Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Kalpana Chawlaová
Z Multimediaexpo.cz
Kalpana Chawlaová (* 1. července 1961 - † 1. února 2003) v hindštině कल्पना चावला byla indicko-americká astronautka a první indická žena ve vesmíru. Zahynula během návratu raketoplánu Columbia z mise STS-107.
Obsah |
Život
Mládí a výcvik
Narodila se 1. července 1961 v indickém městě Karnal. V Indii také vystudovala Punjab Engineering College, kde získala v roce 1982 titul bakaláře v oboru leteckokosmického inženýrství. Další dvě školy následně absolvovala ve Spojených státech - University of Texas at Arlington a University of Colorado at Boulder. V roce 1988 po ukončení studia na University of Colorado začala pracovat v Amesově výzkumném středisku NASA (stát Kalifornie), kde se věnovala výzkumu aerodynamiky. V letech 1993-1994 působila ve firmě Overset Methods, Inc a v roce 1994 ji NASA vybrala do oddílu astronautů. Po dokončení základního kurzu se věnovala problematice výstupu do otevřeného prostoru.
Lety do vesmíru
Její první let byl při misi STS-87, který startoval 19. listopadu 1997. Zde zastávala funkci specialisty mise. Cílem letu bylo mimo jiné vypuštění a znovuzachycení družice Spartan-201. Chawlaová obsluhovala manipulátor RMS, kterým měla satelit Spartan zachytit. Udělala však chybu, když ho špatně zachytila. Následkem toho se satelit rozkýval a raketoplán se musel vzdálit, aby nedošlo ke střetu těchto dvou těles. Kvůli tomu bylo nutné změnit letový plán a zachytit družici později, k čemuž nakonec došlo. Po vyšetřování NASA Chawlaovou zbavila všech obvinění z její účasti na tomto incidentu, přesto jí byl tento omyl často vyčítaný.
V roce 2000 získala nominaci do posádky letu STS-107 jako druhý (podle jiných zdrojů třetí) letový specialista. Zároveň měla funkci palubního inženýra.
Raketoplán odstartoval z mysu Canaveral v půli ledna 2003 bez problémů. Na palubě bylo sedm astronautů: Richard Husband, Michael Anderson, Kalpana Chawlaová, David Brown, Laurel Clarková, Ilan Ramon z Izraele a William McCool. Během letu provedli 80 různých experimentů. Úspěch mise se však proměnil v katastrofu, když se během přistávacího manévru v atmosféře nad Texasem raketoplán rozpadl a celá posádka zahynula. (více viz heslo Havárie raketoplánu Columbia). Příčinou havárie bylo poškození tepelné ochrany křídla raketoplánu, do kterého se tak dostalo plazma a způsobilo jeho destrukci. Tělesné pozůstatky Kalpany Chawlaové byly převezeny do její rodné Indie, kde je pohřbena.
- STS-87, Columbia (19. prosince 1997 – 5. prosince 1997)
- STS-107, Columbia (16. ledna 2003 – 1. února 2003)
Byla vdaná za Jean-Pierra Harrisona a bezdětná.
Na její počest pojmenovali planetku (51826) Kalpanachawla. Její jméno nese první indická meteorologická družice Kalpana-1 a také ulice na předměstí New Yorku, kde je hodně indických obchodů.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |