Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Střemcha obecná

Z Multimediaexpo.cz

Květy a listy střemchy obecné (Prunus padus)

Střemcha obecná (Prunus padus), druh rodu slivoň, je opadavý keř nebo stromčeledi růžovitých.

Obsah

Rozšíření

Střemcha obecná je rozšířena téměř v celé Evropě, v západní části Sibiře, v Malé Asii, na Kavkaze i v Maroku. U  nás roste na celém území roztroušeně až hojně. Nenáročná dřevina, snese půdu hlinitou i jílovitou, kyselou i zásaditou, nesnáší však vyloženě suchá stanoviště. Nejčastěji se s ní lze setkat jak v otevřených, slunečných místech, tak i ve světlých lesích a hájích, na okrajích řek, potoků i v zaplavovaných místech.

Popis

V keřovité formě vyrůstá do výšky 2 metrů, ve stromové téměř 15 m, má hustou korunou široce vejcovitou až kuželovitou v průměru do 8 metrů. Jedná se o velice otužilou dřevinu s červenohnědou borkou, která je mrazuvzdorná až do – 40 °C. Mladé větvičky bývají zprvu jemně chlupaté, později jsou lysé, převislé a dostávají temně hnědou barvu. Tmavě zelené až modrozelené listy bývají obvejčité až eliptické, pilovité a  zužují se do špičky. Jsou velké až 12 cm a mají tmavě zelenou až modrozelenou barvu. Tvarem se podobají listům třešně.

Intenzivně vonící drobné bílé samosprašné pětičetné květy jsou uspořádány do hustých válcovitých hroznovitých květenství dlouhých až 15 cm. Rozkvétá od dubna do května. Plody jsou drobné šťavnaté peckovice s tenkým mezokarpem, veliké asi 1 cm, barvy červenohnědé až černé obsahující jedno, na povrchu drsné semínko.

Využití

Plody se pro trpkou chuť k přímé konzumaci nehodí, používají se jako přísada do kompotových směsí a při výrobě marmelád. Plody jsou vhodnou a oblíbenou potravou lesního ptactva. V severských zemí se plodů využívá k výrobě destilátů nebo vín. V době květu je významnou medonosnou rostlinou. Pěkné, nahnědlé dřevo vyhledávají řezbáři a je vhodné pro výrobu vycházkových holí.

Má vysoký obsah látek s baktericidními a hmyz odpuzujícími účinky v kůře, pupenech, listech i semenech. Zvýšený obsah kyanovodíku (hořkomandlová vůně i při kvetení) může při požití většího množství semen způsobit nevolnost. V lidovém lékařství se kůra se užívala jako močopudný a potopudný prostředek. [1]

Její listy bývají ničeny žírem motýlich larev předivky zhoubné (Yponomeuta evonymella), plody houbou puchýřnatcem slívovým (Taphrina pruni).[2] [3] Střemcha obecná je odolná a nenáročná dřevina, velké estetické, ale malé hospodářské hodnoty.

Taxonomie

Je velice variabilní druh, je známo více než 25 poddruhů. U nás se v přírodních podmínkách nejvíce vyskytují tyto dva:

Střemcha obecná skalní je považována za kriticky ohrožený druh kategorie C1 (R1).[4]

Někdy je střemcha řazena jako podrod slivoně (Prunus subgen. Padus) (Mill.) Focke. [5]

Reference

  1. botanika.wendys.cz
  2. linnaeus.nrm.se
  3. botany.upol.cz
  4. botany.cz/
  5. rbg-web2.rbge.org.uk

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Střemcha obecná
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Střemcha obecná