Čekání na nový webový server Multimediaexpo.cz skončilo !
Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4)
.

Inositoltrifosfát

Z Multimediaexpo.cz

Inositol-1,4,5-trifosfát
Rozklad fosfolipidu PIP2 na IP3 a DAG; tento proces je popsán v textu

Inositoltrifosfát (IP3, přesněji inositol-1,4,5-trifosfát) je ve vodě rozpustný cukerný alkohol esterifikovaný na třech místech fosfátovými skupinami.[1] Je to významný druhý posel v buněčné signalizaci, který vzniká činností fosfolipázy C z jistého vzácnějšího membránového fosfolipidu (konkrétně z PIP2). Druhým produktem této enzymatické reakce je 1,2-diacylglycerol (DAG), rovněž druhý posel, ten však na rozdíl od inositoltrifosfátu zůstává ukotven ve fosfolipidové membráně.

IP3 difunduje po svém vzniku po celé buňce a váže se na endoplazmatické retikulum, konkrétně na ligandem-řízený iontový kanál. Jedná se o IP3-dependentní vápníkový kanál, který se po navázání IP3 otevře a do cytosolu začnou proudit vápníkové ionty. To způsobí další přenos signálu, obvykle pomocí vápníku a DAG totiž dojde k aktivaci proteinkinázy C, která může mít různou funkci v závislosti na typu buňky. Následně je inositoltrifosfát rychle buď fosforylován na IP4, nebo defosforylován na IP2, aby únik vápníku z ER nepokračoval.[2]

Reference

  1. Inositol Phosphates [online]. MeSH, National Library of Medicine - Medical Subject Headings. Dostupné online.  
  2. ALBERTS, Bruce , et al.. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.] : Garland Science, 2002. (4th. ed.) ISBN 0-8153-3218-1.