Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Operace Saturn
Z Multimediaexpo.cz
Operace Saturn (prosinec 1942 - únor 1943) byla jednou z válečných operací Velké vlastenecké války, která navazovala na bitvu u Stalingradu.
Po skončení operace sovětských vojsk pod krycím jménem Uran došlo k obklíčení německých vojsk u Stalingradu. Další operace byla naplánována ve směru na Rostov na Donu, kde mělo podle sovětských představ dojít k odříznutí německých vojsk na Kavkaze. Pokus Mainsteinových tankových vojsk o proražení blokády obklíčených německých jednotek ve Stalingradu však znamenal komplikace pro další postup Rudé armády. Jeho vojska nadále operovala mezi Donem a Volhou a neumožňovala Sovětům podniknou rozhodný útok. Intenzita sovětských útoků se stupňovala a v prosinci 1942 již byla neudržitelná. Adolf Hitler si byl vědom, že by mu mohlo hrozit i zde obklíčení a proto vydal rozkaz k postupnému stažení svých jednotek z Kavkazu.
Sovětům se sice nepodařilo do konce roku 1942 dosáhnout vytyčeného cíle, ovšem postupně obsazovali další území a podařilo se jim zcela přerušit zásobovací trasy do obleženého Stalingradu. Tuto operaci nazvali jako "Malý Saturn."
Jednotky Osy v oblasti Operace Saturn v polovině prosince 1942
- Skupina armád B – Maximilian von Weichs
- 2. armáda - Hans von Salmuth
- 2. armáda(maďarská) - Gusztav Jány
- 8. armáda(italská) - Isodoro hrabě Gariboldi
- Skupina armád Don – Erich von Manstein
- 3. armáda(rumunská) - Petre Dumitrescu
- 6. armáda - Friedrich Paulus
- Armádní skupina Hollidt - Karl Hollidt
- 4. tanková armáda - Hermann Hoth
- 4. letecká armáda - Wolfram von Richthofen
- Skupina armád A – Ewald von Kleist
Související články
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |