Prokopské údolí

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 19. 9. 2013, 07:54; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Přírodní rezervace Prokopské údolí zahrnuje údolí na jihozápadě Prahy, v Praze 5. PR zaujímá území mezi Jinonicemi a Zlíchovem na obou stranách Prokopského údolí včetně vrchu Děvína a okolních kopců zvaných Dívčí hrady (Dívčí hrady je také název čtvrti severně od Děvína).

Obsah

Charakter údolí

Prokopské údolí vede zhruba od Nových Butovic, kolem Velké Ohrady a Barrandova až do Hlubočep. Protéká tudy Dalejský potok, do kterého se vlévá potok Prokopský (ten dal celému údolí jméno, ačkoliv je mnohem kratší). Údolí je vyhlášeno za přírodní rezervaci, navazují na něj ale také další rezervace jako např. Přírodní památka Opatřilka-Červený lom nebo přírodní památka Dalejský profil (seznam všech chráněných území v bezprostředním okolí viz níže), do přírodní rezervace spadá také lesnatý Dalejský háj. Prokopské údolí je jediný větší kus přírody, který se nachází nedaleko všech okolních sídlišť. Vede tudy také cyklotrasa A12 z Hlubočep směrem na Stodůlky a Řeporyje.

Železniční most v Prokopském údolí
Krajina v Prokopském údolí

V údolí se nachází též Prokopský lom. Na jeho místě bývala Prokopská jeskyně, v níž podle legend žil svatý Prokop, a kostel svatého Prokopa s poustevnou. Turisticky oblíbené je také hlubočepské Jezírko, které vzniklo zaplavením bývalého vápencového lomu.

Seznam chráněných území v blízkém okolí

Důvod ochrany

Přírodní rezervace byla vyhlášena na ochranu jednoho z nejvýznamnějších přírodních celků v Praze. Zahrnuje krasové území s řadou geologických opěrných profilů, naleziště zkamenělin, bohatá stepní a hájová společenstva.

Geologie

Jedna z četných skal v Prokopském údolí, které je geologicky velmi bohaté

V přírodní rezervaci je mnoho přirozených i lomových odkryvů s nálezy zkamenělin od nejvyššího ordoviku po střední devon.

Flóra

Vzhledem k různé orientaci jednotlivých svahů rostou na území PR různá rostliná společenstva - na severních svazích to jsou převážně habrové javořiny na suti a černýšové dubohabřiny, na jižních svazích s četnými lomy se vyskytuje mnoho přirozených nelesních enkláv s velice cennými společenstvy teplomilných trávníků a skal.

Z chráněných rostlin zde roste například prvosenka jarní, pěchava vápnomilná, trýzel škardolistý, kostřava waliská, devaterníček šedý, ostřice nízká, sesel sivý, kostřava sivá, hlaváč bledožlutý, válečka prapořitá, kakost krvavý a třemdava bílá, tařice horská, mochna písečná a česnek tuhý.

Fauna

Na území PR se vyskytují především bohatá společenstva teplomilného hmyzu. Území je útočištěm i pro mnoho druhů obratlovců počínaje obojživelníky a konče zvláště ptáky. Hnízdí zde pravidelně asi 60 druhů a další se zastaví při svém tahu. Nejvíce jsou zastoupeni pěvci - konipas bílý, konipas horský, slavík obecný, střízlík obecný, červenka obecná. Běžní jsou budníčci, pěnice, králíček obecný a další. Ze savců zde žije asi 20 druhů, nejpočetnější jsou drobní hlodavci, např. norník rudý.

Doprava

Vede tudy železniční trať do Rudné u Prahy a na hlubočepské straně údolí přetíná tzv. Pražský Semmering do Hostivic. V Hlubočepích projíždějí autobusové linky a těsně u řeky pak ještě tramvajová trať vedoucí dále k sídlišti Barrandov.

Film

U Jezírka bylo natáčeno několik filmů, např. film Pelíšky v roce 1999, vrchol Děvína se zase objevil ve filmu Všechno nejlepší! z roku 2007.

Panorama

Panoramatický pohled

Literatura

Souřadnice

Externí odkazy