Edita Gruberová

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 21. 5. 2014, 12:00

Edita Gruberová (* 23. prosinec 1946, Bratislava) je slovenská operní pěvkyně. Jedná se o celosvětově proslulou koloraturní sopranistku, čestnou členku Vídeňské státní opery.

Obsah

Život

Pochází z bratislavské Rače, je dcerou otce německého původu a maďarské matky. Otec se zachránil před odsunem přijetím slovenské národnosti, ale později byl z politických důvodů vězněn.[1] Studovala na bratislavské konzervatoři, kde byla její pedagožkou Mária Medvecká, a na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V roce 1968 debutovala ve Slovenském národním divadle v úloze Rosiny v opeře Lazebník sevilský. Po ukončení studia ale na bratislavské scéně stálé angažmá nezískala a ze studií v Sovětském svazu sešlo kvůli okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.[1] Zpívala tedy v Banské Bystrici.

Zahraniční angažmá

V roce 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde pohostinsky vystoupila poprvé 7. února jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně,[2] její výkon jí prakticky okamžitě zajistil ve Vídni stálé angažmá.[3] Kvůli omezování při cestování do Vídně ze strany komunistického režimu se rozhodla Československo 23. března 1971 definitivně opustit.[1] Královnu noci s úspěchem zpívala v roce 1973 i na festivalu v anglickém Glyndebourne a rok později také v Salzburgu pod taktovkou Herberta von Karajana, ve Vídni ale dostávala spíš menší role. Průlomem pro její mezinárodní kariéru tak byla nová vídeňská inscenace opery Richarda Strausse Ariadna na Naxu v roce 1976, v níž pod vedením dirigenta Karla Böhma zazářila v roli Zerbinetty (již před tím roli nastudovala pro starší vídeňskou inscenaci).[2] Následovala vystoupení v newyorské Metropolitní opeře, milánské La Scale, v Královské opeře v Londýně, v Pařížské opeře, Bavorské státní opeře a v řadě dalších. Její první vystoupení v Praze se uskutečnilo již v roce 1979 na festivalu Pražské jaro. K příjezdu původně nedostala vstupní vízum, ale vídeňský soubor pohrozil zrušením celého vystoupení, a tak mohla Zerbinettu předvést i před českým publikem. V dalších letech doplňovala svůj repertoár, nastudovala na 60 velkých rolí, převážně koloraturních, nejvíce italského repertoáru verdiovského, ale i starších autorů (Donizetti, Bellini aj.), a také mozartovské role. Sama si stanovila hranice svého hlasového oboru hlavními rolemi ve Verdiho Traviatě a Bizetově Carmen, které nepřekročila.[1] Ke svému původu se hlásila i v době, kdy o ni československý stát zájem nejevil. Při jednom silvestrovském uvedení operety Netopýr Johanna Strausse ml., vysílaném v 70. letech televizí, přednášely Gruberová a další pěvkyně slovenského původu Lucia Poppová dialogy nikoli německy, ale v „bratislavském dialektu“.[4] Po pádu komunistického režimu opakovaně koncertovala v Československu a po jeho rozpadu i v obou nově vzniklých státech. Ve Vídni, kde stvárnila více na 45 rolí a vystoupila ve více než 600 představeních,[5] je Gruberová čestnou členkou.[2] V současnosti tam i ve světě s největší oblibou zpívá v koncertních provedeních oper, kde může publiku „lépe zprostředkovat soustředění na hudbu“, od kterého při jevištních uvedeních často odvádí pozornost scéna či režie.[1] Věnuje se také interpretaci písní (mj. koncert na festivalu Pražské jaro v květnu 2006).

Soukromý život

V současnosti žije v Curychu, odkud se ale nezřídka vrací na návštěvy do Bratislavy. Má dvě dcery, jejím manželem je hudební vědec Štefan Klimo.[1]

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 REITTEREROVÁ, Vlasta. Edita Gruberová - fenomén vokálního umění [online]. Hudební rozhledy, duben 2006, [cit. 2007-10-19]. Dostupné online. (cs) 
  2. 2,0 2,1 2,2 KS Edita Gruberova [online]. Wiener Staatsoper, [cit. 2007-10-19]. Dostupné online. (de) 
  3. Edita Gruberová / hudba [online]. Osobnosti.sk. Dostupné online. (sk) 
  4. BLAHO, Vladimír. Unikátna operná hviezda jubiluje [online]. Slovo, 2006, [cit. 2007-10-19]. Dostupné online. (sk) 
  5. Edita Gruberová (23. 12. 1946) [online]. Slovenská agentúra pre cestovný ruch, [cit. 2007-10-19]. Dostupné online. (sk) 
  • RISHOI, Niel. Edita Gruberová : portrét. Bratislava : Slovart, 2005. 309 s. ISBN 80-8085-041-0. (sk) 

Externí odkazy