Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Severní Korea

Z Multimediaexpo.cz

Severní Korea
Korejská lidově demokratická republika

조선민주주의인민공화국
朝鮮民主主義人民共和國
Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk
Čóson Mindžudžui Inmin Konghwaguk
Flag of North Korea.png  Coat of Arms of North Korea.png
Severokorejská vlajka   Státní znak Severní Koreje
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

Hymna Severní Koreje – Aegukka
Geografie
North Korea (orthographic projection).png
Hlavní město: Pchjongjang
Rozloha: 120 540 (99. na světě)
z toho zanedbatelné % vodní plochy
Nejvyšší bod: Pektusan (2744 m n.m.)
Časové pásmo: +9
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 22 912 177 (47. na světě)
Hustota zalidnění: 190 (59. na světě)
HDI: ()
Jazyk: korejština
Náboženství: tradiční buddhisté a konfuciáni,
křesťané
Státní útvar
Státní zřízení: komunistický stát
Měna: 1 won = 100 čonů ()
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: KP
Telefonní předvolba: 850
Národní TLD: .kp

Severní Korea, oficiálně Korejská lidově demokratická republika (zkracováno jako KLDR) je stát ve východní Asii na severní části Korejského poloostrova. Na severu sousedí převážně s Čínou a v nejsevernějším rohu poloostrova také 11,8 km s Ruskem. Na jihu poté vede nejpřísněji střežená hranice světa, podle 38. rovnoběžky, s Jižní Koreou. Počet obyvatel se odhaduje na 23 milionů. Hlavním městem je Pchjongjang. V KLDR panuje totalitní komunistický režim státní ideologii je Čučche. Severní Korea má čtvrtou největší armádu na světe a rozvinutý jaderný program.

Obsah

Historie

Hlavní článek: Dějiny Severní Koreje

Po porážce Japonska v roce 1945 byla Korea bez konzultace s korejskou reprezentací rozdělena vítěznými státy USA a SSSR na dvě části, severní, ovládanou Sovětským svazem a jižní, ovládanou USA. Jejich hranici tvořila 38. rovnoběžka. Jelikož se obě okupační správy nedokázaly dohodnout na společné správě, došlo v roce 1948 ke vzniku dvou ideologicky antagonistických států, Korejské lidově demokratické republiky a Korejské republiky. Následně stáhly USA i SSSR své jednotky z Koreje.

Korejská válka

Mrtvý čínský "dobrovolník"

Hlavní článek: Korejská válka

25. června 1950 překročila vojska severokorejské lidové armády 38. rovnoběžku s cílem sjednotit Koreu pod komunistickou vládou. Následně byly do Koreje povolány jednotky OSN, aby čelily invazi. Na severokorejské straně se do války později zapojila také Čína. V průběhu války došlo několikrát ke změně situace. Příměří mezi OSN na jedné straně a KLDR s Čínou na druhé došlo 27. července 1953 (Korejská republika a KLDR jsou oficiálně stále ve válečném stavu).

27. května 2009 Severní Korea oznámila že se příměřím již necítí vázána.

Ekonomický vývoj

Působivý monument, postavený na rychlostní komunikaci v Pchjongjangu.

Po válce dosahovala státně řízená ekonomika KLDR vysokého růstu. Země byla považována za druhou nejindustrializovanější v Asii po Japonsku. Doba růstu skončila v 70. letech. V 90. letech se k ekonomickým potížím přidaly povodně a sucha, což vedlo k severokorejskému hladomoru v 2.pol. 90. let. Nefunkčnost státního sektoru vedla v zemi k rozvoji tržní ekonomiky, která je ale stále oficiálně zakázána.

Geografie

Hlavní článek: Geografie Severní Koreje

Země se nachází na severu Korejského poloostrova. Na severozápadě sousedí s Čínou, v severovýchodním cípu země je krátký úsek hranice s Ruskem; na jihu se nachází téměř nepropustná hranice s Jižní Koreou. Západní pobřeží omývají vody Žlutého moře, na východě se rozlévá Japonské moře.

Terén je velmi hornatý, kopce a hory jsou proloženy úzkými a hlubokými údolími. Nejvyšší horou je Pektusan, vyhaslá sopka měřící 2 774 m.n.m, která se nachází na severní hranici země.

Administrativní členění země

Hlavní článek: Administrativní členění Severní Koreje

Země má tříúrovňovou administrativní hierarchii. Na jejím vrcholu stojí 9 provincií, dvě přímo řízená města a tři speciální administrativní oblasti. Na druhé úrovni stojí města, okresy a distrikty, na třetí úrovni jsou městské části, obce, vesnice a dělnické distrikty.

