Chrám svatého Sávy

Z Multimediaexpo.cz

Katedrální chrám svatého Sávy (2010)
Katedrální chrám svatého Sávy (2015)

Katedrální chrám svatého Sávy je největší srbský pravoslavný chrám; po svém dokončení by se měl stát největším jak na Balkáně, tak v pravoslavném světě vůbec.

Poloha

Nachází se ve východní části Svatosávského náměstí (Svetosavski trg) v Bělehradě, v městské části Vračar. Budován je (s přestávkami) již několik desetiletí; a to na místě, kde se věří, že byly roku 1595 Sinanem Pašou spáleny ostatky zakladatele SPC, svatého Sávy (Rastka Nemanjiće). V jeho blízkosti se severním směrem nachází náměstí Slavija.

Rozměry

Monumentální chrám s jedinou masivní kupolí doplňují po obvodu čtyři zvonice, každá s výškou 44 m. Samotná kupole chrámu se nachází ve výšce 70 m, hlavní pozlacený křiž je vysoký 12 m a váží čtyři tuny. Celková výška stavby tak činí 82 m, v nadmořské výšce 134 m n. m. Díky tomu je chrám nápadným objektem na bělehradském panoramatu a je dobře viditelný i ze všech hlavních komunikací, které vedou do města. Chrám je budovaný z betonu (s výjimkou základů, které jsou cihlové). Masivní kupole je postavená na čtyřech betonových obloucích, který každý váží 400 tun.

Chrám zabírá plochu o rozloze 3500 m2. Ve směru východ-západ je dlouhý 91 m a ve směru sever-jih 81 m. Kupole zdobí osmnáct pozlacených křížů ve třech velikostech a zvonů má chrám celkem čtyřicet devět. Pro chrám svatého Sávy je nechala odlít společnost Grassmayr v Rakousku. Krypta pod chrámem se nachází v hloubce 6 m pod terénem. Původní hloubka 17 m nebyla realizována z geotechnologických důvodů.

Chrám pojme celkem 10 000 věřících. Betonový skelet chrámu je obložen bílým mramorem a žulou – mramor byl částečně dovezen ze Slovinska.

Po dokončení chrámu bude uvnitř kopule vyobrazen Krist pantokrator. Interiér má být vyzdoben výhradně rozsáhlými mozaikami. Hlavní mozaiku Ježíše Krista darovala pro bělehradský chrám firma Gazpromněft.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Chrám svatého Sávy