Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Bařičkovité

Z Multimediaexpo.cz


Bařičkovité (Juncaginaceae L.C.M. Richard) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaté (Alismatales) (podle APG II). Starší taxonomické systémy ji řadily do samostatného řádu Juncaginales nebo do Najadales, Potamogetonales atd.

Obsah

Popis

Jedná se o vytrvalé, vzácněji jednoleté, většinou vodní nebo bahenní byliny. Většinou mají oddenky nebo hlízy, výjimečně cibulemi. Jsou to dvoudomé nebo jednodomé rostliny, květy mají oboupohlavné nebo jednopohlavné, listy jsou zpravidla nahloučeny na bázi. Listy jsou jednoduché, přisedlé, střídavé a uspořádané do spirály až dvouřadě, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celistvé, čárkovité, někdy dokonce redukované (zbyly z nich jen pochvy), žilnatina je souběžná. Květy jsou v květenstvích, hroznech nebo klasech. Květy jsou malé a pravidelné. Okvětí buď zcela chybí, nebo je přítomno 6 okvětních lístků (vzácně 1-4 lístky), které však někteří autoři považují za přívěsky tyčinek. Tyčinek je 6 ve 2 přeslenech nebo 3 (když vnitřní přeslen chybí) vzácně je jich 8 nebo naopak 1, někdy jsou přítomna staminodia. Gyneceum je složeno z 6 či 4, 3 nebo 1 plodolistu, je apokarpní, synkarpní nebo monomerické, semeník je svrchní. Plod je suchý, někdy se jedná o souplodí, je pukavý či nepukavý, většinou nažka nebo měchýřek, někdy je plod poltivý.

Rozšíření ve světě

Jsou známy 4 rody a asi 15-25 druhů, které jsou rozšířeny skoro po celém světě, většinou od chladného pásu po subtropy.

Seznam rodů

Triglochin, Lilaea, Maundia, Tetroncium V ČR rostou ve volné přírodě pouza 2 druhy. Bařička bahenní (Triglochin palustre) je vzácný a kriticky ohrožený (C1) druh vlhkých luk až rašelinišť. Ještě vzácnější je bařička přímořská (Triglochin maritimum), také kriticky ohrožený druh (C1). Je to druh zasolených půd, v Čechách už vyhynul, na Moravě byl považován také za vyhynulý, ale v poměrně nedávné době byl znovu nalezen u rybníku Nesyt na Mikulovsku. Běžně se dosud vyskytuje u Neziderského jezera v Rakousku.

Literatura

Květena ČR: 8 nebo 9 díl, vyjde snad v příštích letech.

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květěna ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy