1,2-diacylglycerol

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 29. 8. 2014, 22:17; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
1,2-diacylglycerol, konkrétně 1-palmitoyl-2-oleoylglycerol
Rozklad fosfolipidu PIP2 na IP3 a DAG; tento proces je popsán v textu

1,2-diacylglycerol (DAG) je ester glycerolu a určité (obvykle vyšší mastné) kyseliny. Obvykle se tím myslí diglycerid na buněčné membráně vznikající odstraněním inositoltrifosfátu (IP3) z fosfolipidové molekuly. Tato enzymatická reakce probíhá v těle činností fosfolipázy C. Z rozloženého fosfolipidu vznikne IP3 a DAG, obě molekuly mohou sloužit jako druzí poslové v buněčné signalizaci.

Funkce

Diacylglycerol však, jako málokterý jiný druhý posel, zůstává ukotven na membráně. Zde může plnit několik funkcí. Někdy může plnit zdroj arachidonové kyseliny, která z DAG může být enzymaticky vyrobena a použita na výrobu eikosanoidů. Důležitější je to, že DAG je spolu s IP3 (který zvyšuje Ca2+ v cytosolu) aktivátorem proteinkinázy C. Tato proteinkináza dále přenáší signál tím, že fosforyluje cílové proteiny.[1] DAG tak nepřímo spouští takové zásadní jevy, jako je buněčný růst, apoptóza nebo regulace metabolismu. DAG je často součástí signalizačních drah, které začínají na receptoru spřaženém s G proteinem a pokračují přes G protein a fosfolipázu C. Konkrétně se signál přes DAG dostává například z acetylcholinového receptoru nebo z α2-adrenergního receptoru.[2]

Reference

  1. ALBERTS, Bruce , et al.. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.] : Garland Science, 2002. (4th. ed.) ISBN 0-8153-3218-1.  
  2. LODISH, Harvey, et al. Molecular Cell Biology. New York : W.H. Freedman and Company, 2004. ISBN 0-7167-4366-3.