoupení československého pohraničí, konalo velké protestní shromáždění. Domažlice totiž, díky svému převažujícímu českému obyvatelstvu, zůstávají na území Protektorátu Čechy a Morava, zatímco mnohé obce v jejich okolí se podle procentuelního zastoupení Němců stávají součástí říše. Celou situaci komplikoval ještě fakt, že hranice byla častokrát utvořena velmi nesmyslně. Šlo zřejmě o záměr. Vlak z Plzně do Domažlic údajně sedmkrát přejížděl tehdejší státní hranici. V květnu 1945 je město osvobozeno americkou armádou.

Tři roky poté, v roce 1948, dochází potom k uzavření hranice. Domažlicko, dříve významná příhraniční oblast na rozhraní Čech a Bavorska, se stává oblastí na výspě východního bloku. Rozvoj města ale zastaven úplně není.
Historické domy ve Vodní ulici ve čtvrti Město.
V roce 1960 Domažlice obhajují status okresního města. Moderní okres Domažlice od toho roku zahrnuje území o ploše přibližně 1 140 km2. Do jeho území byla spojena největší města jako Kdyně, Horšovský Týn nebo Holýšov, spolu s přilehlými obcemi. Tento krok klade nároky na rozvoj průmyslu i služeb ve městě.

Postupně vznikají nové průmyslové závody a budovy správních úřadů. Vlivem výstavby sídlišť ,zejména na Týnském předměstí, dochází k nárůstu počtu obyvatel. Ten v 70. letech překračuje počet 10 000 a nadále stoupá. Naštěstí však sídlištní výstavba citelněji nezasáhla do historického jádra města.

Po roce 1989 dochází po otevření hranic k opětovnému rozvoji turistického ruchu ve městě i okolí. Město začíná spolupracovat se svým bavorským „protějškem“ Furth im Wald. Mezi nejvýznamnější počiny současné doby můžeme řadit přeložku silnice I/26, která v roce 1998 odvedla tranzitní dopravu z předměstí ; a výstavbu nové nemocnice, která nahradila starý, nevyhovující areál v roce 2006.

Památky

Novorenesanční radnice.

V centru města se nachází historické jádro s měšťanskými domy ze 14. století až 16. století, dnes jsou součástí městské památkové rezervace. Dochovaly se také zbytky již zmíněného gotického opevnění, zámek (ten vznikl přestavbou původního hradu v 18. století), gotický farní kostel a klášter.

Chodský hrad - z původního středověkého hradu, založeného Přemyslem Otakarem II., se zachovala jenom věž. V letech 1726-1730 byl hrad barokně přestavěn. V roce 1995 hrad vyhořel, ale následky požáru se naštěstí podařilo relativně brzy odstranit. Dnes najdeme v objektu hradu Muzeum Chodska.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v horní (západní) části náměstí Míru v Domažlicích.

Arciděkanský kostel- původně raně gotický z 2. pol. 13. století. V 15. století zaklenut a změněn v trojlodí, vyhořel r. 1747, v letech 1751 – 1756 barokně přestavěn. (KDČB)

Dolní brána - asi nejznámější domažlická brána. Najdeme ji na dolním konci náměstí Míru. Pochází z 60. let 13. století.

Radnice- novorenesanční budova , vystavěná na místě původní renesanční stavby, byla vystavěna v roce 1893.

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie Kostel založen ve 2. polovici 13. století, přestavěn v letech 1774 – 1787. (KDČB)

Kostel Zvěstování Páně (U Svatých)- původně farní kostel pro venkovské obce. U kostela je tzv. malá fara. Založen počátkem 14. stoeltí, opraven po požáru r. 1648. V těsné blízkosti kostela stával kostel sv. Jakuba a odtud se říká kostelu „U Svatých“. (KDČB)

Kostel Sv. Vavřince (na Veselé Hoře) Kostel byl postaven r. 1775 na místě kaple z let 1695 – 1698, obnoven r. 1851.

Kaple sv. Anny (pod Vavřinečkem)

Pohled do Bezděkovského předměstí.

Muzea a galerie

Chodské slavnosti

Každý rok v srpnu se v Domažlicích konají známé Chodské slavnosti. Jejich tradice byla zahájena bezprostředně po skončení II. světové války - pouť na Vavřinec se opět konala 12. srpna 1945. Církevní význam této akce byl za komunismu potlačován, ale folklorní ráz původní poutě se zachoval. Oslavy se ale přesunuly od kostela sv. Vavřince do města. Po revoluci jsou slavnosti opět spojovány s Vavřineckou poutí, jsou ale zejména nejvýznamnější kulturní akcí na Domažlicku.

Obyvatelstvo

Pohled z kostelní věže na Týnské předměstí s rozsáhlou sídlištní výstavbou.

Počet obyvatel

Podle MVČR žilo na území Domažlic k 5.březnu 2007 10 970 obyvatel, z toho 1 020 osob do 15 let, což činí pouhých 13,03 %.

Národnostní složení

Podle údajů ČSÚ ze SLBD 2001 žilo v Domažlicích 11 048 obyvatel. 93,75 % občanů bylo národnosti české, 1,49 % slovenské , 1,13 % vietnamské a 0,22 % německé. Zbylé národnostní skupiny jsou v zastoupení pod 20 občanů.

Náboženství

Ke dni sčítání bylo z celkového počtu obyvatel zjištěno 30,87 % věřících.

Z nich 87,48 vyznávalo římskokatolické náboženství, 3,52 % věřících se řadilo k českobratrské evangelické církvi. 1,29 % věřících byli potom členové čs.církve husitské.

57,48 % bylo bez vyznání,u 11,66% obyvatel nebyla zjištěna příslušnost či nepříslušnost k určitému náboženství.

Vývoj počtu obyvatel

Rok 1970 1980 1991 2001 2003 2006
Počet obyvatel 9 044 11 256 11 519 11 048 10 944 11 042

Služby

Vzhledem k tomu, že jsou Domažlice centrem rozsáhlého okresu, je pochopitelná vybavenost službami nejen pro obyvatele města, ale také pro obyvatele ostatních obcí okresu , a v neposlední řadě také pro nemalé množství turistů, které město koždoročně navštěvuje.

Některé „státní“ služby zřizuje přímo město. Konkrétně se jedná o městskou knihovnu, městské kulturní středisko, domov s pečovatelskou službou, základní uměleckou školu, 2 základní školy (Msgre. B. Staška a Komenského), mateřskou školu s mnoha pobočkami, dětské jesle, městské lesy a plavecký bazén. Dalšími významnými vzdělávacími ústavy jsou Gymnázium Jindřicha Šimona Baara , 2 střední odborná učiliště a vyšší odborná škola. V Kozinově ulici byla počátkem roku 2006 otevřena nová budova nemocnice. Nahradila starou, nevyhovující nemocnici v ulici U nemocnice, která teď už u nemocnice vlastně vůbec není. Ve městě sídlí také Okresní ředitelství Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor Domažlice, okresní hygienická stanice a okresní soud .

Možnosti nákupů zajišťuje prodejna Albert (na náměstí), diskont PENNY MARKET (ve Švabinského ulici) a 2 prodejny Jednoty (v Mánesově a Švabinského ulici). Na náměstí Míru a v přilehlých ulicích najdeme potom širokou síť obchodů všeho druhu od oděvních, přes elektro, až po různá papírnictví nebo železářství. Zejména v centru města najdeme velké množství restaurací různého druhu a cenových kategorií - od českých hospod, různých barů a heren až po pizzerie. Restauračních zařízení ve městě je celkem asi 70.

Na katastru města najdeme 6 hotelů (nejvyšší kategorie ***) a několik penzionů a ubytoven. Nejvyšší počet lůžek má hotel Družba na Týnském předměstí (88).

Doprava

Autobus Karosa C 734 na lince do Nemanic v Domažlicích, u autobusové stanice Poděbradova

Do roku 1998 se v Domažlicích nacházela křižovatka silnic I/26 (Plzeň-Folmava) a I/22 (Vodňany-Strakonice-Klatovy-Domažlice). V tom roce byla ale vybudována přeložka a silnice I/26 Domažlicemi již neprochází. Původní silnice I. třídy se stala součástí silnice II/193 Domažlice-Horšovský Týn-Stříbro-Žlutice.

Domažlice jsou železničním uzlem. Protínají se tam tratě 180 Plzeň-Furth im Wald , 184 Domažlice-Planá a 185 Domažlice-Klatovy-Horažďovice. Na území města je 1 železniční stanice (Domažlice) a 1 zastávka (Domažlice,město). V katastru města jsou pak také ještě zastávky Havlovice a Pila.

Domažlice jsou také cílovou stanicí mnohých autobusových linek sjíždějících se z různých koutů okresu. Rovněž zde ale projíždějí nebo končí i dálkové linky, např. ve směru na Plzeň. Ve městě není vybudováno žádné autobusové nádraží. Autobusy jsou odstavovány na terminálu v Poděbradově ulici, vzniklém v roce 1990. Mnohé linky zajíždějí také k železniční stanici. V provozu je jedna linka městské autobusové dopravy, za tarif MHD se přepravuje i na městských úsecích regionálních linek.

