Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Mrakodrap

Z Multimediaexpo.cz

Mrakodrapy v Chicagu

Mrakodrap je výraz používaný k označení výškové budovy, která je souvisle obyvatelná. Někdy se jako kritérium uvádí i výška budovy (100 či 150 metrů). Za mrakodrap se nepovažuje vyhlídková věž či vysílač. Anglická podoba výrazu (skyscraper) vznikla ve Spojených státech amerických, kde byly také první mrakodrapy postaveny. Později se rozšířily do velkých měst celého světa. Nejvyšším současným mrakodrapem a zároveň nejvyšší stavbou světa je Burdž Chalífa ve Spojených arabských emirátech. Dne 17. ledna 2009 dosáhl své konečné výšky 818 metrů a dne 4. ledna 2010 byl otevřen veřejnosti.

Zatímco u starších výškových budov je jejich výška motivována praktickými (např. majáky), nebo ideovými (kostelní věž) důvody, ke stavbě mrakodrapů vedly důvody komerční. S růstem městské populace v druhé polovině 19. století se zvyšovaly nároky na výstavbu, což vedlo k výraznému zvýšení cen stavebních pozemků. V Chicagu byl pak přímým impulzem k výstavbě mrakodrapů velký požár v roce 1871. Důležitou roli sehrál také začátek průmyslové výroby oceli a vývoj výtahů.

Mrakodrapy vznikly v USA ve druhé polovině 19. století. Mnohé z prvních mrakodrapů vyrostly v Chicagu během programu jeho zásadní přestavby po katastrofálním požáru roku 1871.

Jakmile litina a ocel nahradila cihly jako základní materiál, mohly se budovat vysoké budovy, které byly vybaveny výtahy.

Mrakodrapy jsou však často kritizovány z mnoha důvodů. Snad největší problém je požár, kdy evakuace a záchranné práce jsou velmi složité. Dalšími nežádoucími jevy bylo zemětřesení a extrémní meteorologické zatížení (vítr, prudký a vytrvalý déšť, vysoké nebo nízké venkovní teploty) a další faktory.

Nejvyšší mrakodrap na světě je Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, v Evropě je to komplex City of Capitals v Moskvě a nejvyšší v celé Americe je Willis Tower.

Obsah

Mrakodrapy Česka

Všeobecný penzijní ústav
Související informace můžete najít také v článku: Seznam nejvyšších budov v ČR

V roce 1930 se stala nejvyšší budovou ČSR nová správní budova Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem od drážďanské architektonické kanceláře Lossow a Kühne (10 podlaží, 43 metrů).[1]

Prvním pražským mrakodrapem je funkcionalistický palác Všeobecného penzijního ústavu (1934: Josef Havlíček a Karel Honzík) na Žižkově (dnes Dům odborových svazů, za socialismu Ústřední rada odborů)

V roce 1938 byl dostavěn tzv. Baťův mrakodrap ve Zlíně, ve své době druhý nejvyšší mrakodrap v Evropě.

Nejvíce výškových domů se nachazí v Praze a v Brně. Největší mrakodrap v ČR je pražský City Tower na Pankráci se 109 metry. Největším brněnským mrakodrapem je VUT-FSI. V dubnu 2011 byla zahájena stavba budovy AZ Toweru, která mít výšku 111 m a být dokončena v roce 2013. Pak by to měla být nejvyšší stavba v ČR.

Související články

Reference

  1. http://www.usti-aussig.net/stavby/karta/nazev/2-spravni-budova-spolchemie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mrakodrap
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mrakodrap