Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Quito

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 28. 4. 2016, 14:07; Frill80 (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Dominanty města Quita
Ulice ve staré části města

Quito je hlavní město Ekvádoru. Leží v severním Ekvádoru asi 22 km jižně od rovníku a je druhým nejvýše položeným hlavním městem na světě (2850 metrů nad mořem). Město leží na východním svahu aktivního stratovulkánu Pichincha (4794 m), rozkládá se v hlubokém údolí. Podle posledního sčítání lidu mělo v roce 2001 1 399 378 obyvatel, současný počet se odhaduje na více než 1 800 000 obyvatel, což jej činí druhým největším městem státu, hned po Guayaquilu. Koloniální centrum bylo vyhlášeno památkovou rezervací UNESCO.

Obsah

Historie

Mitad del Mundo

Historie města spadá do předkolumbovské éry. První obyvatelé byli lidé kmene Quitu sjednocení s domorodou indiánskou dynastií Shyris. Kolem roku 1300 se dynastie Shyris spojila s dynastií Puruhás a jejich potomci bojovali proti Inkům v druhé polovině 15. století. Do roku 1526 bylo Quito hlavním městem Incké říše. Po španělské invazi bylo město zničeno a znovu vystaveno španělským vyslancem Sebastiánem de Benalcázar. Mnoho koloniálních budov se zachovalo do dnešní doby.

Orientace

Centrum (el centro) je část starého města s bílými domy, koloniální architekturou a spoustou katolických kostelů a katedrál. Na sever od centra se nachází nové město, v této části sídlí většina firem, leteckých společností, velvyslanectví, nákupních center, hotelů a restaurací. Nejznámější a nejnavštěvovanější je oblast Mariscal Sucre a navazující třída Amazonas. Na severním konci Quitu naleznete letiště a resorty pro bohatší vrstvy. V hlavním městě naleznete také několik parků zaměřených na aktivní odpočinek obyvatelstva.

Památky

V samém centru města se nachází Náměstí nezávislosti (španělsky Plaza de la Independencia) na kterém stojí např. Prezidentský palác (španělsky Palacio del Gobierno), katedrála nebo Arcibiskupský palác (španělsky Palacio Arzobispal). Nedaleko náměstí naleznete Klášter sv. Augustína,ve kterém je pohřbeno mnoho hrdinů padlých v bojích o ekvádorskou nezávislost a byla zde také podepsána deklarace nezávislosti (10. srpna 1809). Dále je zajímavé divadlo Teatro Sucre vystavěné v roce 1878. Kostel La Compaňía de Jesús z roku 1605 je nejvíce vyzdobeným ekvádorským kostelem se zlato zelenou kopulí. Dalším zajímavým náměstím je Náměstí svatého Františka (španělsky Plaza San Francisco) se stejnojmenným kostelem a klášterem, jehož výstavba začala jen pár týdnů po obnovení Quito v r. 1534. Vedle této koloniální stavby, největší v Quitu se nachází také muzeum. V celém Quitu je bezpočet muzeí, divadel, kostelů, katedrál a nejrůznějších památníků. Dominantou Quita je malý kopec Panecillo v jižní části města, na jehož vrcholku stojí mohutná socha anděla.

Zajímavosti v okolí

Partnerská města

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Quito
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Quito
 Ekvádor  Ekvádorské památky Seznamu světového dědictví UNESCO

QuitoGalapágy • Národní park Sangay • Cuenca • Qhapaq Ñan