Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Slovácko

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 1. 8. 2015, 20:27; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Drobná vinařská stavba „búda“ v Uherském Brodě-Havřicích
Kaplička v Uherském Brodě-Havřicích, lokalita „Vinohrady“

Slovácko, zastarale Moravské Slovensko, je národopisná oblast jižní a jihovýchodní Moravy jihovýchodně od Brna, jejíž přirozené hranice tvoří na severu a severozápadě pohoří Ždánický les a Chřiby, na jihovýchodě hřeben Bílých Karpat na moravsko-slovenském pomezí a na jihu tok řeky Dyje. Slovácko zahrnuje okres Hodonín a Uherské Hradiště, zasahuje do okresů Zlín a Břeclav.

Obsah

Podoblasti Slovácka

Prezentace Slovácka na Regiontouru 2010

Členění Slovácka prošlo za poslední století významným vývojem. Změny souvisely především s rozvojem národopisných poznatků. Rozdělení na podoblasti je založeno na odlišnostech typu krajiny, bývalého způsobu života, zemědělství, původu obyvatel, nářečí, lidové hudby, původní lidové architektury apod. Významným prvkem je tradiční lidový oděv. Dnes převažuje následující členění na šest podoblastí; samotné jádro tvoří čtyři oblasti (Dolňácko (které se dále dělí na další 4 části), Horňácko, Podluží a Moravské Kopanice), další dvě jsou přechodem mezi Slováckem a sousedními regiony (oblast přechodu s Hanou - Hanácké Slovácko, oblast přechodu s Valašskem - Luhačovické Zálesí). Ke Slovácku je nově přiřazována i oblast Podpálaví v okolí Mikulova, kde došlo po druhé světové válce k odsunu původního převážně německy mluvícího obyvatelstva a taktéž místních chorvatských usedlíků.

Jádro Slovácka

Přechodné oblasti

Problematika Mikulovska

V současné době se sporadicky jako součást Slovácka uvádí i oblast kolem Mikulova. Nejedná se ovšem o tradiční slováckou oblast, ale o území, do konce druhé světové války, osídlené německy mluvícím obyvatelstvem a v menší míře moravskými Chorvaty. Folklórní nadšenci z řad novoosídleneckého obyvatelstva zde později vytvořili novou lidovou kulturu, přičemž často čerpali z folklorního odkazu moravských Chorvatů, v minulosti žijících v Jevišovce, Novém Přerově a Dobrém Poli. Někdy bývá tato oblast nazývána jako Charvatsko, Podpálaví nebo Mikulovsko.

Fotogalerie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Slovácko
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Slovácko