Puč

Z Multimediaexpo.cz

Puč neboli převrat je často násilné svržení legitimní vlády a převzetí politické moci ve státě. Pučisty je obvykle malá skupina (například vysocí vojenští důjstojníci). Převrat či puč je úspěšný, pokud se pučistům podaří převzít moc a dosáhnout konsolidace nového režimu.

Pučisté se zpravidla zmocní výkonné moci a podřídí si jak zákonodárnou tak soudní moc.

Existují různé definice puče a hodnocení konkrétní politické události jako puče (nebo revoluce, povstání, atd.) většinou závisí na míře osobních sympatií pozorovatele vůči stávajícímu režimu, nebo vůči pučistům.

Obsah

Etymologie

Původ slova puč je ve švýcarsko-německém slově putsch (česky prásk), odkud přešlo do jiných jazyků (jako i anglicky the putsch, francouzsky le putsch), jako označení lidových povstání ve Švýcarsku proti industrializaci počátkem 19. století – jako Curyšský puč 1839, Usterská bouře 1832 proti strojům. Užívá se též výraz Coup d'état, původem z francouzštiny.

Historie

Příklady

Úspěšným pučem byl například Napoleonův převrat v roce 1851, Kaddáfího převrat v Libyi roku 1969 nebo roku 1999 Mušarafův převrat v Pákistánu.

Mezi neúspěšné převraty se pak řadí tzv. nacistický Pivní puč v Bavorsku, pokus o atentát na Hitlera, Státní převrat ve Španělsku (1981), nebo pokus převrat v roce 1991 v tehdejším Sovětském svazu.

Související články