Wehrmacht
Z Multimediaexpo.cz
Název Wehrmacht (německy branná moc) označuje ozbrojené síly Třetí říše v letech 1935–1945. V češtině se slovo wehrmacht píše zpravidla s malým písmenem (na rozdíl od němčiny) a je nejčastěji mužského rodu, ale lze použít i nesklonný rod ženský.[1]
Wehrmacht byl tvořen třemi hlavními složkami:
- Heer – armáda
- Luftwaffe – letectvo, obnoveno i přes zákaz smlouvy z Versailles rozkazem Adolfa Hitlera 26. února 1935
- Kriegsmarine – (dosl. válečné) námořnictvo, nástupce Reichsmarine od 1. června 1935
Obsah |
Vznik
Ačkoliv se díky svému významu v němčině slovo Wehrmacht objevovalo i v oficiálních dokumentech už ve dvacátých letech, oficiálně Wehrmacht vznikl z Reichswehru až v období po smrti Paula von Hindenburga 2. srpna 1934. Werner von Blomberg, Reichswehrminister (ministr obrany, či války) nařídil vojákům Reichswehru přísahat věrnost vůdci.
- Přísaha německého vojáka, platná po 2. srpnu:
- německy„Ich schwöre bei Gott diesen heiligen Eid, dass ich dem Führer des Deutschen Reiches und Volkes, Adolf Hitler, dem Oberbefehlshaber der Wehrmacht, unbedingten Gehorsam leisten und als tapferer Soldat bereit sein will, jederzeit für diesen Eid mein Leben einzusetzen.“
- „Před Bohem skládám posvátnou přísahu, že zachovám bezpodmínečnou poslušnost Adolfu Hitlerovi, Vůdci německé říše a německého lidu a nejvyššímu veliteli ozbrojených sil. Jako statečný voják budu připraven za tuto přísahu v každém okamžiku nasadit život.“
16. března 1935 zavedl Hitler zákonem (Gesetz über den Aufbau der Wehrmacht) všeobecnou brannou povinnost, v rozporu se smlouvou z Versailles. V roce 1936 obsadil wehrmacht po první světové válce demilitarizované Porýní.
Organizační struktura
Wehrmacht řídilo od 4. února 1938 Oberkommando der Wehrmacht (OKW). OKW neměl bezprostřední velení nad jednotlivými velitelstvími svých složek:
- OKH Oberkommando des Heeres
- OKL Oberkommando der Luftwaffe
- OKM Oberkommando der Marine
Němci na polní bohoslužbě u Stalingradu |
Činnost
Od vzniku v roce 1935 wehrmacht tvořilo dvanáct armádních sborů sestávajících z 38 divizí o síle 580 000 mužů. Následovala mobilizace záložníků v červenci a srpnu 1939.
Počet vojáků sloužících ve wehrmachtu za dobu jeho existence se odhaduje na 15 až 20 milionů mužů. Kolem 5,3 milionů mužů padlo a 11 milionů mužů bylo zajato (část zemřela v zajetí).
Související články
Reference
- ↑ Výraz wehrmacht v Internetové příručce Ústavu pro jazyk český
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |