Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Ágra

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 31. 1. 2011, 11:49; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tádž Mahal (2004)


Ágra (anglická výslovnost: /ˈɑːɡrə/; Hindština: आगरा, Urdu: آ گرہ) je město na břehu řeky Jamuny v severní částí indického státu Uttarpradéš v Indii. Její existence je zmíněna již v eposu Mahábhárata, kde je nazývána Agrevana (अग्रेवण). Legendy připisují založeně města Rádžovi Badal Singhovi (okolo roku 1475), jehož pevnost Badalgarh stála na místě dodnes dochované pevnosti, ovšem již perský básník z 11. století Mas'ūd Sa'd Salmān psal o zoufalém útoku na pevnost Ágra vedením králem Jayapalou a sultánem Mahmudem z Ghazni. Ágra si navzdory stoletím uchovala krásu a ducha někdejšího hlavního města Mughalské říše, pyšní se dokonce třemi památkami na seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně je jednou z nejvýznamnějších turistických destinací Indie.

Obsah

Podnebí

Klimatický diagram Ágry

Ágra leží v Indoganžská nížině a její klima je tedy kontinentální, s dlouhým a horkým létem. Od dubna do září dosahují teploty až 45 °C, období dešťů nastává v období od července do září. Nejlepší doba k návštěvě města je od října do listopadu nebo od února do března. Prosinci a lednu se je v Ágře lépe vyhnout, především díky husté mlze a také teplotám, které mohou spadnout až k bodu mrazu (velká část domů přitom nemá vytápění).

Historie

Za rok založení se oficiálně považuje rok 1504, kdy zde založil město vládce Dillského sultanátu Sikandar Lodī. Po jeho smrti město přešlo do majetku jeho syna Ibrāhīm Lodhī, který vládl až do roku 1526, kdy padl v bojích s Bābary. Zlatá éra města přišla v období Mughalské říše, kdy bylo město známo pod jménem Akbarabād a po nějakou dobu bylo dokonce jejím hlavním městem (do roku 1649).

Akbarabād stal jedním z nejdůležitějších měst Mughalské říše, což pro město znamenalo mimo jiné prudký stavební rozmach. Ve městě na břehu řeky vznikly první Perské zahrady zvané Arām Bāgh neboli Zahrady odpočinku. Za vlády panovníka Akbara byly postaveny velké hradby kolem městské pevnosti Ágra (někdy také nazývané Rudá pevnost) a Ágra se stala kvetoucím náboženským, uměleckým, i obchodním centrem. Akbar také nechal postavit, výhradně z kamene, novou část města za hranicemi tehdejšího Akbarabādu nazývanou Fatehpūr Sikrī. Hlavní turistické lákalo dnešní doby, Tádž_Mahal, nechal ve městě vystavět Shāh Jahān. Byl postaven roku 1653 jako památník lásky k jeho ženě Mumtāz Mahal. Shāh Jahān později přesunul hlavní město do Dillí, ale jeho syn Aurangzeb ho přestěhoval nazpět do Akbarabādu, když svého otce uvěznil v pevnosti Ágra. Po rozpadu Mughalské říše se pod vlivem Marathů a Jatů změnil název města na dnešní Ágra ještě dříve, než se roku 1803 stalo součástí Britské Indie.

Doprava

Letecká

Vnitrostátní letiště Agra leží příměstské oblasti Kheria, přibližně 6 km od centra Ágry, nenabízí ale mnoho dobrých spojení. V podstatě ze všech indických měst je při letu do Ágry nutné přestoupit v Dillí nebo Džajpuru.

Železniční

Ágra leží na hlavní železniční trati mezi Dillí a Mumbají a také na trati mezi Dillí a Čennaj (Chennai). Ágru s těmito městy spojuje denně několik spojů (do Dillí je to 20 vlaků, do Čennaje (Chennai) i Mumbaje 4). Poměrně dobře dostupné je i spojení do Kalkaty. V Ágře jsou tři vlaková nádraží:

  • Agra Cantt (kód stanice: AGC) je hlavním z nich a leží nedaleko na jihozápad od Tádž Mahalu, dostupné nejlépe autem nebo rikšou. Před nádražím je stanoviště předplacených taxi s cenou 120 Rs. do kteréhokoli hotelu ve městě. Na nádraží je také obchod Comesum, kde lze levně nakoupit balené potraviny.
  • Pevnost Ágra (kód stanice: AF) leží poblíž pevnosti a odjíždějí odtamtud zejména vlaky na východ. Do některých z nich lze ovšem nastoupit i na Agra Cantt.
  • Raja Ki Mandi (kód stanice: RKM) je malá stanice a zastavují to opět některé z vlaků mířících na Agra Cantt. Tato ospalá stanice ožívá v podstatě jen při příjezdu Tádž Expresu (turistický vlak na trase Dillí - Ágra).

Silniční

Ágra nemá klasické autobusové nádraží, ale mnoho větších autobusových stání. Největším z nich je Idgah Bus Stand a nabízí spojení v podstatě to všech větších měst severní Indie.

  • Do Dillí: po silnici NH2, což je moderní silnice v celé své délce 200km a jízda trvá asi 4 hodiny.
  • Do Džajpuru: po národní silnici číslo 11, je to silnici se dvěma jízdními pruhy, celková vzdálenost je asi 255 km a je možné ji překonat za 4-5 hodin.
  • Do Gwalioru: vzdálenost asi 120 km a dá se ujet za 1 ½ hodiny po národní silnici číslo 3.
  • Do Kanpuru: po národní silnici číslo 2, vzdálenost 285 km, asi 5 hodin jízdy.

Zajímavá místa

Tádž Mahal

Tádž Mahal (‘’’Tāj Mahal‘‘‘) v Ágře je jednou z nejznámějších staveb světě a vznikl jakou mausoleum manželky Shah Jahāna – krásné Mumtāz Mahal. Stavba tohoto perfektně symetrického monumentu trvala 22 let, pracovalo na ní 20 000 dělníků a byla dokončena roku 1653. Stavbu navrhl perský architekt Ustād 'Īsā. Na monument ležící na břehu řeky Jamuny je pěkný výhled z pevnosti Ágra, ve které dožíval posledních 8 let svého života Shāh Jahān, uvězněný tam svým synem Aurangzebem.

Pevnost Ágra

Pevnost Ágra nazývaná též Rudá pevnost

Pevnost_Ágra někdy také nazývaná Rudá pevnost byla postavena slavným mughalským vládcem Akbarem v roce 1565 a je další na seznamu památek UNESCO nacházejících se v Ágře. Pevnost z červeného pískovce byla přestavěna na obytný palác za vlády Shāh Jahāna, přičemž bylo použito velké množství mramoru a mozaiky ve stylu pietra dura. Velmi zajímavými částmi pevnosti jsou zejména Perlová mešita, Dīwān-e-'Ām a Dīwān-e-Khās (místa pro udělování veřejných a soukromých audiencí), Jahāngīr's Palace, Khās Mahal, Shīsh Mahal (Zrcadlový palác) a Musamman Burj. Pevnost je typickou ukázkou mughalské architektury

I'timād-Ud-Daulah

I'timād-Ud-Daulah - Malý Tádž

Panovnice Nūr Jahān postavila hrobku I'timād-Ud-Daulah', někdy též nazývanou „Malý Tádž“ pro svého otce, kterým byl Mirzā Ghiyās Beg – hlavní ministr vládce Jahāngīra. Stavba leží na levé straně řeky Jamuny, mausoleum je umístěno doprostřed zahrady protkané několika umělými potoky a cestami. mausoleum samotné je velké asi 23 m2 a je v něm pohřbeno mnoho Nūr Jahāniných příbuzných. Jediným asymetrickým prvkem celého komplexu je poloha hrobek otce a matky – obě jsou vedle sebe, stejně jako v Tádž Mahalu.

Akbarova hrobka, Sikandra

Sikandra, místo posledního odpočinku velkého mughalského vládcem Akbara leží asi 13 km od Ágry na cestě do Dillí. Akbar sám si tuto hrobku navrhul a vybral pro ni i vhodné místo. Postavit si hrobku ještě za svého života byl turkický zvyk, který mughalové poměrně důsledně dodržovali. Stavbu ve tvaru pyramidy nicméně dokončil až Akbarův syn Jahāngīr roku 1613. Na hrobce jsou vytesána jména bohů 99 různých náboženství.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ágra