Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Odysseus (Joyce)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 3. 2011, 21:56; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Odysseus (v angl. orig. Ulysses) je román irského spisovatele Jamese Joyce. Jedná se o parafrázi Homérova eposu Odysseia a v mnoha paralelách na něj odkazuje. Z dalších děl citovaných v Joyceově románu lze uvést např. Shakespearovu tragédii Hamlet či Mozartovu operu Don Giovanni. Mnozí odborníci i laici považují Odyssea za největší anglicky psané dílo 20. století.

O románu

Joyce psal Odyssea sedm let, mezi roky 1914 a 1921. Poprvé bylo dílo vydáno v Paříži v roce 1922, neboť ve Velké Británii i ve Spojených státech amerických mělo dílo problémy s cenzurou. Kniha pojednává o jediném všedním a ničím výjimečném dni, 16. červnu 1904 a zachycuje příhody a prožitky řady obyvatel Dublinu. Děj začíná v osm hodin ráno a končí ve dvě v noci následujícího dne.

Postavy

Ústřední postavou, „Odysseem“, je Leopold Bloom, který ráno zanechává doma svou ženu Molly „Penelopu“ a vydává se do města. Prochází Dublinem, je svědkem a protagonistou řady událostí, které jsou však méně dobrodružné, v podstatě všednodenní, na rozdíl od příhod jeho antického předobrazu (pohřeb — návštěva Hádovy říše mrtvých, návštěva novinové redakce — svět boha větru Eola, dvě číšnice v restauraci — Sirény, hádka v hospodě — Kyklopova jeskyně, návštěva nevěstince — ostrov kouzelnice Kirké atd.). Během celého dne se opětovně střetává a míjí se svým „duchovním synem“, Štěpánem Dedalem „Telemachem“ (a hlavním hrdinou románu Portrét umělce v jinošských letech), zatímco jeho žena Molly očekává doma návštěvu svého milence.

Stylistika textu

Text používá různých metod vyprávění, od vnitřních monologů zachycujících proud vědomí až k nejrůznějším parafrázím (v poslední kapitole Joyce upustil od jakékoli větné interpunkce a Mollyin vnitřní monolog je tak představen v téměř jednolitém toku slov). Tato technika byla ve své době velmi novátorská. Mnohé kapitoly jsou záměrně psány řadou rozdílných stylů a forem, napodobujících mj. vývoj angličtiny od středověkých počátků, přes Daniela Defoa, Charlese Dickense až po Joyceovu současnost. Joyce často užil různých jazykových hříček, vtipů, či zvukomalebnosti (ladění nástrojů v kapitole „Sirény“), odkazů a citací. V kapitole „Putující skály“ pracoval s mapou Dublinu, aby reálně vystihl moment, kdy se jednotlivé postavy setkají v ulicích města.

Odysseus čítá v anglickém originále v 18 kapitolách 267 000 slov a jeho slovní zásoba je 30 000 slov.

16. červen je od roku 1954 slaven jako „Bloomsday“.