Provincie

  • Čagang-do (자강도; 慈江道)
  • Hamgjong-pukto (함경북도; 咸鏡北道)
  • Hamgjong-namdo (함경남도; 咸鏡南道)
  • Hwanghe-pukto (황해북도; 黃海北道)
  • Hwanghe-namdo (황해남도; 黃海南道)
  • Kangwon-do (강원도; 江原道)
  • Pchjongan-pukto (평안북도; 平安北道)
  • Pchjongan-namdo (평안남도; 平安南道)
  • Rjanggang-do (량강도; 兩江道)

Přímo řízená města

  • Pchjongjang (평양 직할시; 平壤直轄市; Pchjongjang čikalši)
  • Rason (Radžin-Sonbong) (라선 (라진-선봉) 직할시; 羅先 (羅津-先鋒) 直轄市; Rason (Radžin-Sonbong) čikalši)

Speciální administrativní oblasti

  • Průmyslová oblast Kesong (개성 공업 지구; 開城工業地區; Kesong kong-op čigu)
  • Turistická oblast Kumgangsan (금강산 관광 지구; 金剛山觀光地區; Kumgangsan kwangwang čigu)
  • Speciální administrativní oblast Sinidžu (신의주 특별 행정구; 新義州特別行政區; Sinidžu tchukpjol hengdžonggu)

Ekonomika

Země je ekonomicky velmi slabá a vyčerpaná.

Velkou podporu měla od SSSR a dalších lidově demokratických zemí, avšak po kolapsu Východního bloku na přelomu 80. a 90. let se stala jednou z mála zemí, kde se režim nezhroutil a staré vazby tak byly přetrhány. To vedlo k ohromné krizi, jejímž následkem byl jak hladomor, tak hospodářský úpadek. Přestože hospodářská výkonnost klesá, země vynakládá stále v poměru se svými sousedy enormní náklady na zbrojení. Veškerá technika, včetně té vojenské je však vzhledem k izolaci státu považována za velmi zastaralou (ve skutečnosti je mnoho kusů vojenské techniky na velmi vysoké úrovni). Země trpí nedostatkem elektrické energie; díky tomu tak musí být radikálně omezena spotřeba domácností – povolen je jen určitý počet spotřebičů, během noci pak bývá energie odpojená. Ochromena je též i doprava; soukromé vlastnictví automobilů téměř neexistuje a obyvatelé tak cestují většinou na kolech.

Lidská práva

Hlavní článek: Lidská práva v Severní Koreji

Severní Korea je jednou ze zemí, která je velmi izolovaná od okolního světa a kde jsou soustavně porušována lidská práva. Zprávy mnoha organizací za lidská práva a zahraničních vlád obviňují severokorejskou vládu z jejich omezování; nejvíce kritizováno je omezování práva Severokorejců na svobodné opuštění své země.

Severní Korea je obviňována ze zřizování koncentračních táborů. Odhaduje se, že je v těchto táborech zadržováno asi 200 000 lidí, včetně dětí, které se narodily „třídnímu nepříteli“. V některých táborech se odhaduje roční úmrtnost na 25 %. Jeden z dokumentárních pořadů televize BBC ukázal, že v jednom z těchto táborů testují Severokorejci na vězních chemické zbraně v plynové komoře. Jeden Severokorejec vypověděl: „Viděl jsem celou rodinu testovat dusivý plyn a umřít v plynové komoře. Rodiče, syn a dcera. Rodiče zvraceli a umírali, ale až do poslední chvíle se snažili zachránit své děti dýcháním z úst do úst. Skleněná komora je vzduchotěsná. Je 3,5 metrů široká, 3 metry dlouhá 2,2 metry vysoká. Je tam vstřikovací trubice jdoucí skrz jednotku. Obvykle se rodiny drží při sobě a individuální vězni stojí odděleně v rohu. Vědci sledují celý proces shora skrz sklo“.

Související články

Literatura

  • KRYZÁNEK, Ladislav. Vězni gulagů v KLDR se modlí, aby zemřeli. Mladá fronta DNES, 17. leden 2003, s. A12. ISSN 1210-1168.
  • KRYZÁNEK, Ladislav. Severní Korea: jedno gigantické vězení. Mladá fronta DNES, 25. květen 2004, s. A11. ISSN 1210-1168.
  • Kang Čchol-hwan, Pierre Rigoulot, Pchjogjangská akvária, Fra Praha, 2003, ISBN 80-86603-12-1

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Severní Korea