Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Slovenská národná strana (historická)
Z Multimediaexpo.cz
Slovenská národná strana (česky Slovenská národní strana) byla slovenská národně orientovaná politická strana působící v uherské části Rakousko-Uherska a v Československu v letech 1871–1938. Současná Slovenská národná strana se hlásí k její tradici.
Obsah |
Historie
Strana se zformovala v 1. pol. 70. let 19. stol. a profilovala se jako reprezentantka národně obranného a národně emancipačního zápasu Slováků v Uhersku po pádu Bachova absolutismu. Za politický program bylo považováno Memorandum národa slovenského.
Do roku 1901 vedla strana pasivní politiku, později kladla jazykové a kulturní požadavky slovenského národa. Na přelomu 19. a 20. stol. se ve straně objevovaly tři hlavní směry: martinské konzervativní křídlo představované Svetozárem Hurbanem-Vajanským, hlasistické křídlo představovaném Vavrou Šrobárem a Pavolem Blahou a klerikální křídlo představované Andrejem Hlinkou.
30. října 1918 se Slovenská národní strana podílela na ustavení Slovenské národní rady. Za první republiky byla již strana politicky nevýrazná, v roce 1938 splynula s Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou.
Po roce 1989 došlo k obnovení strany jako Slovenská národná strana. Ta byla přihlášena na ministerstvu vnitra 7. března 1990 a hlásí se ke křesťanské a národní orientaci a k cyrilometodějské tradici. Působila ve prospěch oddělení Slovenska od ČSFR.
Významí členové strany
- Pavol Blaho
- Martin Čulen
- Štefan Marko Daxner
- Matúš Dula
- Ján Francisci-Rimavský
- Jozef Gregor-Tajovský
- Andrej Hlinka
- Milan Hodža
- Svetozár Hurban-Vajanský
- Karol Anton Medvecký
- Ján Paulíny-Tóth
- Viliam Pauliny-Tóth
- Martin Rázus
- Emil Stodola
- Vavro Šrobár
Související články
- Slovenská národná strana - současná politická strana hlásící se k tradici SNS
Externé odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |