Východní Alpy
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 21. 6. 2013, 16:23
Východní Alpy (německy Ostalpen, rétorománsky Alps da l'ost, italsky Alpi Orientali, slovinsky Vzhodne Alpe) jsou jedna ze dvou geomorfologických provincií Alp. Za hranici mezi Západními a Východními Alpami se považuje údolí Rýna na východě Švýcarska severně od průsmyku Splügen; na jih od tohoto průsmyku tvoří hranici řeka Liro (údolí Valle Spluga) a jezero Como. Patří sem většina území Rakouska (Rakouské Alpy) a Lichtenštejnska, okrajové části Švýcarska a Německa, severovýchod Itálie a značná část Slovinska (Julské Alpy, Savinjské Alpy, Karavanky).
Východní okraj tvoří Vídeňský les a Vídeňská pánev, která odděluje Alpy od Karpat.
Nejvyšší horou a jedinou čtyřtisícovkou Východních Alp je Piz Bernina (4 049 m) na hranicích Švýcarska a Itálie. Odhlédneme-li od dalších vrcholů ve skupině Berniny, druhý nejvyšší je jihotyrolský Ortler (3 905 m) a třetí nejvyšší je Großglockner v pohoří Vysoké Taury (3 798 m).
Během würmského zalednění byly Východní Alpy sušší než Západní. Souvislá ledová pokrývka končila v oblasti rakouských Nízkých Taur. Díky tomu ve Východních Alpách přežila dobu ledovou řada druhů rostlin, které jinde vyhynuly a dnes jsou ve Východních Alpách endemické.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |