Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Puč
Z Multimediaexpo.cz
Puč neboli převrat je často násilné svržení legitimní vlády a převzetí politické moci ve státě. Pučisty je obvykle malá skupina (například vysocí vojenští důjstojníci). Převrat či puč je úspěšný, pokud se pučistům podaří převzít moc a dosáhnout konsolidace nového režimu.
Pučisté se zpravidla zmocní výkonné moci a podřídí si jak zákonodárnou tak soudní moc.
Existují různé definice puče a hodnocení konkrétní politické události jako puče (nebo revoluce, povstání, atd.) většinou závisí na míře osobních sympatií pozorovatele vůči stávajícímu režimu, nebo vůči pučistům.
Obsah |
Etymologie
Původ slova puč je ve švýcarsko-německém slově putsch (česky prásk), odkud přešlo do jiných jazyků (jako i anglicky the putsch, francouzsky le putsch), jako označení lidových povstání ve Švýcarsku proti industrializaci počátkem 19. století – jako Curyšský puč 1839, Usterská bouře 1832 proti strojům. Užívá se též výraz Coup d'état, původem z francouzštiny.
Historie
Příklady
Úspěšným pučem byl například Napoleonův převrat v roce 1851, Kaddáfího převrat v Libyi roku 1969 nebo roku 1999 Mušarafův převrat v Pákistánu.
Mezi neúspěšné převraty se pak řadí tzv. nacistický Pivní puč v Bavorsku, pokus o atentát na Hitlera, Státní převrat ve Španělsku (1981), nebo pokus převrat v roce 1991 v tehdejším Sovětském svazu.
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |