Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Bohušovice nad Ohří
Z Multimediaexpo.cz
Bohušovice nad Ohří (lidová výslovnost Boušovice) je město v okrese Litoměřice, které leží převážně na levém břehu řeky Ohře, zhruba 5 km jižně od Litoměřic, v těsném sousedství města Terezín. Na pravém břehu, necelé 2 km jihovýchodně od Bohušovic, se pak nalézá ves a místní část Hrdly. Město se rozkládá na území o rozloze 8,62 km². Ve městě žije asi 2 560 obyvatel.
Obsah |
Historie
Nejstarší písemná zmínka o Bohušovicích (Bvsouici) se váže k ustavení litoměřické kapituly roku 1057.[1] Významným podnětem k rozvoji obce byla stavba železnice z Prahy do Drážďan (ke zprovoznění zdejšího úseku došlo v roce 1850). První statut města byl udělen roku 1920,[2] během 2. světové války byl nacisty odebrán. Znova byl statut města Bohušovicím nad Ohří udělen 6. října 1998.
Doprava
Město má napojení na blízkou dálnici D8 (jihovýchodně položený exit 35 Doksany či západně exit 45 Lovosice východ, oba vzdálené necelých 9 km po silnici) a prochází jím hlavní železniční koridor na trase Děčín – Praha. Železniční stanice Bohušovice nad Ohří je situována přímo v jižní části města, zhruba 3 minuty chůze od náměstí, obsluhují ji jak osobní vlaky, tak část rychlíků. Za druhé světové války odtud vedla železniční vlečka až za hradby města Terezína, kudy nacisté dopravovali osoby židovského původu uvězněné v terezínském ghettu do likvidačních táborů smrti v Osvětimi i jinde. Tato vlečka, dnes již zaniklá, byla po válce elektrifikována a zkrácena, sloužila pak až do 90. let 20. století místnímu podniku Zelenina Terezín, jako taková posloužila i k natočení některých filmů, jejichž děj se vztahoval k Terezínu za druhé světové války. Díky silničnímu mostu přes řeku Ohři, spojujícímu Bohušovice a Hrdly, přes město také vede také jedna z alternativních cest na trase Praha-Litoměřice. Z Litoměřic sem přes Terezín zajíždí i linky místní autobusové dopravy.
Hospodářství
Město je, mimo jiné, proslulé také svým zemědělstvím a svojí potravinářskou výrobou, výroba a sklady jsou soustředěny především v okolí železniční stanice při jižním okraji města, zčásti zasahují až na katastr sousední obce Brňany. Zmínit lze výrobu hořčice (Konus s. r. o.), mlékárnu (Bohušovická mlékárna a. s.) a další firmy zabývající se zemědělskou prvovýrobou či zemědělským zásobováním.
Pamětihodnosti
- Kostel sv. Prokopa a Mikuláše při severní straně náměstí, dnešní podoba je výsledkem přestavby roku 1716
- Železniční empirový most z roku 1848 přes Ohři jihovýchodně od města, kamenný o devíti obloucích se vzepětím 5 metrů a po 6 metrech rozpětí
- Pomník Jana Husa na náměstí, secesní socha z roku 1911 od Ladislava Beneše
- Kaplička sv. Anny za podjezdem při silnici do Brňan
- Budova bývalého Prvního severočeského akcijního pivovaru v Bohušovicích
- Budova bývalé celnice v prostoru železničního nádraží
Galerie
Reference
- ↑ PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách. Svazek I. Praha : Nakladatelství ČSAV, 1954. S. 118.
- ↑ AUGUSTIN, Josef. Česká republika ve znacích, symbolech a erbech. Sokolov : Arbor, 1997. ISBN 80-901534-0-2. S. 20.
Bohušovice nad Ohří |
Hrdly
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |