Budínský hrad

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 29. 7. 2012, 23:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Budínský hrad (maďarsky: Budai Vár, turecky: Budin kalesi) je historický hrad a bývalý palác a sídlo uherských králů. Byl také v minulosti nazýván Královský palác (maďarsky Királyi-Palota) a Královský hrad (maďarsky Királyi Vár). Nachází se v maďarském hlavním městě Budapešti.

Budínský hrad leží na jižním cípu Hradního vrchu (Várhegy). S náměstím Clark Adám tér ležícím pod vrchem na pravém břehu Dunaje je spojen lanovkou. Pod hradem je známý budapešťský most Széchenyi Lánchíd.

V roce 1987 se stal Budínský hrad součástí Světového dědictví UNESCO.

Historie

Budínský hrad

Hrad byl postaven za vlády krále Bély IV. v letech 1247 - 1265. Za krále Zikmunda byl palác značně rozšířen. Ve své době to byl největší gotický palác na světě.

Po bitvě u Mohácse se část středověkého maďarského království stala součástí Osmanské říše. Osmanská vláda palác jako své sídlo nevyužívala. Byl částečně používán jako kasárna, zbrojnice a stáje, ovšem jinak velmi chátral a byl opuštěný. V roce 1686 byl hrad zničen. Spousta hradních budov se zřítila nebo vyhořela.

Za vlády uherského krále Karla III. byly zničeny i ruiny. V roce 1715 byl postaven menší barokní palác na místě současného hradu.

V roce 1748 kníže Antal Grassalkovich nechal zámek rozšířit. Nový královský palác se stal symbolem míru a přátelství mezi Habsburskou dynastií a maďarským národem.

Dne 4. května 1849 maďarská revoluční armáda pod vedením Artura Görgeyho obsadila budínský hrad. Přes velký odpor budapešťských vojáků palác vyhořel.

Později byl palác přestavěn v letech 1850-1856. V roce 1867 hral palác důležitou roli při korunovaci Františka Josefa I. uherským králem a stal se symbolem míru mezi dynastií a národem.

V posledních desetiletích 19. století maďarská autonomní vláda zamýšlela vytvořit královský palác, který by zdědil prvky ostatních známých evropských královských sídel. Tento obnovovací proces začal v roce 1875 a návrhy architekta, profesora a člena Maďarské akademie věd Alajose Hauszmanna způsobili rozsáhlé topografické změny celé oblasti. Slavnostně bylo královské sídlo otevřeno v roce 1912. Kritici jej chválili jako nejvýznamnější budovu Maďarska na přelomu století.

S nástupem komunistů se hrad velmi změnil. Interiéry byly velmi poškozeny, hrad samotný byl také částečně zničen. Budínský hrad se tak stal muzeem.

Palác byl přestavěn v roce 1966, interiéry však až v roce 1980. V roce 2006 se společnost Světového dědictví dohodla na renovaci zámku, především kopule.

Současnost

V současnosti je Budínský hrad jednou z nejnavštěvovanějších lokalit v Maďarsku. Jeho mohutné zdi zcela změnily panoráma Budapešťi. Bývalé maďarské královské sídlo působí v hlavním městě jako symbol moci a je považovan za jeden z nejkrásnějších královských rezidencí na světě. V muzeu se nachází Maďarské historické muzeum a Maďarská národní galerie.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Budínský hrad