Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Bengalúru
Z Multimediaexpo.cz
Bengalúru (kannadsky ಬೆಂಗಳೂರು) je hlavní město indického státu Karnátaka. Do 1. listopadu 2006 se oficiálně jako název města používalo poangličtěné Bangalore. S počtem obyvatel přes 6 miliónů je to třetí největší město v Indii.
Obsah |
Geografie
Poloha
Bengalúru leží v jihovýchodní části jihoindického státu Karnátaka. Leží v průměrné nadmořské výšce 920 m, na 12,97° s. š. a 77,56° v. d. Zaujímá plochu 2190 km². Nejvyšším bodem je Doddabettahalli s 962 m.
Podnebí
Bengalúru leží v tropickém podnebném pásu. Zimní teploty jen zřídka klesají pod 12 °C a letní teploty málokdy překračuji 38 °C. Monzuny začínají v polovině dubna. Nejvlhčími měsíci jsou (v pořadí) srpen, září a říjen. Letní vedra jsou zmírňována častými bouřkami a příležitostnými větrnými bouřemi způsobujícími výpadky proudu a místní záplavy. Většinou se déšť objevuje pozdě odpoledne, večer nebo v noci, déšť před polednem je vzácností.
Vodní hospodáství
Městem protéká řeka Vrishabhavathi, menší přítok řeky Arkavathi. Bengalúru má i měkolik sladkovodních jezer a vodních nádrží, z nichž největší jsou nádrž Madivala, jezero Hebbal, jezero Ulsoor a nádrž Sankey.
Kanalizace
Většinu odpadní vody z města společně odvádějí řeky Vrishabhavathi a Arkavathi. Kanalizační systém, postavený v roce 1922, pokrývá 215 km² města a je napojen na pět čistíren odpadních vod situovaných v okrajových částech města.
Pitná voda
Pro zásobování města vodou nechal v 16. století Kempe Gowda I postavit mnoho nádrží. Ve 20. století byly postaveny vodní nádrže v Nandi Hills. V současné době Bengalúru (při potřebě zásobování 6 milionů obyvatel) závisí na nádržích v povodí řeky Kávérí a na dodávkách vody z řek Vrishabhavathi a Arkavathi. Bengalúru čerpá celkem 800 milionů litrů vody denně, což je více než kterékoli jiné indické město[1], přesto se, především přes léto, město potýká s nedostatkem vody.
Znečištění vzduchu
Bengalúru je řazen do kategorie se středním znečištěním vzduchu, v porovnání s dalšími velkými indickými městy jako Dillí nebo Kalkata, která jsou zařazena do kategorie s těžkým znečištěním.[2]
Poznámky
- ↑ „Thirsty Bangalore seeks divine help“. Hindustan Times. 2006. HT Media Ltd. 9 June 2003.
- ↑ Panwar, Sharma. „Air Quality: Status And Classification Of Cities Based on Indicators“. Tata Energy Research Institute. 8. prosince 2004
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |