Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Lucie Šafářová

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 9. 5. 2018, 10:34; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Lucie Šafářová na French Open 2013
Lucie Šafářová na Spartě 2013

Lucie Šafářová (* 4. února 1987, Brno) je česká tenistka, hrající levou rukou, která na profesionální okruh vstoupila v sezóně 2002. Do ledna 2005 se pohybovala převážně na okruhu ITF, kde vyhrála v roce 2004 první trofej na turnaji v Bergamu. V rámci okruhu ITF získala sedm titulů ve dvouhře a jeden ve čtyřhře. Na okruhu WTA Tour přidala pět singlových titulů a čtyři deblové. Hraje za prostějovský klub TK Agrofert Prostějov.

Na žebříčku WTA byla nejvýše ve dvouhře klasifikována v srpnu 2012 na 17. místě a ve čtyřhře pak v červnu 2013 na 17. místě. Trénuje ji Kanaďan Robert Steckley.

Premiérový titul získala v květnu 2005, když zvítězila na antukovém Estoril Open po finálové výhře nad Li Na. Další tři singlové tituly přidala ve Forest Hills 2005 a 2008 a také na australském Gold Coast 2006, kde si v boji o titul poradila s Pennettovou. Dva své deblové tituly si připsala na zelené antuce v Charlestonu. první v roce 2012 po boku Rusky Anastasie Pavljučenkovové a druhý obhájila v roce 2013 s Francouzkou Kristinou Mladenovicovou, se kterou hrála poprvé v kariéře. Třetí titul ze čtyřhry přidala na antuce v Madridu, kde hrála se stabilní partnerkou Pavljučenkovovou.

Českou republiku reprezentovala na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu, kde ve dvouhře prohrála ve třetím kole s Rakušankou Sybille Bammerovou 5–7, 4–6. Ve čtyřhře spolu s Petrou Kvitovou nepřešly přes úvodní dějství, když podlehly australské dvojici Stosurová a Stubbsová 1–6, 0–6. Zúčastnila se také londýnských Her XXX. olympiády. V soutěži dvouhry prohrála v prvním kole s Britkou Laurou Robsonovou 6–7, 4–6 a ve čtyřhře skončily s Petrou Cetkovskou ve stejné fázi turnaje, když nestačily na druhý nasazený pár Erraniová a Vinciová 2–6, 3–6.

Obsah

Tenisová kariéra

Počátky a trenérský tým

Tenis začala hrát ve třech letech pod vedením svého otce. Jejími trenéry se postupně stali Miroslav Štencl, Dan Trávníček a David Kotyza.[1] Od října 2005 byl jejím koučem Jaroslav Bulant, opět David Kotyza[2] a následně Patrik Navara. Od prosince 2010 do počátku roku 2013 ji vedla Srbka Biljana Veselinovičová. Jejím nejoblíbenějším povrchem je antuka, mateřským tenisovým klubem pak TK Agrofert Prostějov.[3]

Do světa ženského tenisu vstoupila již jako čtrnáctiletá v roce 2001 prohrou v 1. kole na turnaji okruhu ITF v Plzni. V sezóně 2004 vyhrála dva turnaje ITF v Bergamu a Bastadu.

2005

Premiérový titul kariéry na okruhu WTA získala v květnu 2005, když ve finále portugalského Estoril Open přehrála Číňanku Li Na ve třech setech 64–7, 6–4, a 6–3. Po červnové finálové prohře na travnatém UNICEF Open v nizozemském 's-Hertogenboschi, kde se její přemožitelkou stala krajanka Klára Zakopalová, zaznamenala druhý triumf na srpnovém Forest Hills Tennis Classic. V boji o titul porazila indickou hráčku Saniu Mirzaovou poměrem 3–6, 7–5 a 6–4.

Na konečném žebříčku WTA ve dvouhře figurovala na 50. místě.

2006

Během US Open 2006

Australskou část sezóny zahájila v dobré formě, když na úvodní události okruhu v Gold Coast došla až do finále. Mezi posledními čtyřmi hráčkami porazila světovou šestku Patty Schnyderovou a v závěrečném utkání turnaje zdolala Italku Flavii Pennettaovou po dvousetovém průběhu 6–3 a 6–4. Získala tak třetí singlový vavřín kariéry a do konce roku již tento výkon nezopakovala.

Poprvé si zahrála také semifinále turnaje kategorie Tier II, když na MPS Group Championships v americkém Amelia Islandu podlehla pozdější vítězce Nadeždě Petrovové. V předešlém osmifinále vyřadila krajanku Nicole Vaidišovou. Do dalšího semifinále se probojovala na palermském Internazionali Femminili di Tennis, turnaji z kategorie Tier IV, kde skončila na raketě Španělky Anabel Medinaové Garriguesové.

Na Canada Masters si 19. srpna připsala skalp srbské tenistky Any Ivanovićove a sezónu zakončila na 41. příčce světové klasifikace.

2007

V úvodu sezóny zvolila místo obhajoby titulu v Gold Coast reprezentaci České republiky na Hopmanově poháru, kde nastoupila po boku svého životního partnera Tomáše Berdycha. Ze čtyřčlenné základní skupiny však nepostoupili do finále. Ztráta neohajovaných bodů znamenala, že na melbournský grandslam Australian Open přijížděla až jako 70. hráčka světa. Pozornost na sebe upoutala ve čtvrtém kole, když vyřadila obhájkyni titulu a druhou nasazenou Francouzku Amélii Mauresmovou ve dvou sadách 6–4, 6–3 a poprvé na majoru prošla do čtvrtfinále. V něm na ni čekala Češka Nicole Vaidišová, které podlehla 1–6 a 4–6. Bodový zisk ji posunul o několik desítek příček výše, když v následné světové klasifikaci figurovala na 31. místě.

Dobrou formu si udržela i po přesunu na evropský kontinent, kde startovala na pařížském Open Gaz de France. Během cesty turnajem postupně na její raketě skončily Bulharka Cvetana Pironkovová ve třech setech, a Nicole Vaidišová, Světlana Kuzněcovová i Justine Heninová po dvousetových výhrách. Ve finále však odešla poražena od Rusky Naděždy Petrovové poměrem 6–4, 1–6 a 4–6. Z následujícího turnaje Proximus Diamond Games, hraného v Antverpách, se odhlásila pro poranění ramena.

Příjem na US Open 2007
Na velkých amerických akcích BNP Paribas Open v Indian Wells a Sony Ericsson Open v Miami došla do třetího kola. Na první z nich ji zdolala Izraelka Šachar Pe'erová a na druhé pak americká favoritka Serena Williamsová. Následovalo fedcupové utkání proti Slovensku, v němž porazila Danielu Hantuchovou výsledkem 7–6, 4–6 a 6–3. Na turnaji kategorie Tier IV Estoril Openu skončila v semifinále na raketě Bělorusky Viktorie Azarenkové po setech 4–6 a 0–6.

Na pařížském Roland Garros zopakovala výkon z úvodního grandslamu, když si opět poradila s Mauresmovou, tentokrát ve třetí fázi výsledkem 6–3 a 7–6. V následujícím kole ji však vyřadila po třísetovém průběhu ruská tenistka Anna Čakvetadzeová. Z pozice dvacáté páté nasazené ve Wimbledonu porazila krajanku Zuzanu Ondráškovou a řeckou hráčku Eleni Daniilidouovou, aby ve třetím kole neuspěla proti srbské světové trojce Jeleně Jankovićové. Utkání bylo hodnoceno jako nejlepší v dosavadním průběhu sezóny WTA Tour.

Newyorský US Open odstartovala jako turnajová dvacítka výhrou nad Američankou Jessicou Mooreovou. Ve druhém pak zdolala Němku Andreu Petkovicovou a mezi posledními 32 hráčkami turnaje skončila na raketě obouruké francouzské tenistky Marion Bartoliové.

Na všech čtyřech grandslamech postoupila minimálně do třetího kola, což se odrazilo v posunu závěrečné klasifikace, kde jí patřilo 24. místo.

2008

Sezónu zahájila podruhé s Berdychem na Mistrovství smíšených družstev ITF – Hopmanově poháru, v australském Perthu. Jako světová dvacet trojka nestačila na australskou 56. hráčku světa Alici Molikovou, když jí podlehla 5–7 a 2–6. Následně český pár prohrál také smíšenou čtyřhru. V utkání proti Američance Sereně Williamsové rychle ztratila úvodní sadu poměrem 0–6. Do utkání se vrátila ve druhém dějství, které získala 6–2, ale rozhodující třetí set opět prohrála 5–7. Poté, co v úvodní sadě mixu neuhráli proti Američanům ani jednu hru, odstoupili z turnaje kvůli Berdychovým zdravotním potížím.

Prvním turnajem WTA roku se pro ni stal sydneyský Medibank International, kde opět narazila na Molikovou. Poté, co vyhrála úvodní sadu 7–6, zvládla také koncovku druhého setu, v němž odvracela setbol. Zkrácená hra skončila poměrem míčů 12–10. Ve druhém kole ji vyřadila belgická světová jednička Justine Heninová.

Do Australian Open vstupovala jako dvacátá druhá nasazená. V úvodním kole však skončila na raketě kolumbijské hráčky Catalina Castañové ve dvou setech 1–6, 4–6, když utkání trvalo sedmdesát jedna minut. Následně bylo oznámeno, že ji trápí natažený sval v gluteální krajině jako pozůstatek problému z předchozího duelu s Molikovou.

Jako turnajová dvacet šestka podlehla ve druhém kole Pacific Life Open v Indian Wells Ashley Harkleroadové poměrem 6–7, 6–2 a 4–6. Na miamském Sony Ericsson Open došla do třetí fáze, v níž ji po hladkém průběhu 2–6 a 1–6 zdolala čtvrtá nasazená Jelena Jankovićová.

Ve čtvrtfinále červnového turnaje Barcelona KIA byla nucena utkání proti Maríi José Martínezové Sánchezové ve druhém setu skrečovat. Absentovala tak na pařížském French Open. Na dvorce se vrátila travnatým Wimbledonem, kde ji v prvním kole vyřadila Francouzka Émilie Loitová. Na srpnových Hrách XIX. olympiády v Pekingu se probojovala přes Ani Maretovou a Mariu Korytcevovou do třetího kola, v němž podlehla rakouské hráčce Sybille Bammerová 5–7 a 4–6.

Jediný singlový titul roku zaznamenala na amerických betonech, když v srpnu triumfovala ve Forest Hills. Ve finále přehrála čínskou hráčku Šuaj Pchengovou po dvousetovém průběhu utkání 6–4, 6–2. Připsala si tak prémii 22 tisíc dolarů a do žebříčku 230 bodů. Ve stejném měsíci si zahrála premiérové finále ve čtyřhře, když v ryze českém boji o titul stockholmského Nordea Nordic Light Open podlehla s Cetkovskou dvojici Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová 7-5 a 6-4. Na newyorském US Open startovala jako padesátá osmá hráčka světa a v úvodním kole ji porazila Rumunka Sorana Cîrsteaová po třísetovém průběhu 6–4, 4–6 a 6–2.

Do semifinále pak došla na říjnovém turnaji ITF v Poitiers, kde vypadla s Anastasií Pavljučenkovovou. Poslední utkání sezóny odehrála na bratislavské události ITF v závěru října, kde v prvním kole nestačila opět na Pavljučenkovovou.

Ve čtyřhře si zahrála semifinále na Qatar Total Open, kde s Věrou Zvonarevovou podlehly světovým dvojkám Huberové a Raymondová 5–7 a 2–6.

2009

Australskou část sezóny zahájila čtvrtfinálovou účastí na Brisbane International. Po výhrách nad Australankami Isabellou Hollandovou a Samanthou Stosurovou ji vyřadila Viktoria Azarenková 6–7 a 4–6. Do hlavní soutěže sydneyského turnaje se nekvalifikovala a na grandslamu Australian Open vyhrála dva zápasy s Rakušankou Sybille Bammerovou a Australankou Marinou Erakovicovou. Poté podlehla Marion Bartoliové výsledkem 6–3, 2–6 a 1–6.

Podání na French Open 2009

Po přesunu na americký kontinent došla do čtvrtfinále memphiského Cellular South Cupu, když z pozice turnajové trojky vyřadila Britku Melanie Southovou a Američanku Vaniu Kingovou. Zastavila ji až šestá nasazená německá hráčka Sabine Lisická 3–6 a 4–6. Do dalšího čtvrtfinále prošla na březnovém Monterrey Open, kde zdolala Marii Kirilenkovou, ale vypadla s Číňankou Li Na. Následovaly velké turnaje BNP Paribas Open a Sony Ericsson Open. V obou případech odešla poražena ve druhém kole, na prvním z nich skončila na raketě třicáté první hráčky světa Aleksandry Wozniakové a na druhém prohrála s osmnáctou nasazenou Patty Schnyderovou. Antukový Barcelona Ladies Open, konaný v dubnu, přinesl další čtvrtfinálovou účast. Poté, co vyřadila Bulharku Cvetanu Pironkovovou a sedmou nasazenou Saru Erraniovou, jí vystavila stopku Francesca Schiavoneová po porážce 3–6 a 5–7. Z římského Internazionali BNL d'Italia odjela po druhém kole, když podlehla čtvrté nasazené Venus Williamsovové. Z pozice světové čtyřicet šestky přijížděla na grandslam French Open. Po vítězství nad Sabine Lisickou divokým výsledkem 6–2, 1–6, 6–1, ji ve druhém kole opět zdolala třetí nasazená Venus Williamsová po vyrovnané bitvě 65–7, 6–2 a 7–5. Další turnaj odehrála až ve Wimbledonu, kde v úvodu podlehla Australance Jarmile Gajdošové.

Během léta nepřešla přes druhé kolo ani v jednom z turnajů v Budapešti, Portoroži, Los Angeles a Cincinnati nepřešla přes druhé kole. Až na torontském Rogers Cupu, kde si účast v hlavní soutěži zajistila v kvalifikaci, porazila Kaiu Kanepiovou, jedenáctou nasazenou Anu Ivanovićovou a Ťie Čengovou. Probojovala se tak mezi posledních osm hráček soutěže. Ve čtvrtfinále ji pak vyřadila turnajová dvojka Serena Williamsová po setech 3–6 a 2–6. Na newyorském US Open nezlomila prokletí prvního kola, když nestačila na turnajovou devatenáctku Patty Schnyderovou, když o vítězce rozhodl až tiebreak třetí sady v poměru 8:6 pro Švýcarku.

Jediné finále sezóny odehrála na québeckém kobercovém povrchu Bell Challenge. V semifinále zdolala osmou nasazenou Julii Görgesovou a v boji o titul skončila na raketě maďarské turnajové pětky Melindy Czinkové 6–4, 3–6 a 5–7. Čtvrtfinálovou účast ještě zaznamenala na lineckém Generali Ladies Linz, kde jako turnajová sedmička nejdříve vyhrála nad Urszulou Radwańskou, aby ji v dalším utkání porazila druhá nasazená Agnieszka Radwańská.

2010

V úvodu sezóny zopakovala čtvrtfinále na Brisbane International, v němž ji vyřadila Belgičanka Kim Clijstersová po třech setech 1–6, 6–0 a 4–6.

V prvním kole Moorilla Hobart International byla přinucena za stavu 2–6, 7–6 a 2–3 proti ukrajinské hráčce Kateryně Bondarenkové zápas skrečovat. Na melbournském Australian Open prohrála s americkou turnajovou šestkou Venus Williamsovou 2–6 a 2–6 v prvním kole.

Premiérové finále sezóny si zahrála na pařížském Open GDF Suez, kam se probojovala po výhře nad Pennettaovou 4–6, 6–3 a 6–4. První set boje o titul proti nejvýše nasazené Rusce Jeleně Dementěvové získala ve zkrácené hře. Další dvě dějství již připadly soupeřce, která vyhrála pohár poměrem 7–6, 1–6 a 4–6. Následně dvakrát vypadla v prvních kolech. Nejdříve na mexickém Monterrey Open s francouzskou hráčkou Julií Coinovou 7–5, 4–6 a 4–6, a poté na BNP Paribas Open, kde ji vyřadila Němka Julia Görgesová 5–7, 6–3 a 3–6. Zápasovou výhru zaznamenala až během Sony Ericsson Open, kde jako nenasazená tenistka přešla přes Estonku Kaiu Kanepiovou poměrem 6–7, 6–4, 6–3. Ve druhém kole si poradila s Maríí José Martínezovou Sánchezovou opět po třech setech 4–6, 7–6 a 6–2, když ve druhé sadě již prohrávala 5–2 na gamy. Poté ji zastavila Viktoria Azarenková.

Na nejoblíbenějším turnaji okruhu v kategorii Premier, stuttgartském Porsche Tennis Grand Prix, zaznamenala kvalitní výkon v zápase s nasazenou jedničkou a světovou dvojkou Caroline Wozniackou, kterou porazila. Ve čtvrtfinále však předvedenou hru nezopakovala a byla vyřazena kvalifikantkou Annou Lapuščenkovovou. Střídavá výkonnost pokračovala na vzestupné dráze utkáním třetího kola římského Internazionali BNL d'Italia, když zdolala světovou devítku Agnieszku Radwańskou. Stopku ji ve čtvrtfinále vystavila pozdější šampiónka María José Martínezová Sánchezová, na níž nestačila 6–7 a 4–6. Výhry nad dvanáctou hráčkou žebříčku Marií Šarapovovou dosáhla v úvodním kole madridského Mutua Madrileña Open. Na cestě mezi posledních osm přešla přes Bělorusku Olgu Govorcovovou a Rumunku Alexandru Dulgheruovou. Ve čtvrtfinálové fázi vrátila předchozí prohry světové osmnáctce Naděždě Petrovové. V semifinále, po prohrané první sadě 1–6 proti Francouzce Aravane Rezaïové, musela zápas skrečovat. Dále nebyla schopna pokračovat se zraněným stehnem.

Z pozice turnajové dvacet čtyřky přijížděla na pařížský French Open, kde na její raketě skončila nejdříve Jelena Dokićová, ale ve druhé fázi ji zdolala slovinská tenistka Polona Hercogová po hladkém průběhu 1–6 a 2–6. Na trávě odehrála dva turnaje. Prvním byl přípravný AEGON International v Eastbourne, kde po porážce Pavljučenkovové vypadla s pátou nasazenou Clijstersovou. Ve Wimbledonu startovala jako dvacátá pátá nasazená, ale úvodní zápas proti Slovence Dominice Cibulkové ztratila poměrem 6–7 a 4–6. Na bastadské antuce v roli třetí nasazené Collector Swedish Open prošla do semifinále přes krajanku Barboru Záhlavovou-Strýcovou. V něm však nestačila na francouzskou turnajovou dvojku Aravane Rezaïovou, jíž podlehla 3–6 a 3–6. Během letních turnajů v Praze, Cincinnati a Montréalu nepřešla přes druhé kolo. Na grandslamu US Open z pozice dvacáté šesté nasazené vypadla poněkolikáté v prvním kole, když nad její síly byla 196. hráčka žebříčku Tamira Paszeková 6–2, 5–7 a 2–6.

Na quebéckém Bell Challenge zopakovala semifinálovou účast z předchozího roku. Na cestě za titulem ji zastavila Američanka Bethanie Matteková-Sandsová po hladkém průběhu 2–6 a 1–6. Na pekingském China Open i moskevském Kremlin Cupu skončila v úvodním kole na raketě Andrey Petkovicové, respektive Alisy Klejbanovové.

Rok na žebříčku WTA zakončila 33. místem ve dvouhře.

2011

Na prvním turnaji sezóny Brisbane International opět došla do čtvrtfinále, když odehrála těžká utkání proti Akgul Amanmuradovové a Šachar Pe'erové. Její pouť pavoukem pak ukončila ruská tenistka Anastasia Pavljučenkovová po setech 2–6, 7–6, 3–6. Do Australian Open vstupovala jako třicátá první nasazená. V prvních dvou kolech porazila Číňanku Šuaj Čangovou 7–5, 4–6, 6–1 a Kláru Zakopalovou výsledkem 6–3, 6–7 a 7–5. Ve třetí fázi grandslamu však nepřešla přes světovou dvojku Věru Zvonarevovou po dvousetovém průběhu 4–6, 6–7, přestože měla ve druhé sadě setbol.

Následovalo čtvrtfinále Světové skupiny Fed Cupu proti Slovensku, v němž zdolala Danielu Hantuchovou. Druhý zápas proti Janě Čepelové skrečovala.

V úvodním kole Open GDF Suez ji vyřadila naturalizovaná Australanka a bývalá světová čtyřka Jelena Dokićová poměrem 6–4, 3–6 a 4–6. O týden později pokračovala krátkým působením na Dubai Tennis Championships, kde vypadla také v úvodní fázi po prohře se Zakopalovou 2–6 a 2–6. Mírné zlepšení se dostavilo na turnaji Qatar Ladies Open konaném v Dauhá, na kterém porazila světovou desítku Agnieszku Radwańskou 7–6, 6–3, ale poté skončila ve třech setech na raketě Italky Flavie Pennettaové.

První ze dvou finále sezóny odehrála na asijském Malaysian Open, kde v posledním utkání turnaje opět nestačila na Jelenu Dokićovou po bitvě 2–6, 6–7 a 4–6. Ve zkrácené hře druhé sady nedokázala využít dva mečboly na ukončení zápasu. Do druhého kola BNP Paribas Open v Indian Wells postoupila přes Francouzku Kristinu Barroisovou po divokém výsledku 7–6, 6–7 a 6–0. V utkání vytvořila rekord sezóny, když zahrála nejvyšší počet – osmnácti es. Následně však skončila na raketě turnajové jednadvacítky Andrey Petkovicové poté, co nezvládla koncovky obou setů 6–7 a 5–7. Jako třicátá první nasazená měla na miamském Sony Ericsson Open volný los do druhého kola, v němž si poradila se švýcarskou tenistkou Patty Schnyderovou 6–2, 6–4. Ve třetí fázi skončila porážkou od turnajové čtyřky Samanthy Stosurové 0–6 a 6–7. Z fedcupového semifinále na belgické půdě se omluvila pro zranění stehna. Do okruhu naskočila stuttgartským Porsche Tennis Grand Prix, na němž ji zdolala Francouzka Kristina Barroisová 1–6 a 4–6. Následně se odhlásila z barcelonského turnaje opět pro stehenní poranění.

V úvodním kole antukového Mutua Madrileña Madrid Open porazila Španělku Anabel Medinaovou Garriguesovou po setech 6–2, 2–6, 7–6, přestože v rozhodující sadě prohrávala 0–3 a musela odvracet mečbol. Ve druhém kole skončila na její raketě výsledkem 6–4, 4–6 a 7–5 sedmá nasazená Jelena Jankovićová a ve třetím si poradila s Australankou Jarmilou Gajdošovou 6–3, 6–3. Ve čtvrtfinále pak utnula její madridské působení Viktoria Azarenková výsledkem 3–6, 6–3 a 2–6. Na následující římské události Internazionali BNL d'Italia zůstala na její raketě zkušená Japonka Kimiko Dateová Krummová 7–5 a 6–2. Ve druhém kole ji porazila Jankovićová po hladkém průběhu 0–6 a 3–6.

Druhý grandslam sezóny French Open zahájila jednoznačnou výhrou 6–1, 6–1 nad Belgičankou Kirsten Flipkensovou. Poté již vedla 6–2 a 4–2 s turnajovou sedmnáctkou Julií Görgesovou, ale dobře rozehrané utkání nakonec ztratila poměrem 6–2, 5–7 a 2–6. Do ženské čtyřhry na Roland Garros nastoupila s Michaëllou Krajicekovou. V první fázi turnaje si poradily s vítězkami Miami Masters Agnieszkou Radwańskou a Danielou Hantuchovovou 6–7, 6–3 a 6–2. Poté přešly přes pár Pauline Parmentierová a Kristina Mladenovicová 2–6, 7–6, 6–0 a vypadly ve třetím kole po prohře s pátou nasazenou dvojicí Viktoria Azarenková a Maria Kirilenková poměrem 5–7, 3–6. Druhé finále sezóny si zahrála na kodaňském E-Boks Danish Open. Jako turnajová čtyřka do boje o titul postoupila po čtyřech třísetových zápasech. Na její raketě postupně skončily Kontová, Krajiceková, Ťie Čengová a také Chorvatka Petra Martićová nad níž již vedla 6–1 a 4–0, ale nakonec musela jít do třetí rozhodující sady. Ve finále ji zdolala světová jednička a obhájkyně vítězství Caroline Wozniacká 1–6 a 4–6. Poté odcestovala na travnatou wimbledonskou přípravu do Eastbourne, kde ji na AEGON International v prvním kole porazila vítězka turnaje Marion Bartoliová 3–6, 6–3 a 6–7, přestože měla v utkání mečbol.

Z pozice třicáté první nasazené se ve Wimbledonu nejdříve vypořádala s Lucií Hradeckou 2–6, 6–3 a 6–3. Postup pro ni znamenal první výhru v All England Clubu od roku 2007. Ve druhém kole však podlehla další krajance Zakopalové ve třech sadách 0–6, 7–6 a 4–6. Na antukovém turnaji Collector Swedish Open, konaném v Bastadu, byla jako třetí nasazená vyřazena v úvodní fázi Ruskou Vesnou Doloncovou 3–6 a 4–6. Následně se odhlásila z událostí v Baku a San Diegu, než se na okruh vrátila torontským Rogers Cupem. Podruhé se na něm probojovala do čtvrtfinále, když zdolala Polonu Hercogovou, Simonu Halepovou a osmou nasazenou Italku Francescu Schiavonou 6–3, 6–3. Stopku jí vystavila až šampiónka turnaje Serena Williamsová výsledkem 6–4, 3–6 a 2–6. Další týden startovala na cincinnatském Western & Southern Open, kde oplatila wimbledonskou porážku Zakopalové 6–2, 6–2, ale ve druhém kole podlehla čínské turnajové pětce Li Na 3–6 a 4–6.

Dvacátou sedmou nasazenou hráčkou byla na US Open. Vítězství nad Slovenkou Magdalénou Rybárikovou 2–6, 6–3, 6–2, pro ni znamenalo první vyhraný duel ve Flushing Meadows od roku 2007. Ve druhém kole zdolala Američanku hrající na divokou kartu Madison Keysovou 3–6, 7–5 a 6–4. Poté skončila na raketě Moniky Niculescuové. Na québeckém Bell Challenge hrála z pozice druhé nasazené. Ve druhé fázi turnaje nezvládla koncovky setů a podlehla krajance Andree Hlaváčkové.

Po krátkém odpočinku se v rámci asijské části okruhu účastnila pekingské události China Open, na níž ji v úvodu vyřadila devátá nasazená Andrea Petkovicová 6–7 a 4–6. Po návratu do Evropy se probojovala do semifinále lineckého Generali Ladies Linz, kde ji přehrála Dominika Cibulková. Do stejné turnajové fáze, mezi poslední čtyři hráčky, prošla i na moskevském Kremlin Cupu. Ve druhém kole porazila druhou nasazenou Polku Agnieszku Radwańskou 6–4, 4–6, 6–4, ale nad její síly byla Estonka Kaia Kanepiová po třísetovém průběhu utkání 7–6, 4–6 a 3–6.

V listopadu pak nastoupila ke dvěma dvouhrám ve finále Fed Cupu proti Rusku, které se odehrálo na moskevském Olympijském stadionu. Přestože oba duely s výše postavenými Ruskami Světlanou Kuzněcovovou a Anastasií Pavljučenkovovou prohrála, radovala se z české výhry po výsledku 3:2 na zápasy.

Rok zakončila na 25. místě světové klasifikace.

2012

Sezónu zahájila na Brisbane International, kde ji v úvodním kole porazila krajanka Iveta Benešová 2–6, 7–5 a 7–5. Na další události Apia International Sydney zdolala Anu Ivanovićovou. Světlana Kuzněcovová na počátku druhé sady zápas proti ní skrečovala. Ve čtvrtfinále ji pak zastavila čtvrtá nasazená Li Na. Do melbournského Australian Open přijela jako turnajová dvacet čtyřka, ale se soutěží se rozloučila již v úvodu po prohře s Američankou Christinoua McHaleovou 2–6 a 4–6. Brány prvního kola nepřekročila ani na pařížském Open GDF Suez, kde ji zdolala devátá nasazená a vítězka turnaje Angelique Kerberová 2–6 a 6–7.

Čtvrtfinálovou účast zaznamenala na Qatar Total Open, konaném v Dauhá, kde si ve druhém kole poradila s turnajovou dvojkou Caroline Wozniackou a zlepšení formy potvrdila výhrou nad čtrnáctkou Kuzněcovovou. Mezi posledními osmi byla nad její síly pátá nasazená Marion Bartoliová, jíž podlehla 5–7, 6–4 a 1–6. Přesto si připsala 44 250 dolarů a 225 bodů do klasifikace.

Na Dubai Tennis Championships byla vyřazena ve druhém kole turnajovou čtyřkou Samanthou Stosurovou. Z pozice dvacáté třetí nasazené zdolala ve třetím kole BNP Paribas Open italskou desítku Francescu Schiavoneovou. V dalším zápase ji opět zastavila Bartoliová. Na miamském Sony Ericsson Open po volném losu, ji ve druhé fázi vyřadila Heather Watsonová. Nejlepší turnaj sezóny odehrála na zelené antuce charlestonského Family Circle Cupu z kategorie Premier. Jako devátá nasazená porazila na cestě do finále Chorvatku Mirjanu Lučićovou, Alaksandru Wozniakovou, čtyřku Věru Zvonarevovou a v semifinále Poloně Hercogové uštědřila dva „kanáry“. Výsledek 6–0 a 6–0 zaznamenala na turnajích okruhu WTA poprvé v kariéře.[4] Téměř stejným poměrem však ve finále podlehla Sereně Williamsové, když si připsala jediný game. Titul pak získala v charlestonské čtyřhře, do níž nastoupila se stabilní spoluhráčkou Anastasií Pavljučenkovovou. V boji o titul přehrály španělsko-kazašský pár Anabel Medinaová Garriguesová a Jaroslava Švedovová až v supertiebreaku 10–6.

Po návratu do Evropy vypadla na stuttgartské antuce Porsche Tennis Grand Prix v úvodním kole s osmou nasazenou Li Na. Premiérový ročník Mutua Madrileña Madrid Open hraný na modré antuce pro ni znamenal postup do osmifinále. Před jeho zahájením se Šarapovovou však z turnaje odstoupila. V květnu vyhrála pražský turnaj okruhu ITF Sparta Prague Open poté, co ve finále zdolala Kláru Zakopalovou 6–3 a 7–5. Na grandslamu French Open nepotvrdila pozici turnajové dvacítky, když vypadla ve druhé fázi se Španělkou Maríou José Martínezovou Sánchezovou.

Na eastbournské trávě AEGON International se probojovala přes Tímeu Babosovou ä Heather Watsonovou do čtvrtfinále, v němž byla nad její síly potřetí v roce světová devítka Marion Bartoliová. Jako devatenáctá nasazená opustila Wimbledon již po prvním utkání, které prohrála s Nizozemkou Kiki Bertensovou. Na dvorcích All England Clubu prohrála další zápas, když v prvním kole olympijského turnaje ve dvouhře nestačila na britskou teenagerku Lauru Robsonovou.

Nejvyšší výdělek roku – 96 500 dolarů i rekordní zisk 395 bodů, si připsala z montréalského Rogers Cupu. V roli turnajové šestnáctky zdolala v osmifinále australskou čtyřku Samanthu Stosurovou ve dvou zkrácených hrách a ve čtvrtfinále si poradila s Robertou Vinciovou. V semifinále jí po setech 6–3, 3–6 a 5–7 vystavila stopku čínská turnajová desítka Li Na, přestože ve třetí sadě vedla 5–1. Následně však ztratila šest her v řadě. Na poslední přípravě před Flushing Meadows, srpnovém turnaji New Haven Open at Yale, ji ve čtvrtfinále přehrála pozdější vítězka Petra Kvitová 6–3 a 6–3. Jako patnáctá nasazená US Open porazila Melanie Oudinovou a Aleksandru Wozniakovou. Ve třetím kole skončila na raketě ruské turnajové devatenáctky Naděždy Petrovové poměrem 4–6 a 5–7. V září postoupila do osmifinále tokijského Toray Pan Pacific Open, kde podlehla Šarapovové a na turnajích v Pekingu, Linci a Moskvě dokázala vyhrát jediné utkání, když na posledním z nich zdolala 227. tenistku světa Margaritu Gasparjanovou.

Ve dnech 3. až 4. listopadu byla jako 17. hráčka světové klasifikace dvojkou českého týmu ve finále Fed Cupu proti Srbsku. V domácím prostředí se stala hlavní hvězdou finále, když vyhrála oba své duely proti někdejším světovým jedničkám Aně Ivanovićové (6–4, 6–3) a Jeleně Jankovićové (6–1, 6–1).

Lucie Šafářová na Spartě 2013

2013

Sezónu zahájila na turnaji v Brisbane, kde ji vyřadila hned v prvním kole Sabine Lisická 2–6, 4–6, společně s Anastasií Pavljučenkovovou ovšem postoupily do čtvrtfinále čtyřhry, ve kterém je zastavil pár Hantuchová a Srebotniková 2–6, 4–6. První kolo nedokázala ve dvouhře pokořit ani na turnaji v Sydney, kde nestačila na Medison Keysovou 2–6, 1–6, ve čtyřhře zase nestačily s Dominikou Cibulkovou na Huberovou a Mirzaovou 6–1, 0–6, 11–9. Prvního vítězství v sezóně se, coby sedmnáctá nasazená dočkala na Australian Open 2013, když porazila v prvním kole Mirjanu Lučičovou Baroniovou 7–6, 6–4. Kolo druhé přineslo ale konečnou v podobě Bojany Jovanovské 5–7, 5–7. S Anastasií Pavljučenkovovou se však probojovaly až do čtvrtfinále čtyřhry, ve kterém nestačily na pozdější finalistky Bartyovou a Dellacquovou 2–6, 3–6. Cestou vyřadily Babosovou a Robsonovou 6–4, 6–2, osmé nasazené Kopsovou-Jonesovou a Spearsovou 6–4, 6–2 a Jankovićovou a Lučićovou Baroniovou, které skrečovaly za stavu 2–1. Byla to její druhá čtvrtfinálová účast na Australian Open, jelikož v roce 2007 si ho zahrála i ve dvouhře.

Poté se přesunula na turnaj do Paříže, kde vypadla ve čtvrtfinále, když nestačila na Bertensovou 1–6, 5–7. Ve čtyřhře se s Pavljučenkovovou dostaly do semifinále, ale pro zranění české tenistky se odhlásily.[5] Šafářová poté odcestovala do Ostravy, kde v rámci Fed Cupu pomohla českému týmu k postupu do semifinále, když porazila australskou jedničku Stosurovou 7–6, 7–6.[6] Na turnaji v Dauhá vypadla ve druhém kole, když podlehla McHaleové 4–6, 2–6. Společně s Andreou Hlaváčkovou došly do čtvrtfinále čtyřhry. Poté vypadla ve dvouhře v prvním kole na turnaji v Dubaji a ve čtyřhře s Pavljučenkovovou došly do čtvrtfinále. Ve druhém kole v Indian Wells nestačila na Rybárikovou 2–6, 6–4, 2–6. Ve stejné fázi skončila i v Miami, když padla s Oprandiovou 6–7, 6–4, 6–7, a to i přesto, že vedla ve třetím setu ve zkrácené hře 5–1. Společně s Pavljučenkovovou nepřešly přes první kolo v Indian Wells a v Miami vypadly v osmifinále.

Antukovou sezónu zahájila v Charlestonu, kde obhajovala loňské finále ve dvouhře a také dosud jediný získaný titul ve čtyřhře. V prvním kole singlu se jí podařilo ukončit čtyř zápasovou sérii porážek, když zdolala Mirjanu Lučičovou Baroniovou 7–5, 6–1. V dalším kole se utkala s Cîrsteaovou, kterou udolala 6–3, 5–7, 6–1. Nad její síly byla až ve čtvrtfinále světová jednička a obhájkyně titulu Serena Williamsová, se kterou prohrála už sedmé utkání v kariéře, tentokrát 4–6, 1–6. Ve čtyřhře obhajovala titul po boku Kristiny Mladenovicové, jelikož Pavljučenkovová se účastnila turnaje v Mexiku. V osmifinále vyřadily pár Petkovicová a Jankovićová 6–4, 6–2, ve čtvrtfinále Kingová a Raymondová 7–6, 6–1 a v semifinále Bartyová a Rodionovová 6–1, 6–4. Ve finále poté zdolaly první nasazený pár Hlaváčková a Huberová 6–3, 7–6. Šafářová tak obhájila dosud svůj jediný deblový titul.[7] V rámci Fed Cupu poté nastoupila ke dvěma zápasům semifinále proti Itálii. Nejprve prohrála se Sarou Erraniovou 4–6, 2–6 a poté i s Robertou Vinciovou 3–6, 7–6, 3–6. Češky tak prohrály s Italkami 1–3 a vypadly v semifinále.[8] Následně se představila na turnaji ve Stuttgartu, kde v rámci dvouhry došla do druhého kola, když porazila domácí Barthelovou 6–4, 6–1 a poté padla po tříhodinové bitvě s nejvýše nasazenou Marii Šarapovovou 4–6, 7–6, 3–6.[9] V rámci čtyřhry vypadla s Pavljučenkovovou v prvním kole. Na turnaji v Madridu padla v prvním kole s Jekatěrinou Makarovovou 2–6, 5–7. Společně s Anastasií Pavljučenkovovou ovšem došla až do finále čtyřhry, když v semifinále porazily pár Kristina Mladenovicová a Galina Voskobojevová 6–7, 6–0, [10–7]. V souboji o titul porazily pár Cara Blacková a Marina Erakovicová 6–2, 6–4 a získaly tak společně již druhý titul. Následující týden poté startovala na turnaji ITF v pražské Stromovce. Ve finále porazila ve třech setech Rumunku Alexandru Cadantuovou a celý trunaj tak vyhrála.

Příjem v  utkání prvního kola US Open
Na druhém grandslamu sezóny, French Open, vypadla ve dvouhře již v prvním kole, když jako nasazená pětadvacítka nestačila na Hamptonovou 6–7, 6–3, 7–9. Společně s Anastasií Pavljučenkovovou nastoupila do čtyřhry, ve které porazily v prvním kole ruský pár Věra Duševinová a Alexandra Panovová 4–6, 6–2, 6–4. Následně přešly přes domácí pár Caroline Garciaová a Mathilde Johanssonová 6–2, 6–4 a také sedmé nasazené Bethanie Matteková-Sandsová a Sania Mirzaová, které za stavu 7–6, 3–5 utkání pro zranění americké tenistky vzdaly. V boji o první grandslamové semifinále prohrály se třetím nasazeným párem Naděžda Petrovová a Katarina Srebotniková 3–6, 3–6.Dále hrála turnaj v Norimberku kde se dostala až do semifinále tam postupně porazila Sesil Karatančevovou 6-2 a 7-6 ve druhém kole si poradila s Marií Teresou Torro Florovou 6-4 a 6-2 ve čtvrtfinále po velkém boji Polonu Hercogovou a až v semifinále podlehla Simoně Halepové 3-6 6-0 2-6 a na turnaji to byl nejlepší výkon v této sezoně.Jako přípravný turnaj na Wimbledon hrála v Eastbourne kde obhajovala čtvrtfinále.V prvním kole zdolala svoji krajanku Kláru Zakopalovou 6-2 a 7-6 která zde obhajovala loňské Semifinále.Ve druhém kole přehrála šampiónku US open 2011 Samanthu Stosurovou 7-6 a 6-3.V boji o semifinále narazila na američanku Jamie Hamptnovou se kterou po poněkud delší třísetové bitvě skončila na raketě přemožitelky Agniezsky Radwaňské z prvního kola.

Fed Cup

V českém fedcupovém týmu debutovala v roce 2004, kdy si zahrála proti Estonsku čtyřhru s Michaelou Paštikovou, kterou prohrály. Do března 2013 ve Fed Cupu odehrála 21 zápasů s bilancí 9–11 ve dvouhře a 0–1 ve čtyřhře. V letech 2011 a 2012 byla členkou vítězného týmu. V moskevském finále v roce 2011 prohrála obě své dvouhry, když nestačila na Kuzněcovovou 2–6, 3–6 a Pavljučenkovovou 2–6, 4–6. V pražském finále v roce 2012 proti Srbsku naopak obě své dvouhry vyhrála, nejprve porazila Ivanovićovou 6–4, 6–3 a poté Jankovićovou 6–1, 6–1 a rozhodující měrou tak přispěla k obhajobě trofeje.

Soukromý život

V letech 2002–2011 byl jejím partnerem český tenista Tomáš Berdych,[10] se kterým v letech 2007 a 2008 reprezentovala Českou republiku na Hopmanově poháru.[11]

Finálové účasti na turnajích WTA Tour

Legenda
D – dvouhra; Č – čtyřhra
Grand Slam (0)
WTA Tour Championships (0)
Tier I / Premier Mandatory & Premier 5 (0–0 D; 1–0 Č)
Tier II / Premier (0–3 D; 3–0 Č)
Tier III, IV & V / International (5–4 D; 0–1 Č)

Dvouhra: 12 (5–7)

Stav Č. Datum Turnaj Povrch Soupeřka ve finále Výsledek
Vítězka 1. 1. května 2005 POR Estoril antuka CHN Li Na (4)6–7, 6–4, 6–3
Finalistka 1. 18. června 2005 NED 's-Hertogenbosch tráva CZE Klára Zakopalová 6–3, 2–6, 2–6
Vítězka 2. 20. srpna 2005 USA Forest Hills tvrdý IND Sania Mirzaová 3–6, 7–5, 6–4
Vítězka 3. 7. ledna 2006 AUS Gold Coast tvrdý ITA Flavia Pennettaová 6–3, 6–4
Finalistka 2. 5. února 2007 FRA Paříž tvrdý (h) RUS Naděžda Petrovová 6–4, 1–6, 4–6
Vítězka 4. 23. srpna 2008 USA Forest Hills tvrdý CHN Šuaj Pchengová 6–4, 6–2
Finalistka 3. 20. září 2009 CAN Québec tvrdý (h) HUN Melinda Czinková 6–4, 3–6, 5–7
Finalistka 4. 14. února 2010 FRA Paříž tvrdý (h) RUS Jelena Dementěvová 7–6(5),1–6, 4–6
Finalistka 5. 6. března 2011 Malaysia Kuala Lumpur tvrdý AUS Jelena Dokićová 6–2, (9)6–7, 4–6
Finalistka 6. 11. června 2011 DEN Kodaň tvrdý (h) DEN Caroline Wozniacká 1–6, 4–6
Finalistka 7. 7. dubna 2012 USA Charleston antuka (zelená) USA Serena Williamsová 0–6, 1–6
Vítězka 5. 16. září 2013 CAN Québec tvrdý (h) NZL Marina Erakovicová 6–4, 6–3

Čtyřhra: 5 (4–1)

Stav Č. Datum Turnaj Povrch Spoluhráčka Soupeřky ve finále Výsledek
Finalistka 1. 3. srpna 2008 SWE Stockholm tvrdý Česko Petra Cetkovská Česko Iveta Benešová
Česko B. Záhlavová-Strýcová
5–7, 4–6
Vítězka 1. 8. dubna 2012 USA Charleston antuka (zelená) RUS Anastasia Pavljučenkova ESP A. Medina Garriguesová
KAZ Jaroslava Švedovová
5–7, 6–4, [10–6]
Vítězka 2. 7. dubna 2013 USA Charleston antuka (zelená) FRA Kristina Mladenovicová CZE Andrea Hlaváčková
USA Liezel Huberová
6–3, 7–6(6)
Vítězka 3. 11. května 2013 ESP Madrid antuka RUS Anastasia Pavljučenkova NZL Marina Erakovicová
ZIM Cara Blacková
6–2, 6–4
Vítězka 4. 10. ledna 2014 AUS Sydney tvrdý HUN Tímea Babosová ITA Sara Erraniová
ITA Roberta Vinciová
7–5, 3–6, [10–7]

Finále soutěží družstev: 2 (2–0)

Stav Č. Datum Soutěž Povrch Spoluhráči Finalisté Výsledek
Vítězka 1. 5. – 6. listopadu 2011 Fed Cup
MoskvaRusko
tvrdý (h) CZE Petra Kvitová
CZE Květa Peschkeová
CZE Lucie Hradecká
RUS Anastasia Pavljučenkovová
RUS Světlana Kuzněcovová
RUS Maria Kirilenková
RUS Jelena Vesninová
3–2
Vítězka 2. 3. – 4. listopadu 2012 Fed Cup
PrahaČeská republika
tvrdý (h) CZE Petra Kvitová
CZE Lucie Hradecká
CZE Andrea Hlaváčková
SRB Ana Ivanovičová
SRB Jelena Jankovičová
SRB Bojana Jovanovská
SRB Aleksandra Kruničová
3–1

Postavení na konečném žebříčku WTA

Dvouhra

Rok 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Pořadí 533.  185.  50.  41.  24.  65.  42.  33.  25.  17.  29.  16.

Čtyřhra

Rok 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Pořadí - 456.  511.  785.  881.  91.  120.  149.  134.  59.  18.  29.

Velká Galerie

YouTube

Eugenie Bouchard vs Lucie Safarova HD Hopman Cup 2015
Maria Sharapova vs Lucie Safarova 2012 Prague Exhibition


Lucie Šafářová vs Jelena Jankovic, Fed Cup 2012
Czech Fed Cup Team 2012 Call Me Maybe (anglicky)


Reference

  1. Magazín Tenis, únor 2006
  2. Ze Šafářové je postrach favoritek, Aktuálně.cz 14. 2. 2007
  3. http://www.tkagrofert.cz/index.php?rubrika=6&sel_rub=6
  4. Šafářová do finále po první výhře 6-0 6-0! Schytala to Hercogová, tenisportal.cz, 7.4.2012
  5. Šafářová se v Paříži vzdala čtvrtfinále čtyřhry. Do boje ji nepustilo bolavé koleno, sport.cz, 2. 2. 2013
  6. Tenistka Šafářová porazila Stosurovou a Češky vedou ve Fed Cupu 2:0, rozhlas.cz, 9. 2. 2013
  7. Šafářová získala v Charlestonu druhý titul ve čtyřhře v kariéře, tenisportal.cz, 7. 4. 2013
  8. Konec nadějí. Šafářová prohrála s Vinciovou, Češky titul neobhájí, tenisportal.cz, 22. 4. 2013
  9. Kvitová ve Stuttgartu zvládla další bitvu, Šafářová dlouho vzdorovala Šarapovové, tenisportal.cz, 25. 4. 2013
  10. Tak tohle nikdo nečekal: Devátý nejlepší tenista světa Berdych a Šafářová: Rozchod po devíti letech!, 1.zpravy, 6.8.2011
  11. Kvitova and Berdych named for Hopman Cup, oficiální web ITF, 6.8.2011

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Lucie Šafářová
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Lucie Šafářová