Evropská jižní observatoř

Z Multimediaexpo.cz

Tento článek pojednává o Evropské jižní observatoři. O jiných významech zkratky ESO pojednává článek: Eso.
Dalekohledy VLT na observatoři Paranal – nejvýkonnější přístroje Evropské jižní observatoře

Evropská jižní observatoř (ESO, European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) byla založena v 50. letech 20. století. Cílem projektu je umožnit evropským vědcům pozorování vesmíru z jižní polokoule v co nejlepších klimatických podmínkách. Původně bylo vybíráno více lokalit, mj. i Jihoafrická republika nakonec bylo vybráno místo v Chile, v poušti Atacama na hoře La Sila. Výhodou je například možnost pozorování středu Mléčné dráhy.

Ústředí ESO sídlí v Garchingu u Mnichova společně s centrálou ESA pro využití vesmírného teleskopu HST. V Chile má ESO kancelář v Santiagu de Chile, ta je centrem především administrativním. V Santiagu se nachází i ESO Guesthouse, přechodné ubytování pro astronomy kteří se osobně účastní vlastních pozorování nebo pro jiné návštěvy.

Počet členských zemí ESO se postupně zvýšil na čtrnáct (13 evropských zemí a Chile). Podle smlouvy [1] platné od 1. ledna 2007 se členem stala i Česká republika.[1] Od 1. ledna 2011 se stala členem ESO Brazílie.[2]

V ESO je praktikován velmi efektivní způsob práce, spočívající v tom, že kdokoliv z jakékoliv země světa může předložit svůj návrh komisi, složené ze zástupců členských států. Pokud ho komise vybere, buď půjde koordinovat své pozorování přímo na observatoř, nebo bude pozorování probíhat v tzv. servisním módu, kdy astronom pouze předloží své požadavky a astronomové na observatořích je splní. Práce v ESO je velmi náročná, je třeba plnit velmi přísné výkonnostní limity a přestěhovat se na několik let do Chile není často jednoduché.

Evropská jižní observatoř se také stará o vzdělávání, od studentských stáží po soutěže jako Catch a Star! pro středoškoláky či výtvarné soutěže. ESO je také přínosem ekonomice členských států, neboť ty se podílejí na dodávkách náročných konstrukcí dalekohledů. Žádný stát s výjimkou Chile (10% pozorovacího času na VLT) nemá zaručený pozorovací čas; záleží na aktivitě národních astronomů.

ESO je velmi nákladná organizace, v mnoha členských státech proto dochází rušení místních méně výkonných observatoří a přesouvání peněz do ESO. Probíhající projekty jako E-ELT (European Extremely Large Telescop) s průměrem primárního zrcadla 42 m budou však velkým přínosem světové astronomii a patří k nejnadějnějším.

Obsah

Členské státy

Radioteleskopy z připravované sítě ALMA na observatoři Chajnantor

Observatoře

La Sila

Prstenec dalekohledů na observatoři La Sila
Model největšího připravovaného dalekohledu na světě – E-ELT

La Sila observatory byla uvedena do provozu v 70. letech. Nachází se ve výšce 2 400 m nad mořem v poušti Atacama, v Chile. Na observatoři je 18 dalekohledů, z toho 9 patří ESO. V současné době se řeší budoucnost této observatoře, protože mnoho dalekohledů již není v provozu, a proto observatoř dnes již není vzhledem k vysokým nákladům velkým přínosem. Na této observatoři je mnoho dalekohledů, které si postavili jednotlivé členské země – v současné době však ESO jde hlavně směrem společných projektů.

Jedním ze stále ještě používaných dalekohledů je i NTT, na němž byla použita technologie adaptivní optiky, později využita i pro VLT.

Paranal

Koncem 80. let bylo rozhodnuto postavit tzv. Very Large Telescope (VLT) se čtyřmi dalekohledy UT (Antu, Kueyen, Melipal, Yepun) vybavenými zrcadly o průměru 8,2 metru. Na observatoři Paranal jsou tak dalekohledy AT s průměrem hl. zrcadla 1,8 m ,které doplňují UT pro pozorování VLTI (VLT interferometrem). Dále je zde britský dalekohled VISTA.

1. dubna 1999 prošlo dalekohledem Antu první světlo. Paranal stojí na stejnojmenné hoře v poušti Atacama, daleko od jakéhokoliv světelného znečištění (nejbližší město Antofagasta je vzdáleno více než 100 km).

Chajnantor

Na observatoři Chajnantor, která se nachází ve výšce 5 062 m nad mořem v poušti Atacama, se nachází radioteleskop APEX (Atacama Pathfinder EXperiment), ve výstavbě je síť radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), na nichž ESO spolupracuje i s dalšími státy.

Reference

  1. AstroNoviny – Česká republika se stane 1. ledna členem ESO
  2. Evropská jižní observatoř: Tiskové zprávy [online]. Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov, rev. 05.01.2011, [cit. 2011-01-18]. Dostupné online (česky)

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Evropská jižní observatoř
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Evropská jižní observatoř