Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Ralská pahorkatina

Z Multimediaexpo.cz


Pohled na Ronov z Vlhoště

Ralská pahorkatina je geomorfologický celek a pahorkatina v rámci České tabule[1], resp. Severočeské tabule. Nejvyšším vrcholem je tektonicky vzniklá hora Ralsko (696 m). V západní části masivu se nachází CHKO Kokořínsko.

Obsah

Geologie

Svahy pod sopečným vrcholem Ralska jsou budovány, stejně jako celá členitá pahorkatina, svrchnokřídovými kvádrovými kaolinickými, místy jílovitými a vápnitými křemennými pískovci. Dále zde můžeme v menším rozsahu pozorovat slínovce a písčité slínovce. Krajinné dominanty celé oblasti tvoří vypreparované čedičové, znělcové a trachytové horniny.

Poloha

Ralská pahorkatina se táhne ve směru jihozápad - severovýchod od Litoměřic po Stráž pod Ralskem. Na severovýchodě je ohraničena Ještědsko-kozákovským hřbetem, na jihovýchodě plynule přechází do Jizerské tabule a dosahuje téměř k městu Mělník. Na západě pozvolna klesá k Labi, poblíž jehož pravého břehu se mezi Liběchovem a Litoměřicemi stýká s Dolnooharskou tabulí. Součástí Ralské pahorkatiny je výškově nižší Zákupská pahorkatina, jejíž součástí jsou Kamenický a Velenický kopec[2].

Vrcholy

Vodopis

Území je odvodňováno řekou Ploučnicí a menšími pravostrannými přítoky Labe (Pšovka, Liběchovka, Obetka a Úštěcký potok). Na druhé straně potom přítoky Jizery (Zábrdka, Mohelka).

Odkazy

Reference

  1. KROPÁČEK, Jiří; KNOB, Josef. Severní Čechy. Praha : Panoráma, 1981. Kapitola Liberecko, s. 101.  
  2. ŠIMEK, Jiří. Povídání o Zákupech. 2. vyd. Zákupy : Město Zákupy, 2004. ISBN 80-239-4495-9. Kapitola Horopis, s. 6.  
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ralská pahorkatina