Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Jiří Černý (hudební kritik)
Z Multimediaexpo.cz
Jiří Černý (* 25. února 1936 Praha) je významný český hudební kritik a muzikolog. Pořádá klubové poslechové pořady (zvané Antidiskotéky či Rockování).
Obsah |
Život
Jiří Černý maturoval na stavební průmyslovce v roce 1955. Vystudoval žurnalistiku a češtinu na Filosofické fakultě University Karlovy. V letech 1961–1965 pracoval s výjimkou vojenské služby jako kulturní redaktor týdeníku Mladý svět. Poté co dostal výpověď z ideologických důvodů, živil se jako publicista na volné noze. Přispíval do hudebních časopisů Melodie, (článek Louis Armstrong) (1963–1983 a 1988–1990), Hudba pro radost, Repertoár malé scény, Gramorevue, Hudba je hudba (článek Tina Turner), Bulletin Jazz (články The Beach Boys, Whitney Houston, Suzi Quatro) a Kruh, kam napsal několik slavných článků o Elvisu Presleym, Joe Cockerovi, Johnnym Cashovi, Bobu Dylanovi, Ericu Claptonovi nebo třeba Franku Sinatrovi. V Československém rozhlase uváděl a připravoval pořady, např. fakticky první československou hitparádu Dvanáct na houpačce (1964–1969), jež byla v té době velice populární, nebo rozhlasový pořad Desky načerno (1967). V době normalizace byl donucen z Československého rozhlasu odejít z politických důvodů, poté pak přechodně pracoval jako korektor v tiskárně Mír nebo na Lidové škole umění v Praze 2, odkud napsal nesčetně článků o skupinách jako Queen, Beatles, Sex Pistols, Genesis, The Police, Aerosmith, Pet Shop Boys, U2, Scorpions, Black Sabbath, Bee Gees, The Velvet Underground, Nirvana, R.E.M., AC/DC, Sweet, Lynyrd Skynyrd, Rolling Stones, The Who, Kiss, Deep Purple, ABBA, Pink Floyd, Led Zeppelin, Smokie, Modern Talking, Metallica, Judas Priest, ZZ Top a jiných, které později nabízel do různých časopisů.
Po roce 1989
V listopadu 1989 se účastnil zakládání Občanského fóra a moderoval některé protestní demonstrace. V letech 1990–1992 zastával místo šefredaktora a předsedy správní rady hudebního časopisu Rock & Pop. Jiří Černý pravidelně uvádí vlastní pořady na rozhlasové stanici Praha. Od dubna 2004 do února 2007 psal články do Lidových novin. Pravidelně se také věnoval úvahám o vážné hudbě a skladatelích, nejčastěji to byli např. Giuseppe Verdi, Fryderyk Chopin, Benjamin Britten, Claude Debussy, Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Carl Orff, Bedřich Smetana, Antonio Vivaldi a Franz Liszt. Úvahy později posílal do Českého rozhlasu, kde je sám četl. Zabývá se však dále i současnou hudbou (články o interpretech jako Akon, Timbaland, Britney Spears, Lily Allen, Red Hot Chili Peppers, Madonna, Simple Plan, Kanye West, 50 cent, Snoop Dogg, Jay-Z, Nelly Furtado, Kylie Minogue, Pussycat Dolls,...) Dnes už píše ale jen příležitostně, ale pravidelně pořádá antidiskotéky, poslechové pořady a na ČR 2 uvádí každou sobotu Pořad osamělých srdcí seržanta Pepře, kde se vrací ke starší hudbě např. Beatles, Elvise Presleyho, The Velvet Underground, Talking Heads, The Beach Boys, Edith Piaf nebo Karla Kryla.
Publikace
- Jiří Černý, Zpěváci bez konzervatoře, 1966
- Jiří Černý, Miroslava Černá, Poplach kolem Beatles, 1966
- Jiří Černý, Rolling Stones jedou dál, 1969
- Jiří Černý, Miroslava Černá, Hvězdy světových mikrofonů, 1969
- Jiří Černý, Ti, co se nesmazatelně zapsali do dějin country, 1977
- Jiří Černý, U2? To neznám!, 1989
- Jiří Černý, Miroslava Filipová-Černá, Hvězdy tehdejších hitparád, 1989 (roku 1995 byla M. Filipová-Černá určena za spoluautorku soudním rozhodnutím)
- Jiří Černý, Dire Straits, nový objev, 1990
- Jiří Černý, Načerno v Českém rozhlasu, Torst, 2000
Literatura
- Jaroslav Riedel, Kritik bez konzervatoře, Rozhovor s Jiřím Černým, Galén 2006 (1. vydání) ISBN 80-7262-454-7
Externí odkazy
- http://www.nacerno.cz/ - vlastní webové stránky
- jiri-cerny.wbs.cz - neoficiální stránky
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |