Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Opera

Z Multimediaexpo.cz

Tento článek pojednává o druhu hudebně dramatického umění. Další významy jsou v článku Opera (rozcestník).
Státní opera v Praze

Opera (z italského opera in musica, hudební dílo) je umělecká forma spojující dramatické divadelní představení s hudbou tak, že herci text (libreto) zpívají a doprovází je orchestr. Zároveň se slovem opera označuje i operní dům, tedy divadelní budova a instituce, provozující opery, včetně umělecké společnosti, která operu provozuje. Opera je součástí západní klasické umělecké tradice, existuje však rovněž tradiční čínská opera, která vznikla a vyvíjela se nezávisle na západní hudbě.

Opera vznikla v Itálii koncem 16. století; nejstarší, dnes ztracená opera Dafné skladatele Jacopa Periho byla uvedena ve Florencii kolem roku 1597. V 17. století se rozšířila po všech hlavních zemích Západu: Heinrich Schütz v Německu, Jean-Baptiste Lully ve Francii a Henry Purcell v Anglii tehdy založili domácí operní tradice. Přes silnou zejména francouzskou operní školu však až dlouho do 18. století zůstávala vedoucí zemí opery Itálie. Koncem 18. století se začal prosazovat vliv německy hovořících skladatelů: na Gluckovu reformu italské „opera seria“ z 60. let navázal Wolfgang Amadeus Mozart, nejslavnější operní skladatel té doby.Napsal přes 200 skladeb.

V opeře první třetiny 19. století vyvrcholil operní styl bel canto, reprezentovaný autory jako Gioacchino Rossini, Gaetano Donizetti and Vincenzo Bellini, a zároveň vznikla tradice „velké opery“ (grand opera), spojené se jménem Giacomo Meyerbeera. Následující „zlatý věk“ opery kolem poloviny 19. století, kdy působili Richard Wagner a Giuseppe Verdi, přinesl rovněž vznik dalších národních operních tradic mimo klasické země opery; českou operu tehdy ustavil především Bedřich Smetana. Konec 19. a začátek 20. století poznamenal vliv italského verismu a rozvoj nových harmonických postupů, iniciovaných Wagnerem. K významným operním skladatelům patřili Giacomo Puccini, Richard Strauss a Leoš Janáček. 20. století přineslo mnoho nových stylů a experimentů i v oblasti opery, například atonalitu a seriální hudbu (Arnold Schönberg a Alban Berg), neoklasicismus (Igor Stravinskij) či později minimalismus (Philip Glass a John Adams).

Významná prvenství v dějinách opery

Díla významná jako mezníky dějin opery.

Jacopo Peri
Název opery Autor hudby Rok Popis
Dafne Jacopo Peri 1598 První opera vůbec. Byla uvedena ve Florencii, hudba se nedochovala.[1]
Euridice Jacopo Peri 1600 Nejstarší opera, jejíž hudba se dochovala.[2]
La liberazione di Ruggiero Francesca Caccini 1625 První opera napsaná ženou.[3]
Dafne Heinrich Schütz 1627 První německá opera; hudba se nedochovala.[4]
Cadmus et Hermione Jean-Baptiste Lully 1673 Považována za první skutečnou francouzskou operu.[5]

Související články

Reference

  1. PARKER, Roger (ed). The Oxford Illustrated History of Opera. London : Oxford University Press, 1994. ISBN 0-19-816282-0. (anglicky) s. 8
  2. PARKER, Roger (ed). The Oxford Illustrated History of Opera. London : Oxford University Press, 1994. ISBN 0-19-816282-0. (anglicky)
  3. HOLDEN, Amanda (ed.). The Viking Opera Guide. London : Viking, 1993. ISBN 0-670-81292-7. (anglicky) s. 174
  4. PARKER, Roger (ed). The Oxford Illustrated History of Opera. London : Oxford University Press, 1994. ISBN 0-19-816282-0. (anglicky) s. 31
  5. HOLDEN, Amanda (ed.). The Viking Opera Guide. London : Viking, 1993. ISBN 0-670-81292-7. (anglicky) s. 589
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Opera