Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Bazén
Z Multimediaexpo.cz
Bazén je umělá vodní nádržka za účelem plavání, potápění nebo cvičení. Může být využíván soukromě nebo má veřejný charakter.
Obsah |
Druhy bazénů
Dělí se do 4 základních skupin podle jejich technologie výroby:
Nafukovací nadzemní bazény. Jedná se o přechodné řešení. Nafukovací bazény jsou cenově nejlevnější, ale mají nejkratší životnost. Pokud si zakoupíte tento bazén, mějte na paměti, že se s ním budete muset časem rozloučit. Jsou velmi náchylné na mechanické poškození. Fóliové nadzemní bazény. Tyto bazény jsou volně stojící bazény, které tvoří buď ocelová konstrukce s antikorozní úpravou. Tato konstrukce se poté vyplní vložkou z PVC. Tyto bazény jsou ves rovnání s nafukovacími bazény kvalitnější a odolnější. Ovšem i zde je třeba dávat pozor na mechanické poškození. Nadzemní bazény jsou problematičtější na případné zastřešení. V případě poškození lze při tomto typu bazénu vyměnit celou PVC vložku. Nebo jsou to volně stojící bazény bez jakékoli kostrukce. Vrchní část bazénu je tvořena nafukovacím kruhem, který se zvedá s hladinou napouštěné vody. Při napouštění je důležitě při cca. 10-20 cm výšce hladiny vody srovnat dno, aby na něm naznikly přehyby fólie. Bazény zapuštěné, vyrobené z homogenních kopolymerů. Tyto materiály jsou speciálně vyráběny pro použití na výrobu bazénů, jímek, čističek apod. Bazény z tohoto materiálu jsou zárukou životnosti a odolnosti. Laboratorní zkoušky uvádějí až 50 letou životnost. Tvárnost tohoto materiálu umožňuje výrobu rozmanitých bazénových tvarů. Betonový bazén. Jedná se o železobetonové bazény, které se vypláští pomocí tzv. těžké fólie. Pokud Vám skelet bazénu vyrobí opravdu kvalitní stavební firma, máte jeden z nejkvalitnějších bazénů. Zároveň však také nejdražší. Stavební příprava je v průměru o 60% nákladnější než v případě výše uvedených bazénů. Bazénové příslušenství se Vám prodraží v průměru o 25%.
Tvary bazénů
Tvar bazénů se odvíjí od Vámi vybraného druhu bazénů. Základní tvary bazénů jsou: Kruhové bazény. Jedná se o nejčastější tvar nafukovacích a nadzemních bazénů. V kruhovém bazénu dochází k rovnoměrnému rozložení tlaku vody. Proto se nadzemní bazény bez vzpěr dělají právě kruhového tvaru. Oválné a obdélníkové bazény. Tyto tvary jsou častější pro zapuštěné typy bazénů. Tyto bazénové tvary Vám nabízejí větší prostor pro vodní radovánky.
Umístění bazénu
Při hledání správného prostoru pro Váš bazén je třeba počítat s následujícím. Bazén by měl být umístěn na slunném místě. Ideální je takový prostor, kam dopadají sluneční paprsky po většinu dne. Tím ušetříte v případě zastřešeného bazénu za jeho vytápění. Pokud v přilehlém okolí bazénu máte stinné místo, budete se mít kam přesunout v případě velkého horka. Bazény by měl být umístěn na místě, kde budete mít zaručeno maximální soukromí. Kolem bazénu můžete vysázet živý plot z celoročně zelených rostlin. Dále je třeba počítat s umístěním technologie. Ta by měla být umístěna maximálně 10 metrů do bazénu. Ideální je umístění do šachty vedle bazénu.
Bazénové doplňky
Dělíme je na doplňky vyžadující instalaci přímo do těla bazénu. Tyto doplňky je třeba si zvolit hned při realizaci bazénu, neboť není možno je instalovat dodatečně. Mezi takové doplňky patří reflektory, protiproudy, masážní trysky apod. Další skupinou bazénové doplňky, které Vám podstatně usnadní údržbu bazénu a je možno je instalovat dodatečně. Mezi toto příslušenství patří tepelná čerpadla, UV lampy, desinfekční ionizátory apod. Poslední skupinu bazénových doplňků tvoří „drobnosti“ bez nutnosti instalace. Patří sem bazénové vysavače, teploměry, síťky apod.
Údržba
Údržbě bazénu se bohužel nevyhnete. Existuje však široká škála bazénového příslušenství a doplňků, které Vám tuto činnost do značné míry ulehčí. Pokud nemáte svůj bazén vybaven některým z typů bezchlorové úpravy vody a nevlastníte poloautomatický vysavač, bude pro Vás péče o bazén náročnější. V tomto případě je třeba bazén pravidelně čisti za pomoci kartáčů a síťky, kontrolovat kvalitu vody, dávkovat chemické přípravky aj.
Bezpečnost
Pro zabezpečení bazénu existuje celá řada tzv. pasivních ochranných prvků. Můžete kolem bazénu postavit plot, zábradlí nebo si pořídit elektronický hlídač hladiny. Nejvhodnějším bezpečnostním prvkem je bazén zastřešit. Přední výroby osazují zastřešení celou řadou bezpečnostních prvků – aretace modulů, dveře osazeny zámky s bezpečností pojistkou apod. Ve Francii musí být dokonce každý bazén zastřešen.
Související články
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |