Prošlup

Z Multimediaexpo.cz

Prošlupní zařízení tkacího stroje

Prošlup je klínovitá mezera mezi dvěma řadami osnovních nití, do které se zanáší útek na tkacím stroji. Vznik prošlupu je znázorněn na nákresu vpravo: Osnovní nitě (1) jsou vedeny očky nitěnek (2) upevněných na tkacích listech (3). Při každé otáčce tkacího stroje se jedna řada nití zvedá, druhá současně klesá a tak se tvoří prošlup (4), kterým pak proniká zanašeč útku (5). Tkací listy jsou zavěšeny na rámu, jejich pohyb je řízen

  • vačkami (maximálně 8 listů na stroj, jednoduché vazby tkaniny, vysoké obrátky stroje)
  • listovým strojem, dnes převážně elektronicky řízeným (až 28 listů, střída vazby až 20.000 prohozů).[1] Střída vazby, tedy velikost tkaného vzoru zde může dosáhnout 3 metry a více (což je prakticky sotva využitelné).
Muzeální žakárový stroj řízený děrovanými kartami
  • K výrobě tkanin s velkými vytkávanými vzory se používají žakárové stroje. Jednotlivé nitěnky jsou na nich upevněny na zdvižných šnůrách ovládaných platinami.

U moderních strojů dostávají platiny impulsy od počítače (24 000 platin, 600 U/min.).[2] 24 000 platin může ovládat až 12 000 osnovních nití, to znamená, že každá jednotlivá nit po celé normální šířce tkaniny se může libovolně vzorovat.

Literatura

  • Pospíšil a kol.: Příručka textilního odborníka, SNTL Praha 1981

Reference

  1. Rotační listovka: http://www.staubli.com/de/textile/produkte/schaftweben/rotationsschaft-maschinen-2800/
  2. Žakárové stroje: http://www.grosse-jac.com/