Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Řepy
Z Multimediaexpo.cz
Řepy jsou katastrální území Prahy, tvořící území městské části Praha 17 v městském obvodě Praha 6. Nacházejí se na západě města, severně od vjezdu dálnice D5 do Prahy. Vesnice Řepy vznikla kolem 13. století, k Praze byla připojena roku 1968; od poloviny 80. let zde stojí sídliště. Do 31. prosince 2001 se městská část Praha 17 nazývala Praha-Řepy. Vykonává působnost pověřeného úřadu i pro městskou část Praha-Zličín.
Obsah |
Správní obvod Praha 17
Úřad městské části Praha 17 je pověřen výkonem rozšířené působnosti státní správy též pro území městské části Praha-Zličín, které leží v městském obvodu Praha 5 a zahrnuje katastrální území Zličín, Sobín a část katastrálního území Třebonice.
Území rozšířené působnosti státní správy úřadu městské části Praha 17 (takzvaný správní obvod Praha 17) tedy zasahuje do dvou městských obvodů podle zákona o územním členění státu. Podobný přesah do dvou obvodů má i správní obvod Praha 11.
Historie
První písemná zmínka o Řepích pochází z roku 993 ze zakládací listiny Břevnovského kláštera. V dalších stoletích se Řepy proslavily hlavně díky zločinci Babinskému, který je zde pohřbený. Bývala tu i ženská věznice. Rozvoj Řep ale nastal až po roce 1968, kdy byly připojeny ku Praze, v rámci menšího rozšíření města.
Na začátku 80. let se na jih od původní vesnice začalo postupně v několika etapách přistavovat velké sídliště pro dvacet tisíc obyvatel. Začalo se od východu, směrem od Motola a postupovalo se podél železniční trati, kde je dnes jižní část sídliště, takže bylo možné severní oblast mezi tratí a starými Řepy dokončit do roku 1991. Nejprve se vybudovala část jižně od ulice Makovského (východo-západní osa sídliště) u trati, s výstavbou mezi starými Řepy a touto ulicí se pokračovalo ještě i po roce 1990. Ačkoliv následně vzhledem k změnám společenských poměrů výstavba sídliště ustala, v plánu bylo ještě rozšíření i v budoucích letech; hlavně směrem na západ ke Zličínu. Od podzimu roku 1988 je také v provozu tramvajová trať.
Sport
V Řepích se nachází fotbalové družstvo, které bylo založeno roku 1924 a nyní nese název TJ Sokol Řepy. V ulici U Boroviček se nachází dráha BIKROSCLUBU Řepy, mistra ČR 2009 družstev. Dále v ulici Španielova se nachází volejbalový klub SK ŠPANIELKA ŘEPY, který se v sezoně 2008/2009 mimo jiné umístil na 4. místě v extralize kadetek, a 3. místě v Pražském přeboru kadetek.
Školství
V Řepích jsou 3 mateřské školy: Bendova (Bendova 1123/1), Pastelka (Španielova 1316/27), Socháňova (Socháňova 1176/23) a MŠ Laudova se speciálními třídami (Laudova 1030/3), složená ze 4 samostatných MŠ Duha, Sluníčko, Opuková a Fialka. Dům dětí a mládeže Praha 6 je v ulici U Boroviček 648/1. V Řepích na adrese Španielova 1124/50 se nachází Základní umělecká škola Blatiny.
Základní školy
Základní školy jsou zde následující:
- Základní škola genpor. Františka Peřiny (Socháňova 1139/19);
- Základní škola Jana Wericha (Španielova 1111/19);
- Základní škola (Laudova 1024/10);
- Základní umělecká škola Blatiny (Španielova 1124/50);
- Základní škola pro žáky se specifickými poruchami učení (U Boroviček 648/1)
- a také Japonská škola v Praze (Skuteckého 1388/18), kterou provozuje Nadace Japonské společnosti v České republice.
Původní stoletá řepská základní škola v sousedství kláštera (Žalanského 68/54) zanikla v roce 2002 (připomíná ji název autobusové zastávky „Škola Řepy“).
Střední školy
Ze středních škol v Řepích sídlí jedno osmileté gymnázium a dále odborné střední školy:
- Mensa gymnázium (Španielova 1111/19), zaměřené na mimořádně nadané studenty (do roku 2010 sídlilo v Praze 5 pod názvem Osmileté gymnázium Buďánka);
- Střední škola gastronomie a hotelových služeb (se sídlem Mrkvičkova 1091/2, ale budova školy je na adrese Letohradská 370/1, Praha 7 – Holešovice);
- Soukromá střední umělecká škola designu (Laudova 1024/10).
V roce 2000 zaniklo Střední odborné učiliště stavební (sídlilo U Boroviček 648/1).
Vysoká škola
Jedna vysoká škola, a to Vysoká škola regionálního rozvoje (VŠRR), sídlí v budově historické řepské základní školy (Žalanského 68/54) a společně s ní Vyšší odborná škola cestovního ruchu.
Významné stavby
Ve starých Řepích se dochovaly některé významné stavby: románský kostel svatého Martina a dále komplex bývalé ženské věznice s klášterem, jehož součástí je i kostel svaté Rodiny; dnes je zde Domov svatého Karla Boromejského.[1] Z moderního hlediska jsou zde důležitou stavbou Garáže Řepy, sloužící městským autobusům. Na katastrálním území Řep se nachází i kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře.
Obchod
Na území Řep se nachází větší množství supermarketů. Obchodním těžištěm je okolí ulice Slánské u stejnojmenné tramvajové a autobusové zastávky, umístěné v ulici Makovského. Nachází se tu obchodní centrum, jehož součástí je pošta, policie, mnohé obchůdky a supermarkety. Má několik pater a vzniklo ve dvou etapách. První byla otevřena nejspíš ještě za socialismu, druhá pak v roce 1995. Nově se buduje tzv. Řepská pasáž, rovněž u ulice Makovského, ale u zastávky Blatiny. Nejbližším velkým obchodním centrem ale přesto zůstává Zličín.
Doprava
Hromadná veřejná doprava
Veřejnou dopravu pro sídliště zajišťují už zmíněné tramvaje. Spoje jsou sice četné, ale pomalé – k Andělu dojedou asi za 18 minut. Na tramvajové spoje navazují autobusové linky, zajišťují spoje do míst, kam tramvajové koleje nevedou, hlavně směrem k metru B (Nové Butovice, Zličín) a směrem k Břevnovu a posléze na metro k Dejvické. Výhledově se uvažuje i o prodloužení linky metra A ze stanice Dejvická do Řep a na Zličín k lince B; tento plán však, pokud bude realizován, tak až po roce 2015. Poblíž konečné tramvaje se nachází železniční nádraží Praha-Řepy, na trati 122, ve všední den s taktovou železniční dopravou dopravou Esko S65 Praha-Smíchov Na Knížecí - Hostivice. O víkendu jsou provozovány vlaky Praha hlavní nádraží - Praha-Řepy - Hostivice, přičemž dva páry zajíždějí až do stanice Rudná u Prahy, posíleny vlaky Praha-Řepy - Hostivice. Během letního období provozuje společnost KŽC Doprava linku Pražského motoráčku vedenou historickým motorovým vozem M262.0 v úseku Praha hlavní nádraží - Praha-Řepy. Trať 122 je turisticky zajímavá pro svůj horský charakter, dvojicí Hlubočepských viaduktů, trasováním mezi skalami masivu Děvína a Žvahova s výhledem na jižní část Prahy, pročež je nazývána Pražským Semmeringem.
Silniční doprava
Protože Řepy byly jako sídliště vybudovány na konci 80. let 20. století, byly dobře připraveny na velký vzestup automobilismu. Spojení do všech okolních částí Prahy je relativně dobré, hlavní silniční komunikace jsou vedeny tak, aby nedocházelo k hluku. Jediná rušná třída, která sídlištěm prochází, je Slánská (v severo-jižním směru); v místech, kde je k ní blízko zástavba, však byl instalován odhlučňující prosklený tubus. Navíc byla už část provozu odkloněna na úsek Pražského okruhu vedoucí kolem Řep.
Hřbitov v Žalanského ulici
Hřbitov v Praze-Řepích v Žalanského ulici se skládá ze tří hlavních částí. Je zde civilní hřbitov, hřbitov kongregace sester sv. Karla Boromejského a trestanecký hřbitov. Na trestaneckém hřbitově jsou pochovávány trestanky, které zemřely v řepské trestnici, mimo ně je v levém rohu od vstupu na hřbitov hrob loupežníka Václava Babinského, který byl po odpykání trestu až do své smrti zahradníkem v místním klášteře. (Klášter sv. Karla Boromejského - Kostel sv. Rodiny)
Film
V Řepích byly natáčeny tyto filmy:
Sousedící čtvrti a obce
V Praze
Mimo Prahu
Související články
Souřadnice
References
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |