Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Kim Čong-il
Z Multimediaexpo.cz
Kim Čong-il, v anglickém přepisu Kim Jong Il, korejsky: 김정일 (* 16. února 1942) je severokorejský politik, zastánce učení marxismu-leninismu a od roku 1994 vůdce Korejské lidově demokratické republiky. Oficiální název jeho funkce je Předseda Národního obranného výboru Severní Koreje, dále je nejvyšším velitelem korejské lidové armády, která je řazena jako čtvrtá největší na světě a generálním tajemníkem Korejské strany práce, která v zemi vládne od roku 1948. V těchto funkcích nahradil zakladatele KLDR a věčného prezidenta, svého otce Kim Ir-sena, který zemřel v roce 1994 na selhání srdce.
Podle severokorejských zdrojů se Kim Čong-il narodil na hoře Päktusan na čínsko-korejské hranici 16. února 1942. Sovětské zdroje naopak uvádějí, že se narodil 16. února 1941 v sibiřské vesnici Vjatskoje poblíž Chabarovsku, kde jeho otec velel 1. praporu 88.brigády Sovětské armády. Oficiální životopis rovněž uvádí, že jeho narození na hoře Päktusan bylo ohlášeno zpěvem vlaštovek, výskytem dvojité duhy nad horou a zjevením nové hvězdy na obloze.
V době korejské války žil v Mandžusku, kam byl otcem poslán do bezpečí. Dva roky studoval na škole pro piloty v NDR a v roce 1964 absolvoval Universitu Kim Ir-sena. Kim Čong-il o sobě prohlašuje, že studoval angličtinu na universitě na Maltě.
Od roku 1964 zastával několik méně významných pozic v Korejské straně práce a později se stal osobním tajemníkem svého otce. V letech 1967 - 1969 se začal zajímat o armádu, kde pomohl k vyškrtnutí některých velitelů z komunistické strany. V roce 1973 byl jmenován tajemníkem strany pro oblast organizace a politické agitace. V roce 1980 jej Kim Ir-sen zapojil do svého kultu osobnosti a ustanovil ho svým nástupcem. V roce 1991 se stal nejvyšším velitelem Korejských ozbrojených sil. Od roku 1992 Kim Čong-il nese titul Milovaný vůdce, na rozdíl od svého otce, který měl titul Velký vůdce. Pokračoval v rozvíjení myšlenek čučche v různých filosofických a ideologických materiálech propagandy a agitace. Byl to právě on, kdo přerušil vztahy i s nejbližšími korejskými spojenci, Čínou a Sovětským svazem. Kim Čong-il začal vyjednávat s Jižní Koreou o možném znovu sjednocení, bohužel vysoké zbrojení a nuklearní program tomuto sjednocení dodnes brání. Když v roce 1994 zemřel Kim Ir-sen na selhání srdce, stal se i formálně vůdcem Severní Koreje.
Spekulace o zdravotních komplikacích
V posledních letech se množí spekulace, že je Kim Čong-il vážně nemocný. Naposled se o jeho zdraví začalo psát začátkem září 2008, kdy se Kim Čong-il nezúčastnil oslav 60. výročí založení Severní Koree. Podle jihokorejské špionáže trpí Kim Čong-il chronickými srdečními potížemi a cukrovkou[1], podle jiných prodělal infarkt. Vedly se i spekulace, že v květnu 2008 zemřel[2], tyto spekulace byly ale věrohodně vyvráceny.
Potomci
- Kim Čong-nam (김정남) – nejstarší syn
- Kim Čong-čchol (김정철) – druhý nejstarší syn
- Kim Čong-un (김정운) – nejmladší syn, kterého si Kim Čong-il oficiálně vybral za nástupce
Reference
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |