Agassiz

Z Multimediaexpo.cz


Agassiz (anglicky: Lake Agassiz) bylo sladkovodní jezero, které existovalo přibližně před 10 000 až 12 000 lety na okraji ledovcového štítu v Severní Americe. Nazváno bylo na počest švýcarského přírodovědce G. Agassize. Bylo ze severu na jih 1100 km dlouhé a ze západu na východ 400 km široké a svou rozlohou 440 000 km² bylo větší než je dnešní rozloha Kaspického moře. Dosahovalo maximální hloubky 200 m.

Obsah

Vodní režim

Jezero mělo odtok do povodí řeky Mississippi údolími řek Warren a Minnesota. Existovalo asi 1000 let a poté z převážné části odteklo řekou Nelson, která vznikla v údolí, které směřovalo k Hudsonovu zálivu.

Současnost

Na místě jezera Agassiz se dnes nacházejí jezera Winnipežské, Manitoba, Winnipegosis, Lesní a mnoho menších a také velký pás plochých rovin. Ty jsou tvořené úrodnými šedými lesními lepkavými půdami. Je zde velmi rozvinuté zemědělství.

Možný zánik a důsledky

Zajímavou teorii navrhl na základě svých výzkumů vzorků usazenin z jezera Lough Monreagh v západním Irsku kanadský geolog William Patterson. Tvrdí, že díky vyprázdnění většiny sladké vody do severního Atlantiku, spustilo mimořádně rychlý nástup doby ledové, během pouhých 6ti měsíců. Sladká snáze mrznoucí voda se dostala do severního Atlantiku a Severního ledového oceánu a odklonila Golfský proud, jehož dráha závisí na teplotě a slanosti vody.

Literatura

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Agassiz