Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Spejbl a Hurvínek
Z Multimediaexpo.cz
Spejbl a Hurvínek je legendární dvojice dřevěných loutek dle návrhu českého loutkáře Josefa Skupy. Později byla dvojice Spejbla a Hurvínka doplněna o postavu Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Ještě dříve přišla na svět paní Drbálková, která ovšem není hlavní postavou. Další postavy zatím asi přibývat nebudou.
Proslulé loutky Spejbla a Hurvínka vznikly v roce 1920 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek). Život jim vdechl a jejich charakter určil divadelní nadšenec Josef Skupa (1892–1957). Spejblovi přiřkl roli nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého prostořekého syna Hurvínka. Mluvil obě postavy tak, že plynule přecházel z basu otcova do fistulky synka.
Dialogy obou protagonistů postavil na principu zaskočeného učitele, maskujícího svou nedotknutelnost rodičovskou autoritou a důsledně zvídavého žáka. Jeho loutkové postavičky si záhy získaly obrovskou popularitu a rozhovory obou hrdinů byly nahrávány na gramofonové desky, které jejich slávu dále šířily.
Po smrti Josefa Skupy propůjčil svůj hlas loutkám Miloš Kirschner, a jeho manželka Helena Štáchová mluvila Máničku a Paní Kateřinu. Po jeho smrti se třetím interpretem Spejbla a Hurvínka stal Martin Klásek.
Obsah |
Spejbl
Spejbl byl vyřezán podle náčrtku Josefa Skupy Karlem Noskem v roce 1920. Spejbl se poprvé ukázal veřejnosti na scéně Loutkového divadla feriálních osad v Řemeslnické besedě v Plzni, kde vystupoval spolu s Kašpárkem. Spejbl měří 80 centimetrů a váží 1,85 kg.
Hurvínek
Hurvínkovo CHÁ CHÁ zná snad každý. Ale málokdo ví, jak vůbec Hurvínek vznikl. Vyřezal ho synovec Karla Noska v roce 1926, kdy poprvé vystopil na scéně. Hurvínek měří 49 cm a váží něco málo přes jeden kilogram.
Související články
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |