Válečný zajatec

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 23. 6. 2013, 10:16; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png
Němečtí zajatci odvádění Sovětským vojákem ozbrojeným samopalem PPŠ-41.

Válečný zajatec (též POW, PoW nebo PW - což jsou všechno zkratky vzniklé z angl. prisoner of war) je kombatant, jenž se dostal do moci nepřítele v průběhu ozbrojeného konfliktu nebo bezprostředně po něm. Mezinárodní konvence upravující jednání se zajatci (v současné době hlavně 3. ženevská konvence z 12. srpna 1949) mimo jiné stanoví, že váleční zajatci nesmějí být mučeni ani vražděni, a specifikují informace, které je zajatec povinen věznitelům sdělit: jméno, datum narození, hodnost a služební číslo. Za válečné zajatce se považují osoby těchto kategorií:

  • členové pravidelných ozbrojených sil včetně přičleněných milic
  • osoby, jež nejsou osobami vojenskými, ale jsou činné pro ozbrojené síly
  • obyvatelstvo napadené oblasti, jež se při shlédnutí blížícího se nepřítele chopilo zbraně (levée en masse)

Také všechny ostatní osoby, jež prováděly válečné akce, je nutno v případě pochybnosti považovat za válečné zajatce, dokud příslušný soud nerozhodl o jejich statutu. Váleční zajatci podléhají moci státu, jenž je zajal, nikoli osobám nebo vojenským jednotkám, jež je zajaly. Jednotlivé osoby nejsou oprávněny rozhodovat o statutu válečných zajatců, a to ani tehdy, pokud se dopustili zjevných prohřešků proti pravidlům vedení války. Zdravotnický personál a duchovenstvo v ozbrojených složkách není považováno za kombatanty. Ani v zajetí se tedy nestávají válečnými zajatci, požívají ale stejné ochrany. Na status válečného zajatce nemají nárok žoldnéři. Kombatant má povinnost odlišovat se od civilního obyvatelstva (minimálně při útoku či přípravě na útok). Pokud se v důsledku povahy bojové akce nemůže odlišit, neztratí status kombatanta za předpokladu, že nosí otevřeně zbraň:

  • během každého vojenského střetnutí
  • během doby, kdy ho může spatřit nepřítel při přípravě útoku

S výjimkou leveé en masse musí podléhat systému (struktuře) velení. Rovněž musí vést svůj boj v souladu se mezinárodním válečným právem. Pokud tyto parametry zajatec nesplňuje, může být status válečného zajatce více či méně úspěšně zpochybňován, o čemž je ovšem oprávněn rozhodnout jen soud. Status válečného zajatce nezahrnuje neozbrojené civilisty zajaté (zadržené) během války, které chrání 4. ženevská konvence.