Průmysl

Stejně jako mnohá jiná česká města, i Domažlice hodlají přilákat na své území nové investory. Proto je budována průmyslová zóna. Jako nejvhodnější místo pro její realizaci byla zvolena lokalita bývalých kasáren jižně od silnice I/22 Draženov-Klatovy. Stávající průmyslové podniky ve městě jsou zaměřeny především na strojírenskou a textilní výrobu. Nezaměstnanost ve městě se drží na velmi nízké úrovni - v Domažlicích a okolí podle údajů ÚP Domažlice z ledna 2007 jen 5,60%.

Členění města

Katastrální území Domažlic

Město se v asoučasnosti skládá ze dvou katastrálních území a šesti místních částí.

Katastrální území
  • Domažlice - části Město a všechna Předměstí (Dolejší, Hořejší, Bezděkovské a Týnské)
  • Havlovice u Domažlic - část Havlovice

Bezděkovské Předměstí - rozkládá se na jihovýchodním svahu města. Jeho domovní fond je tvořen převážně rodinnými domky. Nachází se zde průmyslová základna Domažlic společně s železničním nádražím. Podle údajů ze SLBD 2001 zde žilo 2 331 obyvatel.

Dolejší Předměstí - malá čtvrť nízkých městských domů, sevřená ulicemi Poděbradova a Prokopa Velikého. Má 633 obyvatel (2001).

Havlovice - původně samostatná obec, ležící 3 km západně od města, dodnes mimo souvislou zástavbu Domažlic. Má ryze vesnický charakter. Nedaleko Havlovic je křižovatka silnic I/26 a II/193. Zastávka ČD. 151 obyvatel.

Hořejší Předměstí - západní část města. Najdeme tam jak panelovou, tak i starší zděnou zástavbu. Rozsáhlá sportoviště - plavecký bazén, stadion a různá hřiště. V Petrovické ulici sídlo Územní vojenské správy pro okresy Domažlice, Klatovy a Tachov. Na samém kraji města, v Kozinově ulici, budova nové nemocnice. 2 728 obyvatel.

Město - historické jádro města zahrnující náměstí Míru, přilehlé ulice a okolí Chodského hradu. Počet obyvatel 509.

Týnské předměstí - rozsáhlé sídliště na severním svahu, při výpadovce na Horšovský Týn. Rozsáhlá moderní správní budova v Paroubkově ulici, různé okresní úřady a sídlo okresního soudu. Počet obyvatel - 4 696.

Správní území

Související informace můžete najít také v článcích: Okres Domažlice a Obvod obce s rozšířenou působností Domažlice

Domažlice jsou okresním městem a také obcí s rozšířeno působností a pověřeným obecním úřadem. Okres Domažlice se skládá z 85 obcí, ORP z 30 obcí.

Okolní obce

Řazeno po směru hodinových ručiček:

Okolí města

Na nedalekém Čerchově byla postavena s přispěním města Domažlice Kurzova rozhledna, ze které je krásný výhled na město.

Osobnosti města

  • Jindřich Šimon Baar (1869 – 1925), katolický kněz, básník a spisovatel
  • Jindřich Jindřich (1876 – 1967), hudební skladatel, klavírista, sbormistr, etnograf a sběratel lidových písní
  • Zdeněk Vyšohlíd – filosof

Partnerská města

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Domažlice
Město Domažlice

Bezděkovské Předměstí • Dolejší Předměstí • Havlovice • Hořejší Předměstí • Město • Týnské Předměstí

  Města, městyse a obce okresu Domažlice  

Babylon • Bělá nad Radbuzou • Blížejov • Brnířov • Bukovec • Čečovice • Čermná • Černovice • Česká Kubice • Díly • Domažlice • Drahotín • Draženov • Hlohová • Hlohovčice • Holýšov • Hora Svatého Václava • Horní Kamenice • Horšovský Týn • Hostouň • Hradiště • Hvožďany • Chocomyšl • Chodov • Chodská Lhota • Chrastavice • Kanice • Kaničky • Kdyně • Klenčí pod Čerchovem • Koloveč • Kout na Šumavě • Křenovy • Kvíčovice • Libkov • Loučim • Luženičky • Meclov • Mezholezy (dříve okres Domažlice) • Mezholezy (dříve okres Horšovský Týn) • Milavče • Mířkov • Mnichov • Močerady • Mrákov • Mutěnín • Nemanice • Němčice • Neuměř • Nevolice • Nová Ves • Nový Kramolín • Osvračín • Otov • Pařezov • Pasečnice • Pec • Pelechy • Poběžovice • Pocinovice • Poděvousy • Postřekov • Puclice • Rybník • Semněvice • Spáňov • Srbice • Srby • Staňkov • Stráž • Štichov • Tlumačov • Trhanov • Úboč • Újezd • Únějovice • Úsilov • Velký Malahov • Vidice • Vlkanov • Všekary • Všepadly • Všeruby • Zahořany • Ždánov