Pavel Němec

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 26. 9. 2013, 10:06; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

JUDr. Pavel Němec (* 20. července 1971 v Praze) je český právník a bývalý místopředseda vlády, ministr pro místní rozvoj a později spravedlnosti České republiky.

Obsah

Kariéra

Po absolvování gymnázia v Táboře a Právnické fakulty Univerzity Karlovy působil jako právník a podnikatel.

Stranická

V červnu 2004 byl zvolen předsedou strany Unie svobody - Demokratické unie. Bylo to již v době, kdy US-DEU byla daleko za svým zenitem. Volbu mladého a do té doby poměrně neznámého politika do svého čela se US-DEU snažila zvrátit klesající voličské preference. Po skandálu s katarským princem krátce před blížícími se parlamentními volbami 2006 se jej neúspěšně pokoušel sesadit Svatopluk Karásek. Pavel Němec poté prosadil překvapivou předvolební kampaň pod heslem It’s legal zaměřenou na mladé lidi protestující proti společnosti. Na svou stranickou funkci rezignoval po katastrofálním neúspěchu strany v parlamentních volbách 2006.

Veřejné funkce

V letech 1998–2006 byl poslancem Parlamentu České republiky za Unii svobody. V období 15. července 20024. srpna 2004 zastával funkci ministra pro místní rozvoj a v období 4. srpna 20044. září 2006 byl místopředsedou vlády a ministrem spravedlnosti. Jako poslanec byl spolupředkladatelem exekučního řádu, čímž umožnil vznik soudních exekutorů a Exekutorské komory a jako ministr spravedlnosti spojil Justiční školu v Kroměříži s Justiční akademií, čímž vznikla jedna vzdělávací rezortní instituce pro civilní zaměstnance justice.

Kritika

Případ katarského prince

Nejvíce kontroverzí v době jeho působení na Ministerstvu spravedlnosti vzbudily spory kolem předání trestního stíhání příslušníka katarské královské rodiny Hámida bin Abdala Sáního, který byl v České republice trestně stíhán pro pohlavní zneužívání, do Státu Katar. S tímto sporem souviselo i odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Němec se osobně zasazoval o předání Sáního do Kataru. To bylo v rozporu s názorem nejvyšší státní zástupkyně i odborníků ze samotného Ministerstva spravedlnosti[1]. Němec se proto obrátil na Nejvyšší soud České republiky, který jeho postup označil za zákonný. V době svého působení na ministerstvu Němec v arabských emirátech pobýval, v roce 2005 měl dokonce v Dubaji svatbu, což bylo mnohými chápáno jako potvrzení jeho úzkých vazeb na tuto oblast.

Nehospodárné nakládání se státním prostředky

Po odchodu z funkce vyšlo v rámci finanční kontroly provedené Ministerstvem financí najevo, že někteří vysocí úředníci ministerstva, včetně samotného Pavla Němce, měli nepřiměřeně vysoké telefonní účty, a zjištěny byly i četné další případy nehospodárného nakládání se státními prostředky[2][3].

Podíl na krytí situace na právnické fakultě v Plzni

V roce 2005 informoval advokát Karel Jelínek nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, že fakulta zneužívá své postavení. Benešová dala svým podřízeným příkaz, aby podezření vyšetřili. Vyšetřovat však ani nezačali. Benešovou pár dní poté odvolala Paroubkova vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Němce. [4].

Osobní život

V lednu 2005 se v Dubaji oženil s Ivou Havlovou, ředitelkou pražských hotelů Paříž a Cassa Marcello. Dne 25. října 2006 se jim narodila dcera.

Související články

Reference


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.