Lužický seminář

Z Multimediaexpo.cz

Lužický seminář (2016)

Lužický seminář (hornoluž. Serbski seminar, něm. Wendisches Seminar) je historická budova a kulturní památka v Praze na Malé Straně, s adresami U lužického semináře 90/13, Míšeňská 90/1.

Obsah

Historie

Lužický seminář sv. Petra v Praze byl založen v roce 1724 jako kněžský seminář pro přípravu budoucích římskokatolických kněží přicházejících z Horní Lužice. Barokní Lužický seminář byl postaven v letech 1726–1728[1] podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Zajímavostí je, že po celou dobu si fasády podržely původní architektonický výraz. V prvních desetiletích jeho existence sloužil pouze pro lužickosrbské studenty. Část jich docházela na Malostranské gymnázium, bohoslovci navštěvovali přednášky na pražské univerzitě. Lužický seminář měl velký vliv na lužickosrbské obrození a kulturu. Byly zde uváděny také české divadelní hry v lužickosrbském překladu. [2]

V prvním patře budovy semináře měli bohoslovci k dispozici domácí kapli zasvěcenou sv. Petrovi. Plastika tohoto světce, dílo sochaře a řezbáře M. V. Jäckela, je osazena na nároží. Po změně hranic německých diecézí (na konci 18. století) byli v semináři také němečtí studenti. Katolický seminář byl v roce 1922 zrušen a budovu spravoval československý stát.

Po druhé světové válce Lužický seminář daroval stát Společnosti přátel Lužice, v letech 1945–1955 seminář mohl opět sloužit jako lužickosrbská kolej. Nedlouho poté byl zestátněn, ale úřady nechaly v historické budově působit unikátní Hórnikovu lužickosrbskou knihovnu. V prostorách knihovny se také pravidelně konaly přednášky, kulturní akce i kurzy lužické srbštiny. Snahy o restituci, návrat Lužického semináře do vlastnictví Společnosti přátel Lužice, které společnost vyvíjela po změně režimu v roce 1989, byly neúspěšné. V roce 2002 byl Lužický seminář, s ním i Hórnikova lužickosrbská knihovna, zasažen katastrofální povodní. Část poškozených knih po uložení v mrazírnách byla zachráněna, některé však byly zcela zničeny. V současné době probíhá katalogizace knih do elektronického knihovního systému, až bude dokončena, bude v knihovně zahájen plnohodnotný provoz s možnostmi prezenčních i absenčních výpůjček.

Současnost

V současné době je vlastníkem budovy Lužického semináře Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a sídlí zde Společnost přátel Lužice, Centrum pro studium vysokého školství a české zastoupení Svobodného státu Sasko. Prostory obnovené knihovny Michała Hórnika (1833–1894) jsou pro veřejnost přístupny každou středu od 17:00 do 19:00.

Reference

  1. Josef Hrubeš, Dnes 11. 1. 2002, str. IV.
  2. Česká televize, Historie.cs 28. 11. 2015

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Lužický seminář