V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Leonid Kizim

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 27. 1. 2014, 14:49; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Leonid Děnisovič Kizim, rusky: Кизим, Леонид Денисович}} (* 5. srpna 1941 Krasnyj Liman, Doněcká oblast Ukrajinské SSR) je sovětský kosmonaut ukrajinské národnosti.

Obsah

Život

Už jako chlapec byl okouzlen letadly, byl odhodlán stát se letcem a věnoval se leteckému modelářství. Měl dobrý školní prospěch a v sedmé třídě si podal přihlášku do vorošilovské zvláštní školy vojenského letectva. Vzápětí poté byla zrušena, podal tedy přihlášku na jinou podobnou a v roce 1959 byl na černihovské vojenské letecké učiliště přijat. Studoval všechno co mohl o kosmonautice. Roku 1965 se dostal do Hvězdného městečka. Celých 15 let byl jen náhradníkem, členem doprovodných skupin, až teprve v roce 1980 byl i on na startu v Bajkonuru.

Lety do vesmíru

Spolu s ním v Sojuzu T-3 letěli Oleg Makarov a Gennadij Strekalov. Cílem letu byla orbitální stanice Saljut 6, zde strávili 14 dní plněním zadaných úkolů.

O čtyři roky později absolvoval dlouhodobý let se Sojuzem T10 na Saljut 7 jako člen jeho třetí základní posádky. Tehdy to byl světový rekord v délce letu a okořeněný faktem, že v době letu se stal Leonid Kizim otcem dcery Taťány. Během letu přijali celou řadu nákladních lodí Progres i několik dalších Sojuzů s kosmonauty.

V roce 1986 letěl potřetí na lodi Sojuz T15, opět dlouhodobý pobyt na orbitální stanici Mir. Zde byl součástí první stálé posádky. Během třech letů ve funkci velitele lodi strávil ve vesmíru víc než rok života.

Po letech

Postupně v armádě povyšoval, až roku 1995 dosáhl hodnosti generál-plukovník. V roce 1996 byl jmenován velitelem Vojenské kosmické akademie Možajskovo v Moskvě.

Literatura

  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.  
  • CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha : Práce, 1987.  

Externí odkazy