Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Džajpur

Z Multimediaexpo.cz

Džajpur (anglický přepis: Jaipur, zvuk výslovnost, dévanágarí: जयपुर), také často nazývaný "růžové město" je hlavním městem indického státu Rádžasthán. Byl založen roku 1727 mahárádžou Saváí Džaj Singhem II, vládcem Amberu. Dnes ve městě žije více než 5 milionů obyvatel. Současným mahárádžou Džajpuru je jeho výsost Sawai Bhawani Singh Bahadur (narozen roku 1931).

Růžové město

Džajpur je první pečlivě naplánované město Indie. Město, které dříve bývalo hlavním městem království, je nyní hlavním městem státu Rádžasthán. Na strukturu města měl velký vliv vkus královské rodiny. V současné době je Džajpur hlavním obchodním centrem pro obyvatele Rádžasthánu a má vše, co patří ke každé moderní metropoli. Nad ostatní indická města z předmoderní éry vyniká Džajpur především šířkou a pravidelností ulic, které jsou rozloženy do šesti sektorů oddělených bulváry širokými 34 metrů. Městské části jsou dále rozděleny sítí menších uliček.

Obsah

Historie

Džajpur byl založen roku 1727 mahárádžou Saváí Džaj Singhem II., který vládl v letech 1699-1744. Mahárádžovým hlavním městem byl původně Amber, který leží 11 km severně od Džajpuru. Důvodem k přesunutí hlavního města byla stále rostoucí populace a s ní spojený nedostatek vody.

Jeden z rušných džajpurských bulvárů.

Po několika bojích s Maráthy si Džaj Singh začal uvědomovat důležitost obrany města. Protože sám nebyl příliš vzdělaný v matematice ani stavebních vědách, vyhledal pomoc u Vidjadhár Bhattačárji, bráhmanského učence z Bengálska a svěřil mu plánování architektury města. Stavba města začala roku 1727 a 4 roky trvalo postavit hlavní palác, cesty a náměstí. Město bylo rozděleno do devíti bloků, z nichž se dva skládaly ze státních budov a paláců a sedm zbývajících bylo určeno pro veřejnost. Kolem města bylo postaveno masivní opevnění se sedmi branami. Architektura města byla na svou dobu velmi pokroková a patřila k nejlepším v Indii. Roku 1853 město navštívil princ z Walesu a na uvítanou bylo celé město natřeno na růžovou barvou, kterou je možné dodnes vidět na hlavních ulicích. Město se v 19. století začalo razantně rozrůstat; roku 1900 činila jeho populace 160 000 obyvatel. Městské bulváry byly vydlážděny a osvětleny plynovými lampami. Město mělo několik nemocnic. Jeho nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími bylo zpracování kovů a mramoru, o což se významně přičinila Umělecká škola založená roku 1868. K městu patřily také tři vysoké školy včetně školy Sanskrtu (1865) a dívčí školy (1867), která vznikla z iniciativy mahárádži Saváí Rám Singha II. Ve městě žila i bohatá komunita místních bankéřů.

Doprava

Silniční

Džantar mantar přiláká do města každoročně tisíce turistů.
Část cesty mezi městy Džajpur a Adžmér.

Džajpur leží ve východní části státu Rádžasthán. Národní silnice číslo 8 ho spojuje s Dillím a Bombají, a číslo 11 s Bikanérem a Ágrou. V distriktu Džajpur je celkem 366 km silnic, celková délka všech typů cest v oblasti je přibližně 4 102 km (březen 2000).

Železniční

Džajpur je železnicí velmi dobře spojený se všemi hlavními městy Indie a má přímé spojení do měst jako jsou:

Letecká

Džajpurské mezinárodní letiště JAI leží v přilehlém městě Sanganer a nabízí občasné lety do Muscatu, Sharjah, Bangkoku a Dubaje. Z Džajpuru létá mnoho vnitrostátních linek, například do Džódhpuru, Udajpuru, Aurangabádu, Dillí, Hyderabad, Kalkaty, Goa, Čennaje, Ahmedabadu, Indoru, Bangaloru, Bombaje, Suratu a Raipuru, Lakhnaú, Gorakhpuru.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Džajpur