Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Koper

Z Multimediaexpo.cz


Koper (italsky Capodistria, chorvatsky Kopar) je město ve Slovinsku, na pobřeží Jaderského moře. Má skoro 23 700 obyvatel (2004), s celou občinou, jejímž je sídlem, pak 49 200 obyvatel. Koper je nejdůležitějším přístavem země.

Historie

Věž Kostela Nanebevzetí Panny Marie

První stálé osídlení zde vybudovali starověcí Řekové, a to pod názvem Aegida. Osada existovala i za dob Římské říše pod názvy Capris, Capre nebo Caprista (názvy se během staletí střídaly). Roku 568 sem uprchli Tersťané z města obléhaného Langobardy. Na počest tehdejšího byzantského císaře Justiniána II. tak bylo přejmenováno na Justinianopolis. Nakonec se ho ale opět zmocnili Frankové a Langobardi. Roku 932 začalo město obchodovat s Benátkami a v 11. století, v době Benátsko - německé války, se postavilo na německou stranu. Díky tomu roku 1032 získal od císaře Svaté říše římské městská práva. Od roku 1278 spadal pod Benátskou republiku, kde zaujal místo jako brána Benátčanů k Istrii, pod názvem Caput Histriae (z tohoto názvu se vyvinulo dnešní italské Capodistria). Z benátské doby pocházejí také významné památky, např. renesanční Prétorský palác z 15. století. V době Rakousko-Uherska, v 19. století, patřilo město pod Rakouské přímoří, součást Předlitavska. Po první světové válce připadlo Itálii, po druhé světové válce pak socialistické Jugoslávii, od roku 1991 je slovinským městem. Přes tyto všechny změny je však ale stále vícejazyčným; mluví se tu jak slovinsky (74,1 %), tak chorvatsky (8 %) či italsky (2,2 %). Před druhou světovou válkou však tvořili většinu obyvatelstva Italové.

Hospodářství a doprava

Koper je významným jaderským přístavem. Končí zde elektrifikovaná železniční trať z Divače, procházející členitou krasovou oblastí, a nově též dálnice A1, význačná viaduktem Črni Kal.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Koper