Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Duchcovský poklad
Z Multimediaexpo.cz
Jako Duchcovský poklad bývá označován depot bronzových předmětů, nalezený r. 1882 v Obřím prameni (Riesenquelle) na katastru obce Lahošť poblíž Duchcova.
Obsah |
Historie nálezu
Při úpravách Obřího pramene (kdysi lázeňsky využívaný 25-38 °C teplý léčivý minerální pramen na severozápadním okraji obce) v roce 1882 byl ve skalní trhlině v hloubce asi 6 m ve stěně vřídla pod nánosem bahna nalezen překocený bronzový kotel s velkým množstvím bronzových předmětů.
Složení depotu
Depot tvořilo na 2000 předmětů - přes 1000 spon, minimálně 650 náramků, minimálně 100 prstenů. Spony - šatní spinadla velikosti 35-65 mm, fungující na principu zavíracího špendlíku, byly až na malé detaily téměř stejné; jsou natolik typické a duchcovský poklad natolik významný, že pro ně evropští archeologové dodnes používají termín „duchcovská spona“. Náramky byly vyrobeny z jednoduchého nebo kličkovitě vinutého drátu, z úzkého pásku plechu nebo bronzové tyčinky, různě profilovány a zdobeny. Prsteny byly většinou jednoduché, z drátu nebo zesíleného pásku.
Datování a interpretace
Depot byl uložen do vřídla mezi lety 370-320 př. n. l. (podle tzv. Reineckovy periodizace doby laténské ve stupni LT B1.
Soubor představuje mimořádnou akumulaci bohatství a stejně mimořádné byly nepochybně pohnutky k jeho uložení - šlo zřejmě o votivní dar vzývanému božstvu nebo nadpřirozené moci, která měla zabezpečovat ochranu zdraví a léčitelské síly.
Uložení nálezů
Největší část předmětů je uložena v muzeu Teplicích, zbytek je rozptýlen v téměř dvou desítkách muzejních sbírek v České republice i zahraničí - v Čechách v Českých Budějovicích, Chomutově, Duchcově, Hradci Králové, Kutné Hoře, Litoměřicích, Mostě, Praze, Teplicích, Ústí n.L. - Trmicích a Karlových Varech, v zahraničí jsou nebo byly předměty duchcovského pokladu uloženy v Naturhistorisches Museum ve Vídni, dále v Norimberku, Berlíně, Drážďanech, Mohuči a Londýně.
Prameny
- Václav Kruta: Le trésor de Duchcov dans les collections tchécoslovaques, 1971
- Jiří Waldhauser, Encyklopedie Keltů v Čechách, Praha 2001, str. 290
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |