V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Nemačkavá úprava textilií

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 22. 7. 2013, 07:38

Nemačkavá úprava textilií (anglicky: crease-resistant finish , německy: knitterarme Ausrüstung) je zušlechťování plošných textiií, které mají sklon k pomačkání. Mačkavost je vlastní všem celulózovým vláknům. Zapřičiňuje ji vysoká bobtnavost těchto materiálů. Sklon k pomačkání se dá snížit směsováním s vlákny s nízkým procentem bobtnání (syntetická vlákna a materiály živočišného původu) nebo chemickou úpravou.

Obsah

Mačkavost různých textilních materiálů

Stupeň mačkavosti v suchém stavu v horké lázni (praní)
nízká PA, PES, PVC PP
střední přírodní hedvábí, vlna, triacetát acetát, triacetát
vysoká PP, PAC, bavlna, len, viskóza, acetát, PAC, PES, bavlna, len, viskóza

Chemická úprava

Úprava se provádí nejčastěji u tkanin z regenerované celulózy a směsí s tímto materiálem. síťováním za sucha. Jako síťovací prostředky se nejlépe hodí umělé pryskyřice, ke kterým patří formaldehyd, močovina nebo melamin. Impregnační lázeň musí obsahovat katalyzátor (nejčastěji soli silných kyselin) a často se přidávají také přípravky na úpravu omaku zboží (měkčení nebo tužení). Základní technologický postup sestává z napouštění textilie, sušení a kondenzace. Zboží, které se po kondenzaci (z úsporných důvodů) dodatečně nepere, často páchne po formaldehydu.

Nežehlivá úprava

Je to vyšší forma nemačkavé úpravy. Tato apretura je účinná jen u tkanin z přírodní celulózy, případně u směsí s bavlnou.

Úprava se provádí síťováním za sucha, vlhka, mokra nebo ambivalentně (kombinací suchého a mokrého sítování). Jako síťovací přípravky se používají tzv. reaktanty a vedle katalyzátrů se k impregnační lázni přidávají aditiva k úpravě omaku tkaniny. Podle některých odborníků se dá nežehlivá úprava aplikovat také na tkaninách z viskózy. Mimo toho existují vlákna z modifikované viskózy, ze kterých se tkaniny i bez nežehlivé úpravy údajně nemusí žehlit.[1]

Literatura

  • Pospíšil a kol.: Příručka textilního odborníka, SNTL Praha 1981
  • Kießling/Matthes: Textil- Fachwörterbuch, ISBN 3-7949-0546-6, Berlin 1993
  • Koslowski: Chemiefaser-Lexikon:Begriffe-Zahlen-Handelsnamen, Deutscher Fachverlag 2008, ISBN 3871508764

Reference

  1. Vlákna na nemačkavé tkaniny (německy): http://www.raumausstattung.de/wohnen/detail-seriennummer-7108.htm